Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Status Vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 1 Φεβρουαρίου 2009.

Tags:
  1. cider

    cider Kitchen master

    Τι με ενοχλεί στους βανίλιες; Χμ... Σίγουρα όχι η παρουσία τους στο φόρουμ. Οπωσδήποτε όχι η συμμετοχή τους στα σχετικά με το βδσμ νήματα. Διάολε, μερικές φορές έχω διαβάσει καταπληκτικά και πολύ σχετικά πράγματα από άτομα με τέτοιο στάτους.

    Μετά από σκέψη κατάλαβα τι με ενοχλεί. Με ενοχλεί όταν πετάγονται στα νήματα και --συνήθως με εύσχημο τρόπο, που να μη σηκώνει άμεσες παρεξηγήσεις-- λένε πράγματα που στην ουσία ισοδυναμούν με φτύσιμο του χώρου και των πρακτικών του, ολικά ή μερικά.

    Ναι, αυτό με ενοχλεί.

    Σαν να λέμε μπαίνω σε φόρουμ ποδοσφαιρόβιων και τους κοπανάω πόσο *μπιπ* είναι που ασχολούνται με το ποδόσφαιρο.
     
  2. Babylon

    Babylon Regular Member

    Προσωπικα εχω εντοπισει τις εξης κατηγοριες με στατους Vanilla:

    -Οπως ειπες και εσυ, υπαρχουν αυτοι που ελκονται απο το αντικειμενο και θελουν να περασει καποιος καιρος για να καταληξουν στο αν πραγματι το bdsm τους αντιπροσωπευει, και αν ναι ποιο στατους τους εκφραζει τελικα. Απολυτα κατανοητο.

    -Αυτοι που φαινεται σαν τυχαια "να ειδαν φως και μπηκαν", που δεν φαινεται να ενδιαφερονται ιδιαιτερα ουσιαστικα με το αντικειμενο, πετανε κανα σχολιο η αντε καμμια καφριλα και μετα οτι ειναι στα off topic. Προσωπικα δεν με ενοχλουν (βεβαια λιγα πραγματα με ενοχλουν anywayz), φτανει να μην φτασουν τελικα να ειναι περισσοτεροι απο αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται για το αντικειμενο. Καταλαβαινω βεβαια πως ισως καποιους να τους ενοχλουν.

    -Εκεινοι που απολυτα συνειδητοποιημενα διαλεγουν αυτο το στατους πιθανον για καιρο (δεν ειναι πολλοι αλλα εχω στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη δυο τρεια παραδειγματα). Επισης απολυτα συνειδητοποιημενα ασχολουνται με το αντικειμενο, απο ανθρωπολογικο η ψυχολογικο ενδιαφερον, ισως γιατι βρισκουν πως με τα μελη εδω εχουν σε αλλα επιπεδα πολλα κοινα, η για τον οποιονδηποτε αλλο λογο. Αυτο παντως που εχει σημασια ειναι πως το ενδιαφερον τους ειναι γνησιο, τελικα γνωριζουν πολλα για το θεμα με τον ενα τροπο η τον αλλον, και εχουν να προσφερουν πολλα σε μια συζητηση. Ευχαριστηση μου να τους διαβαζω.

    -Μια τελευταια κατηγορια που εχω εντοπισει, και την αναφερω γιατι μου ειχε κανει εντυπωση οταν ειχα πρωτομπει στο φορουμ. Χρηστες με Vanilla στατους, με kinky αvatars και profile pics που υποσχονται ατελειωτες οχι-και-τοσο-βανιλια νυχτες, αλλα επιμενουν να αντιπροσωπευονται απο αυτο το στατους. Δεν ξερω, εκει η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα, ισως φλερταρουν με το image της "αθωας παρθενας" (κατι σαν την Britney παλια, θυμαστε; ). Και αυτο δεν το λεω για πλακα, ξερετε ποσοι ανθρωποι προτιμουν να νιωθουν πως "εκεινοι απλα παρασυρονται" σε κατι ανωμαλο για τα κοινωνικα δεδομενα, και αποποιουνται ετσι της ευθυνης; "Εγω βανιλια ειμαι, μια απλη κοπελα, αλλα ειχα μπλεξει τοτε με κεινον τον ανωμαλο...και ετσι κατεληξα κρεμασμενη αναποδα με ενα καροτο στον κωλο μου να γλειφω τα λασπωμενα του παπουτσια...". Μαλιστα θυμαμαι πως το πρωτο σχολιο μου στο φορουμ πρεπει να ηταν οταν με γνησια απορια και με καμμια διαθεση να προσβαλω, ρωτησα μια κοπελα που ειχε μοιραστει μαζι μας μια ερωτικη της εμπειρια στα πλαισια του D/s, γιατι εχει τετοιο στατους. Απαντησε καπως αποτομα πως "δεν μπορει ο καθενας ετσι να μοστραρει και ενα στατους, χρειαζεται χρονος". Δεν ειχε αδικο σε αυτο, και τελικα η συγκεκριμενη οντως καποια στιγμη αλλαξε το στατους της.
     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Φαντάζομαι πως δεν εννοείς τη διαφωνία με μία πρακτική σαν "φτύσιμο" του χώρου. Άλλωστε (κι ευτυχώς), δε συμφωνούν όλοι με όλα. Πέρα από αυτό, δε βλέπω καμία κριτική απέναντι στο χώρο. Αντιθέτως, βλέπω συχνά άτομα με status που να άπτονται άμεσα του bdsm να διαμαρτύρονται για την παρουσία των vanilla, να προσπαθούν με κάθε τρόπο να πείσουν ότι "απειλούνται", να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους προκειμένου να εξοστρακίσουν κάθε διαφορετική άποψη.
     
  4. cider

    cider Kitchen master

    Προς θεού, Durcet. Άλλωστε αυτό* το βλέπουμε πολλές φορές να γίνεται και από άτομα με βδσμ στάτους. Φαίνομαι ίσως λίγο απόλυτος στη διατύπωσή μου, και ζητώ συγγνώμη για αυτό, επειδή πράγματι από το ποστ μου δίνεται η εντύπωση συχνού φαινομένου, ενώ δεν είναι. Όμως, ναι, έχω αντιληφθεί παρεμβάσεις που, εμένα τουλάχιστον, μου βγάζουν μία γενική απαξίωση του χώρου. Δεν θα επιμείνω πάντως, ίσως είναι ιδέα μου.

    *τη διαφωνία με πρακτικές
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Status Vanilla

    Σκεφτομαι κ γραφω...χωρις υφακι ειρωνιες κ ταχα βεντετισμους.  μπορει να γινει μια ομορφη ατμοσφαιρα επικοινωνιας χωρις να κολλαμε σε status?αν μη τι αλλο αν απειλουμαστε απο καπου να το ξερουμε,οι επιθεσεις ειναι ασκοπες κ γιανα ελαφρυνω το κλιμα καντε λιγο σατυρα σε αυτα που λεμε(που ειναι ο λακης οεοεε)  η εμπαθεια ειναι κακο πραγμα,οι εμμονες δε κακιστες.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Status Vanilla







    ..
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Status Vanilla

    Αγαπητε μου η υπογραφη μου τα λεει ολα...ειμαι πολυ γλυκια αν με πειραξει κανεις...δν τολμαω να πω τι μπορω να κανω 
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Status Vanilla

    Πώς όχι; Απ' ότι διαβάζω, μάλλον τολμάς...

     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Status Vanilla

    Ναι τολμαω,αν με προκαλεσουν...  δειχνω το αλλο μου προσωπακι:tongue2: δν μου φαινεται,το ξερω.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Syrah, αρκει και μονο η αναγνωση των αποψεων επι ενος συγκεκριμενου ,εξιδικευμενου βδσμικου θεματος αν θες, για να δικαιολογηθει η διαμορφωση γνωμης και εκφραση αποψης.
    Ρηχης,επιπολαιας ισως;Εμπαθους εστω;Να το δεχθω.
    Οπως ειπα και πριν,ο καθενας αναλαμβανει το ρισκο και την ευθυνη των αποψεων του και θα πρεπει να ειναι ετοιμος να δεχθει τον οποιο ,σκληρο ενδεχομενως,αντιλογο.
    Οποιοι δε ειναι ανικανοι να διαχειρισθουν αυτη την κατασταση,που θα την ονομαζα ελευθερο και δημοκρατικο διαλογο στα πλαισια της "αγορας", εκπιπτοντες σε φτηνες εως και υβριστικες αντιπαραθεσεις
    σε οποια πλευρα και αν ανηκουν,απλα φανερωνουν το ποιον τους.Πιστευω ομως οτι η "αγορα" ακομα και αυτες τις αντιπαραθεσεις μπορει και να τις αντεξει και να τις διαχειριστει.
    Αντιθετα, ο ελιτισμος που διαβλεπω να αναφυεται πισω απο τις αποψεις στις οποιες αναφερθηκα στην πρωτη μου τοποθετηση,αποπνεει μια σαφεστατα αντιδημοκρατικη νοοτροπια που δεν μπορει παρα να με βρει απολυτως αντιθετο.
     
  11. DiDi

    DiDi Regular Member

    Η επιλογή του status Vanilla δεν θεωρώ οτι είναι κάτι τυχαίο. Δηλώνει κάποιος εκ πεποιθήσεως vanilla όταν δεν τον καλύπτει τίποτα από τα παραπάνω. Δηλώνει vanilla εκ πεποιθήσεως όταν θέλει να κοιτά από απόσταση το κάθε τι.. Δηλώνει vanilla για να έχει την ησυχία του και να μην δέχεται attack από μηνύματα απείρου κάλους.. Δηλώνει vanilla γιατί τις περισσότερες φορές αυτό είναι η πραγματικότητα.. Δηλώνει vanilla γιατί μπήκε εδώ μέσα για να διαβάσει πέντε πράγματα, άσχετα εαν θα τα κάνει πράξη στη σεξουαλική του/της ζωή. Δηλώνει vanilla γιατί δεν θέλει να δηλώσει κάτι άλλο και σε οποιδήποτε προσωπική επαφή γίνει ρεζίλι.... Δηλώνει vanilla γιατί πολύ απλά αυτό γουστάρει να δηλώσει... και δεν μας πέφτει και λόγος..
     
    Last edited: 2 Φεβρουαρίου 2009
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν είναι πολιτικό το ζήτημα αγαπητέ underherfeet. Σε ένα νήμα που εισάγει ως θέμα τη σχέση μας με τους BDSM curious, όλοι αρκούνται στη διατύπωση ότι κακώς οι απόψεις των τελευταίων δεν λαμβάνονται υπόψη με τη δέουσα βαρύτητα. Βεβαίως το θέμα της συζήτησης είναι ανοιχτό, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα μία περισσότερο παραγωγική πραγμάτευσή του.

    Δηλαδή, πέρα από το ότι οι απόψεις των BDSMers δεν θα πρέπει να αξιολογούνται ως σημαντικότερες των απόψεων των -κατά δήλωσή τους- μη συναφών με το BDSM, για λόγους πολιτικής ορθότητας ή δημοκρατίας ή πάταξης του ελιτισμού (ή λαϊκισμού κατά τη θεώρηση άλλων), θα ήταν ίσως εφικτό να μιλήσει κανείς για το πώς οι τελευταίοι συμμετέχουν (θετικά ή αρνητικά) στην ανάπτυξη του χώρου; Και δεν μιλώ για το Forum, μιλώ για το BDSM.

    Μίλησα κατ ιδίαν πρόσφατα με έναν συνομιλητή που εκτιμώ πολύ, και στην προσπάθεια να καταλάβω γιατί παραβρίσκεται και σε s/m & fetish shows, τον ρώτησα αν θα ενδιαφέρονταν να συμμετάσχει σε ένα τέτοιο demo session ή πραγματικό session χωρίς vanilla κοινό. Μου απάντησε πως όχι. Παλαιότερα ο DreamMaster είχε διατυπώσει την άποψη ότι οι άνθρωποι 'έλκονται' τρόπο τινά από τις μειονότητες ιδίως αν είναι αρκετά 'σκοτεινές' και trendy όσο το BDSM. Γνώμη μου είναι πως μεγάλο μέρος των όσων διαδραματίζονται διαδικτυακά ή φυσικά οφείλεται στους BDSM curious. Για να είμαι ακριβέστερη, πιστεύω ότι και μεγάλο μέρος της BDSMικής βιομηχανίας στηρίζεται σ' αυτούς - σε ποιους απευθύνονται άλλωστε τα events 'απενοχοποίησης' του χώρου; Ποιοι τα καταναλώνουν;