Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Secrets....

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 29 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    δεν υπάρχει κάτι που θα ήθελα να μην μάθει. θέλω να ξέρει τα πάντα για μένα και να καταλαβαίνει το παραμικρό χωρίς να χρειάζεται να ρωτήσει.

    σε πιο ρεαλιστικές συνθήκες, απλά θα απαντήσω σε οτι με ρωτήσει.μόνο. δεν θα πω κάτι από μόνη μου. αν θέλω να πω κάτι,απλά θα περιμένω. αν δεν ρωτήσει, σημαίνει πως δεν τον ενδιαφέρει, οπότε...

    ο μόνος λόγος για τον οποίο ενδεχομένος θα πω ψέμματα ή θα διαλέξω να μην απαντήσω είναι αν ξέρω πως με αυτό που θα μάθει θα πληγωθεί => θα φανεί αδύναμος στα μάτια μου..δεν ξέρω αν θα το έκανα για να προστατεύσω αυτόν ή εμένα τελικά..
     
  2. angela

    angela New Member

    Δεν θα πω τι θα ελεγα η δεν θα ελεγα ποτε στον Master μου. Θα πω μονο οτι θα προτιμουσα τη σιωπη απο το να του πω ενα ψεμμα.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Secrets....

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Secrets....

    Στο νήμα αυτό με ώθησε σήμερα το περί ειλικρίνειας του Κυρίαρχου ζητούμενο. Γνωρίζοντας πόσο εύκολα δημιουργούνται τα μυστικά...

    Δεν χειρίστηκα την ερώτηση του SadalMelik ως υποθετική, εξέθεσα τα μυστικά που πράγματι είχα κρατήσει, ως τη στιγμή που έγραψα το ποστ και είπα γιατί.

    Στη συνέχεια αυτά όλα τα διέγραψα, επειδή το θέμα είναι να μη γίνονται, το να δηλωθούν αφότου έγιναν και μάλιστα μετά που έχασαν τη σημασία τους, δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν. Αν και νομίζω ότι δεν είναι κακό να μπορεί κάποιος να το κάνει, αρκεί να πονάει - ακόμα - αρκετά, αλλιώς έχω την εντύπωση ότι υποκρύπτει αυταρέσκεια μακράν περισσότερη του ανεκτού.

    Η προδιάθεση για μυστικότητα - και όχι απαραίτητα ψέματα - έχει να κάνει με την προστασία της ατομικότητας, η διαφάνεια είναι θέμα υποτακτικού ερωτισμού, η άμεση αποζήτηση της τρωτότητας. Το δόγμα "ποτέ ψέματα" δεν με πείθει, καθώς "ο λόγος δόθηκε στον άνθρωπο για να κρύβει τις σκέψεις του" (διάσημη ρήση) και σίγουρα τα συναισθήματά του, συμπληρώνω εγώ.

    Στο αρχικό ερώτημα του SadalMelik, λέω τώρα ότι δεν υπάρχουν μυστικά που δεν αποκαλύπτονται ποτέ, κάποια στιγμή, τουλάχιστον το υποτακτικό άτομο, δεν τα θέλει πια και νιώθει την ανάγκη να τα ξεφορτωθεί. Είναι θέμα εμπειρίας και προτεραιότητας που δίνει στην ανάγκη υποταγής και έκφρασης υποταγής το αν θα κρατήσει κάποιο υποτακτικό άτομο μυστικά, αν θα τα διατηρήσει και θα τα αφήσει να το στοιχειώνουν ή αν θα τα δώσει να ησυχάσει, αν του επιτραπεί να ησυχάσει.

    Στις αιτίες που μπορεί να κάνουν μία υποτακτική να κρατά μυστικά συγκαταλέγονται η μη παραδοχή των αδυναμιών της, οι ενοχές (συχνά για παραβάσεις άλλων), ο φόβος, η πρόθεση αποφυγής της σύγκρουσης, η ένταση του συναισθηματισμού της και η αδυναμία διαχείρισης των συνεπειών του ... αποκρυφισμού της.

    Τα καλά νέα είναι ότι όλα αυτά θεραπεύονται, τα κακά νέα είναι ότι η θεραπεία τους πονάει  

    Παρόλα αυτά έχω τη γνώμη ότι κάποιος που συνειδητά μετέχει σ έναν εναλλακτικό τρόπο ζωής, είτε είναι υποτακτικός είτε είναι Κυρίαρχος, καλό είναι να νιώθει τις ανθρώπινες αδυναμίες και να τις δέχεται, αν πηγαίνει μπροστά με λίστες, ευχολόγια και ηθικές προδιαγραφές νομίζω ότι θα έχει δυσκολίες να απολαύσει στην καθημερινή πραγματικότητα.
     
    Last edited by a moderator: 12 Απριλίου 2010
  5. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Secrets....

    Έχω μία γενικότερη αλλεργία με τα ψέμματα. Δεν μου αρέσει να μου τα λένε, για αυτό αποφεύγω να τα λέω και εγώ.

    Το πρόβλημα με το ψέμμα είναι πως ποτέ δεν σταματάει σε ένα, και όταν κάποιος αρχίζει να τα λέει, γίνονται ατελείωτα, το ένα ψέμμα φέρνει το άλλο να καλύψει κάτι άλλο κλπ κλπ, καταλήγοντας να φτιάχνουμε μία εντελώς πλασματική εικόνα του εαυτού μας και στις χειρότερες περιπτώσεις αρχίζουμε να πιστεύουμε οι ίδιοι τα ψέμματά μας σαν αλήθειες και φτάνουμε να ζούμε στην χώρα των θαυμάτων.

    Κατά τα άλλα το να κρύβω πράγματα είναι για εμένα ισότιμο του ψέμματος, με την ίδια λογική δεν το κάνω για κανέναν λόγο.
     
  6. Anna

    Anna Regular Member

    Απάντηση: Secrets....

    Δεν μου αρέσουν ούτε τα ψέματα και φυσικά ούτε τα μυστικά!!! Δεν πιστεύω ότι κάνουν καλό ούτε στο άτομο ως μονάδα, αλλά κυρίως δημιουργούν προβλήματα για την συνέχιση της σχέσης όταν εκείνη υφίσταται.
    Όμως υπάρχουν πράγματα που τα μοιράζεσαι δυσκολότερα, ο καθένας για τους λόγους του... Θεωρώ λοιπόν ότι είναι στην ευχέρεια καθαρά του Κ, αν θα καταφέρει να βοηθήσει το υ του, να ανοιχτεί και να του μιλήσει, για το ότι επιθυμεί να μάθει εκείνος.
     
  7. lizard

    lizard Regular Member

    εντυπωσιακο... ουτε ενας δεν εχει απαντησει...!
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Secrets....

     
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Secrets....

     
     
    Last edited by a moderator: 12 Απριλίου 2010
  10. Απάντηση: Secrets....

    Από το παρελθόν θα του έλεγα όλα όσα επιθυμεί και έχει την διάθεση να μάθει.Όλα έχουν τον χρόνο τους...δεν κάθεσαι μια στιγμή και αναλύεις όλη την ζωή σου.
    Από την σχέση μου μαζί του ,του λέω τα πάντα την στιγμή που νοιώθω όμως την ανάγκη να πω κάτι στον κατάλληλο χρόνο.Όλα έχουν τον χρόνο τους...εκτός και αν ζητάει να μάθει κάτι συγκεκριμένο.Εκεί η θα απαντήσω άμεσα η θα του πω ότι δεν θέλω να απαντήσω την δεδομένη στιγμή, πράγμα που δεν έχει συμβεί και που ούτε θα ήθελα να γίνει ποτέ...
     
  11. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Secrets....

    Το ποσο αγαπαω ακομα η αγαπησα καποιον αλλον (δεν μιλαω για ερωτα και καψα, αλλα για αγαπη. Οσοι καταλαβαν, καταλαβαν).

    Το γιατι ειναι πρωτον διοτι, δεν χρησιμευει πουθενα να το ξερει και δευτερον διοτι δεν ειναι κατι το οποιο μπορει ν'αλλαξει.
     
  12. kali crow

    kali crow Guest

    δε νομιζω να εκρυβα ποτε κατι απο τον Κυριο μου...μαλλον θα διαλεγα την καταλληλη στιγμη και τον καταλληλο τροπο να Του το πω, εξαρταται παντα και απο τη βαρυτητα του θεματος!