Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Sapiosexual

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Ορίων, στις 9 Απριλίου 2015.

  1. brenda

    brenda FU very much

    You have reached 100 of 100 points, (100%)
     
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Εμένα μου άρεσε ο όρος ευφυοφιλία, τον οποίο ανέφερε ο @dom321654 και τον έχω υιοθετήσει έκτοτε....

    sapiosexuality -> ευφυοσεξουαλικότητα, εξυπνοσεξουαλικότητα, ευφυοφιλία, εξυπνοφιλία;
    'Ολη μου η ρημαδοζωή, σημαδεύτηκε απ΄αυτό, αδυνατώ να συγχρωτιστώ ερωτικά, δεν μου κάνει ντιπ κλικ άνευ τούτου....
    Τι να πω? Είμαι ελλατωματικιά και σ΄αυτό....
    Τα σχολιάκια μας δω μέσα τα' χουμε κάνει, δεν ξέρω ποιος αρέσκεται σε τι, θεωρώ ότι για όλους παίζει κάποιον ρόλο, ίσως όχι απαραίτητα τον πιο σημαντικό....
    Αλλά τίθεται κι ένα άλλο θεματάκι θα έλεγα, διαφωνώντας με τον κύριο Γιωσαφάτ που μιλάει για συμβατότητα της ψυχικής ωριμότητας, εμένα πάντα με έλκυαν τα έξυπνα μυαλά και ναι, σ΄εκείνη την ''απευκτέα περίπτωση'', δεν κοιτούσα τίποτ΄άλλο πέρα από το μυαλό, δεν με ενδιέφερε ούτε η εμφάνιση, ούτε λοιπές ''συμβατότητες''...
    Ενδεχομένως βέβαια η πραγματική ευφυία να έχει σχέση με την επιλογή του ''σωστού'' για μας, αλλά εμένα ακόμη και αυτό μου κάνει σε υστεροβουλία, η καρδιά μου είναι μάλλον λάθος τοποθετημένη, έχει ξεφύγει από τη νορμάλ θέση της και έχει τρυπώσει μέσα στο κεφάλι μου, δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά....
     
  3. kinkynik

    kinkynik Guest

    Πάντως αν ο Νεάντερταλ ήταν σαπιοσέξουαλ, δεν θα είμασταν τώρα εδώ..
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Η διαδικασία ονομάζεται εξέλιξη..... 
     
  5. kinkynik

    kinkynik Guest

    Προφανώς, απλώς έκανα την νοητική σύνδεση  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Προφανώς δεν είσαι Νεάτερνταλ λοιπόν.... 
     
  7. kinkynik

    kinkynik Guest

    Για να επιστρέψω στο context του νήματος πάντως, υπάρχει ένα παράδοξο.
    Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει και αρχέγονα τμήματα (απο τον Νεάντερταλ) και αυτά που σχετίζονται με το ένστικτο αναπαραγωγής είναι τέτοιου είδους. Αρχέγονα.
    Απο την άλλη η πυροδότηση μπορεί να μην γίνεται απο τα αρχέγονα αυτά σημεία, να μην ξεκινά απο αυτά (εξ'ού και προκύπτει το sapiosexuality).

    Το παράδοξο είναι ότι εκεί καταλήγει όμως το "ηλεκτρικό σήμα".
    Στα αρχέγονα τμήματα, ώστε να ανασύρει το ένστικτο της αναπαραγωγής και να θέλουμε να πηδήξουμε, να σκορπίσουμε το σπέρμα μας και κατ'επέκταση να διαιωνίσουμε το DNA μας.

    Κάντε το πείραμα να μείνετε αγάπητοι για.. 1 μήνα ξέρω'γω να δούμε ποιό κομμάτι του εγκεφάλου υπερισχύει. Το αρχέγονο που είναι στα βαθύτερα στρώματα, ή το εξελιγμένο που είναι στα ανώτερα.
    Μόνο έτσι θα καταλάβετε αν είστε sapiosexual.

    Το 99% μάλλον θα θέλει να πετάξει τα μάτια όξω σε όποια θηλυκή γάτα βρεί στο διάβα του (και αντίστοιχα για τις γυναίκες).
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    No, non, niet, nein, nao, ne, nu, nej (και γενικώς ΟΧΙ, σε όλες τις γλώσσες), το ότι έτσι είναι για κάποιους, δεν σημαίνει ότι έτσι είναι για όλους.... 
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2015
  9. kinkynik

    kinkynik Guest

    Χμμ.... βλέπω την @brenda να προσφέρεται οικειοθελώς για το πείραμα...
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Αν και όχι το καταλληλότερο πειραματόζωο, γιατί είμαι γραία, και εμείς δεν αλλάζουμε συνήθειες εύκολα, προχώρα, κάνε το πείραμά σου....για πες, πως θα φτάσουμε στο ''αδιαμφισβήτητο'' συμπέρασμα που λες???????? 
     
  11. kinkynik

    kinkynik Guest

    @brenda το έγραψα πιο πάνω, αλλά έκανα ένα λάθος γράμμα (εσκεμμένα)..  
    Αυτό για τον 1 μήνα που λέω. Τώρα σε κάποιους μπορεί να θέλει λιγότερο ή περισσότερο (ανάλογα την εξέλιξή τους..χεχεχε).
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ αγάπητη αγαπητέ μου δε μένω, παρά μόνο αν εγώ το επιλέξω, βρες άλλο πειραματόζωο, ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να τον σπαταλώ με τέτοια πειράματα.... 
    Μπορεί να μην ξημερώσω αύριο, τα πειράματα αυτά θέλουν και τα κατάλληλα πειραματόζωα, εγώ δεν είμαι το σωστό, πίστεψέ με....