Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

sex and the city

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 16 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μακράν ένα από τα καλύτερα ποστ που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Εύγε ιζνογκουντάκι. 
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Re: sex and the city

    για να τα παρουμε ενα ενα να το βρουμε λοιπον ....
    Η αγαπη ειναι μακροπροθυμη και δειχνει καλοσυνη.
    ποιος θα επιδιωκε μιαν αγαπη μονο για αποψε ; , η αγαπη μετριεται και απο το βαθος του χρονου , οσο για την καλοσυνη ειναι φανερο πως οι πραξεις αγαπης πρεπει να αποσκοπουν στο καλο .... αλιμονο αν θεωρησω πως αγαπη ειναι να σκεφτω να της παρω τσιγαρα πριν ξανοιχτουμε στα πελαγα με την βαρκα πχ (λεμε τωρα) .... αντιθετα ειναι αγαπη να κανεις συνεχεις συζητησεις ωστε να κοψει το καπνισμα ... (λεμε τωρα) ..
    Η αγαπη δεν ζηλευει
    Η ζηλεια δεν ανταποκρινεται στην αγαπη , η ζηλεια ειναι ανασφαλεια και ελειψη εμπιστοσυνης , χαρακτηριστικα που δεν βρισκονται στα συστατικα της αγαπης , η ζηλεια ειναι μαλιστα ο εχθρος της αγαπης .
    δεν κομπαζει
    φυσικα !! .. σκεφτειτε ποσο ασχημα θα μας ακουγοτανε , αν αυτος που μας αγαπα το δηλωνε δεξια και αριστερα οτι μας προσφερει την αγαπη του ...
    δεν φουσκωνει απο υπερηφανεια .
    και ακολουθως ... ουτε και αυτον που κομπαζει οτι αγαπαει δεν τον τιμαει αυτη του η πραξη .. θυμηθειτε ποσο ασκημα μας ακουγεται οταν καποιος φιλος μας δηλωνει για τα ποσα πολλα πραγματα εκανε για την αγαπη του .. το ποιο πιθανο ειναι να του πουμε : "εε ηθελες και τα εκανες .. δεν σε αναγκασε κανεις .."
    δεν συμπεριφερεται απρεπα
    σκεφτητε καποιος να μας λεει ποσο πολυ αγαπαει και στο καπακι να βγαζει τα απλυτα της αγαπης του στη φορα ή ο ιδιος να φλερταρει την απενατι πιτσιρικα ... γελίο ...
    δεν εξαπτεται
    δεν εχει θεση η εξωτερικευση του εκνευρισμου με εκεινους που αγαπαμε .. δυσκολο .. ναι το ξερω ... μα οι εκρηξεις εκνευρισμου φερνουν λογια που ματωνουν την αγαπη .
    δεν κραταει λογαριασμο για το κακο
    ... διοτι το ποιο ευγενικο χαρακτηριστικο της αγαπης ειναι η συγχωρεση ... διχως διαπραγματευσεις και τηρηση καλου ιστορικου ... ειτε καποιος αξιζει την αγαπη μας και του την δινουμε , ειτε οχι ... μεσοβεζικη λυση εδω δεν χωραει ..
    Δεν χαιρεται για την αδικια , αλλα χαιρεται με την αληθεια.
    δεν μπορεις να χαρεις αν ερθει ο ανθρωπος σου και σου πει "σημερα μπηκε ενας στο μαγαζι και καταφερα να του πουλησω κατι στην 3πλασια τιμη" .. το να χαρεις με κατι τετοιο σημαινει πως δεν νιαζεσαι για την ποιοτητα της ψυχης του παρα μοναχα για την ευφημερη "λαμψη" του , αντιθετα σκεφτητε ποσο ενας γονιος θα χαρει οταν το παιδι του αναζητησει των ιδιοκτητη τυχον χρηματων που βρηκε στον δρομο ...σκεφτητε των ποταμο των ευγενικων συναισθηματων που ολη η οικογενια θα νιωσει με την πραξη αυτη του παιδιου ..
    Ανεχεται τα παντα
    μεσα απο την ατελεια μας , ειναι λογικο να γινονται λαθη .. λαθη μικρα ή μεγαλα ... λαθη που μπορουσαμε ή οχι να αποφυγουμε .. ακομα και επιπολαιες πραξεις μας ...
    αν ομως καταφερουμε και αγαπησουμε την ατελεια των αλλων , τοτε και οι δικες μας ατελειες θα βρουν αυτον που θα τις αγαπησει ....
    ελπιζει τα παντα
    τιποτα δεν ειναι ανεφικτο οταν πραγματικη αγαπη κυριαρχει ... τιποτα δεν μπορει να σταθει εμποδιο στο θειο δωρο .. η πιστη και η εμπιστοσυνη στην δυναμη της .. θρεφουν την αγαπη ...
    υπομενει τα παντα
    θα ηταν λυπηρο να τα παραταμε στην καθε δυσκολια .... το σθενος με το οποιο θα οπλιστουμε να παλεψουμε τα εμποδια ειναι αγαπη ... και οταν προφυλασεις την αγαπη πισω απο την γροθια σου στα προβληματα της ζωης , τοτε εκεινη ευδοκιμει και σε ανταμοιβει με τους καρπους της ....

    ειλικρινα δεν πιστευω οτι ολα αυτα μοιαζουν με το εγχειριδιο του καλου σκλαβου , αλλα με το κλειδι που απελευθερωνει απο τα δεσμα και τους τοιχους της ψυχικης μοναξιας και χαριζει σκοπο και λογο για την υπαρξη μας !.....
     
    Last edited: 28 Σεπτεμβρίου 2008
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: sex and the city

    Γιατί να μην ξέρουμε πάντα για ποιο λόγο αγαπάμε;Τι ζητάμε τότε από την πόλη;
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: sex and the city

    ισως ειρηνη ; .. ανακωχη ; .... φαινεται οτι η πολη πολεμαει την αγαπη και εμεις ψαχνουμε λυσεις αναμεσα στο ταξιμετρο του χρονου και τις επιθυμιες μας
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι. και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι. Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία. πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται. είτε γλώσσαι παύσονται. είτε γνώσις καταργηθήσεται. εκ μέρους δε γινώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν. όταν δε έλθη το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται. ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος ελάλουν, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην. ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου. βλέπομεν γαρ άρτι δι΄εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον. άρτι γινώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην. νυνί δε μένει πίστις, ελπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα. μείζων δε τούτων η αγάπη.

    (Απ. Παύλου Α' Κορ.ιγ΄)

    @isnogood.
    Ορισμένα κείμενα πρέπει να μένουν ως έχουν, χωρίς αναλύσεις, επεξηγήσεις. Διαθέτουν απόλυτη ομορφιά... και η ομορφιά δεν εξηγείται, δεν περιγράφεται, απλώς απολαμβάνεται και συγκινεί... 
     
  6. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: sex and the city

    Όχι
    Άκυρη η ερώτηση, γιατί δεν χρησιμοποιώ "τα παραπάνω" ως μπούσουλα.
    Άκυρη η ερώτηση για τους ίδιους λόγους.

    Οι δύο τελευταίες ερωτήσεις σου παίρνουν ως δεδομένο ότι όλοι δεχόμαστε την αγάπη όπως την περιγράφουν οι γραφές (τότε ποιο το νόημα του πρώτου ερωτήματος; )

    Πιο σωστό θα ήταν να έθετες την πρώτη ερώτηση και κατόπιν, αν η απάντηση ήταν θετική, να προχωρούσες στις υπόλοιπες.
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Με αλλα λογια , ουσιαστικα , διαφωνεις με τις παραπανω αναφορες για το τι ειναι αγαπη ...... ασχετα αν τα γραφουν οι Γραφες ή καποια αλλη πηγη ......
    αφου λοιπον διαφωνεις με τα παραπανω , αν θες μας δινεις την δικη σου εκδοχη ...
     
  8. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: sex and the city

    isnogood, χρειάζομαι λίγο χρόνο για να συνθέσω τα επιχειρήματά μου.

    Μέχρι τότε, ορίστε ένα sneak peek, για να καταλάβεις πώς αντιλαμβάνομαι το ζήτημα σε γενικές γραμμές (και όχι τόσο στις λεπτομέρειές του).

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: sex and the city

    ε καλα ... δεν ειμαι και εισαγγελεας για να σου δωσω διορια γαι να ετοιμασεις την απολογια σου ... μην νιωθεις ενοχη που δεν εχεις αμεσες απαντησεις ....

    (φυσικα αστειευομαι   ) .....
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Για ποια αγαπη μιλατε; Για τον συνανθρωπο; για τον ερωτικο συντροφο; για τις τεχνες;
    για την ομαδα μας;(η μονη ανιδιοτελης.14 χρονια χωρις πρωταθλημα κι'ακομα σ'αγαπαω...)
     
  11. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: sex and the city

    Δεν ξέρεις πόσο πολύ με ανακούφισες τώρα. Από χθες έχω κολλήσει στο πρώτο μόλις εδάφιο που ξεκίνησα να γράφω, επειδή δεν μπορούσα να βρω τις κατάλληλες λέξεις να εκφράσω την αγάπη προς τα σμιλευμένα, σχεδόν βιδωτά, οπίσθια των Αφρικανών.

    Σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου. Θα επανέλθω μόλις ολοκληρώσω το τρίτομο έργο μου.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: sex and the city

    Γιατί τρίτομο; Οι αφρικανοί διαθέτουν τρία κωλομέρια;