Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Status Vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 1 Φεβρουαρίου 2009.

Tags:
  1. Iwnas

    Iwnas Regular Member



    Προσωπικά πάντα πιστεύω πως η επικοινωνία θα ήταν πολύ ευκολότερη αν δεν μέναμε κολλημένοι στο status που δηλώνει ο καθένας. Η επιλογή του σαφώς σου δίνει μια αφετηρία αλλά δεν θα ήταν προτιμότερο να ανακαλύψουμε το τι κρύβεται από μια λέξη από έναν προσδιορισμό ο οποίος ίσως και να μην ανταποκρίνεταισ την πραγματικότητα?
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Status Vanilla

    Δεν νομίζω ότι οφελεί σε τίποτε, το να υποδεικνύουμε το προφανές και απόλυτα εύλογο...

    Πιστεύει κανείς σοβαρά, ότι υπάρχει έστω και ένας ενήλιξ και έμφρων άνθρωπος, που να "μένει κολλημένος" στο στάτους που δηλώνει κάποιος στο φόρουμ (και ειδικά σ' αυτό εδώ το φόρουμ), να πιστεύει αυτή τη δήλωση ως αδιαμφισβήτητο δεδομένο, και να μην προσπαθεί να διαπιστώσει -από αυτά που διαβάζει ή από διά ζώσης εμπειρίες- εάν το δηλωθέν στάτους "ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα";

    Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ανάμεσά μας τέτοιοι ανόητοι. Ο καθένας κρίνει τον καθένα, το "στάτους" όλων μας είναι υπό εξέταση διαρκώς και από όλους. Βεβαίως, η πραγματικότητα του τί είναι π.χ. "Master", δεν είναι κοινή γιά όλους, ως γνωστόν. Πάντως, κρινόμαστε...



    Ένα κάποιο δηλωμένο στάτους πάντως -τουλάχιστον ως ενδεικτικό τάσης- φίλε Ίων, πρέπει να υπάρχει: Εσύ -που υποθέτω ότι είσαι straight-, αν βρισκόσουν ένα βράδυ σ' ένα μπαρ στη Μύκονο και έβλεπες γύρω σου 200 γυναίκες, δεν θα ήθελες να μπορούσες να ξέρεις χωρίς πολλά ψαξίματα, ποιές είναι οι straight και ποιές όχι;




    .
     
    Last edited: 3 Φεβρουαρίου 2009
  3. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla



    Προσωπικά και πάλι θα στόχευα σε όποια μου κινούσε το ενδιαφέρων χωρίς να θέλω να γνωρίζω απόπριν τι είναι και τι όχι. εξάλλου η μαγεία στον κόσμο των ερωτικών σχέσεων βρίσκεται στο άγνωστιο και στο ακόμα ανεξερεύνητο
     
  4. female

    female Contributor



    Θυμήθηκα (... αργώ λιγάκι, η ηλικία και η άνοια, γαρ) πως το ίδιο θέμα είχε παρενθετικά συζητηθεί και στο inner, αγαπητή Syrah, τον Μάρτιο του 2008, με αφορμή κάποιες διαφωνίες μου. Πώς μπορούν άτομα βανίλλα, σαν και μένα, να εκφράζουν απόψεις και διαφωνίες; Εκεί θα βρεις και τις δικές μου απόψεις και στάση για το χώρο σε απάντηση πάλι δικών σου ερωτημάτων ακριβώς πάνω στην ίδια θεματολογία, καθώς και τις απόψεις του LordDragonal ακριβώς στο θέμα που συζητείται πάλι, και οι οποίες δεν νομίζω πως διαφέρουν από τις απόψεις που πολλοί έχουν ήδη εκφράσει εδώ. Δεν θα παραθέσω οτιδήποτε, μιας και αντίκειται στους κανονισμούς.


     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Ευχαριστώ και πάλι female για την παραπομπή, αλλά θα με ενδιέφερε να συζητηθούν και εδώ, ίσως κάποια περισσότερα ή διαφορετικά πράγματα. Λόγου χάρη, τί αποκομίζεις από ένα forum σαν αυτό; Υπάρχει κάποια πρακτική που θα σου άρεσε να υιοθετήσεις ή να δοκιμάσεις; Υπάρχει κάποια θεώρηση του χώρου στην οποία προβάλλεις και δικές σου ιδέες; Κάποιο status προς το οποίο κλίνεις; Πέρα από το γενικό ενδιαφέρον ενός για πλατιά γνώση, η τακτική ή εντατική ενασχόληση με το BDSM -σε επίπεδο συζήτησης, έστω-, αλλά και η γνωριμία με ανθρώπους του -σε επίπεδο φιλικό, έστω-, αλλά και η σύμβολή στο παρόν Forum τόσο σε διαδικτυακό μελάνι όσο και σε χρήματα -συμβολικού ύψους, έστω-, είναι ενδεικτικά και ενός ειδικού ενδιαφέροντος ίσως; Εξυπηρετούν κάποια ανάγκη ή κάποια επιθυμία; Δεν απευθύνομαι σε εσένα με το δεύτερο ενικό, αλλά σε όσους θα ήθελαν να τοποθετηθούν στο παρόν νήμα.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    τι εννοεις ως αναπτυξη του χωρου;και μαλιστα εκτος φορουμ;
    πως ενας μαρξιστης θα μπορουσε να συμβαλλει στην αναπτυξη του χωρου της (φιλ)ελευθερης οικονομιας περαν της κριτικης που θα της ασκουσε, αφου προηγουμενως ακουγε τις αποψεις των υπερμαχων της;

    Tα διαφορα shows, events και γενικοτερα η βδσμικη βιομηχανια η η βιομηχανια του σεξ εν ολω,αφορουν την αναπτυξη και ικανοποιηση των φαντασιωσεων - η την απομυθοποιηση τους...-.
    Αφορουν προφανως τους περιεργους,αυτους που ψαχνονται,που "γαργαλιουνται" για κατι καινουργιο ,η διαφορετικο , που φοβουνται ενδεχομενως να το ανιχνευσουν με τους συντροφους τους μηπως φανε πορτα.Δεν ξερω μονο ποσο τακτικοι πελατες μπορουν να γινουν...

    υ,γ Το θεμα της "νομιμοποιησης " των βανιλλα να εκφραζονται επι των βδσμ θεματων σαφως και ειναι πολιτικο,κατα την αποψη μου,αλλα ας μην επιμεινουμε παραπανω εδω...
     
  7. anastasia

    anastasia Regular Member

    Απάντηση: Status Vanilla

    θελω εναν αντρα vanilla να τον ριξω μεσα στο κεικ που θα φτιαξω  
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Status Vanilla

    Super:rollinglaugh:
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Status Vanilla

     


    Λοιπόν όλα αυτά ισχύουν για μένα:
    - Διάθεση(αν θες πες το και ανάγκη αν και δεν πάσχω από έλλειψη της στην ζωή μου μάλλον συμβαίνει το αντίθετο:icon16  για επικοινωνία. Απολαμβάνω την δυνατότητα που μου δίνεται να αναπτύσσω τα λογίδρια και τις σοφιστείες μου, απολαμβάνω την αποδοχή που μπορεί να εισπράττω εξ αιτίας των,απολαμβάνω την ματαιόδοξη ψευδαίσθηση ότι όλο και σε κάποιον μπορεί να είναι χρήσιμα όλα αυτά:icon16:

    - Ή ανταλλαγή εμπειριών έχει να μου μάθει αρκετά-δεν πάσχω από κανένα σύνδρομο του ότι κατέχω την απόλυτη γνώση-τουλάχιστον όχι πια.Αντιλαμβάνομαι την ζωή μου σαν ένα πεδίο διερεύνησης της προσωπικότητας μου και της σεξουαλικότητας μου σε σχέση μ αυτήν. Μπορεί να έχω για μένα την ιδέα του μεγάλου εραστή αλλά μην τρελαθούμε κιόλας μάλλον μες το μυαλό μου είναι όλο αυτό(ενδεχομένως και στο μυαλό κάποιων απ τις ενίοτε ερωτικές μου συντρόφους) και εμ πάση περιπτώσει η ζωή είναι μικρή και αν μου επιτρέψω να διδαχθώ θα την απολαύσω περισσότερο. Εδω μέσα υπάρχουν πράγματα για να μάθω που με αφορούν-που μπορεί να είναι χρηστικά στη ζωή μου.
    Σαδιστής η μαζοχιστής δεν είμαι από φύση μου(κρίνοντας από το πόσο αδιάφορα μου είναι κάποια σχετικά γραφόμενα) αλλά και αυτό το πεδίο μου είναι ενδιαφέρον-κάποιου είδους πρόκληση .
    Φορουμιακά μάλλον βανίλα ή βανίλια ROFLMAO  θα χαρακτηριζόμουν αλλά δεν το κάνω αφ ενός γιατί η συγκεκριμένη λέξη έχει απαξιωτικό χαρακτήρα και ουσιαστικά χαρακτηρίζει ανθρώπους με έλλειψη πάθους στην ζωή τους(μη μου την πείτε αυτό έχω συμπεράνει απ αυτά που διαβάζω) και αφ ετέρου η μέχρι τώρα σεξουαλική μου ζωή μάλλον δεν χωράει μέσα στα πλαίσια του τι χαρακτηρίζει η κοινωνία φυσιολογικό.
    - Εχω μιλήσει με ευχέρεια και έχω εκφέρει άποψη για θέματα που πιθανότατα δεν έχω άμεση σχέση-δικαίως θα μπορούσα να χαρακτηριστώ κρετίνος γι αυτό:icon16: αλλά ταυτόχρονα με ενοχλεί ο αυτοπροσδιορισμός ατόμων σαν θεματοφύλακες του bdsm,της σεξουαλικής απόλαυσης κτλ:angry6:

    - Απολαμβάνω την μοναδική πολυτέλεια του να κάνω αυτοκριτική και την δυνατότητα να εκτίθεμαι χωρίς να έχω ιδιαίτερο άνχος μην και με κακοχαρακτηρίσετε. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla

    Αγαπητέ jimboy, vanilla εδώ αυτοπροσδιορίζονται όσοι δεν έχουν -κατά την εκτίμησή του- κάποια συνάφεια με το BDSM. Νομίζω ότι το να χαρακτηρίζεται "vanilla" απαξιωτικά ένας άνθρωπος επειδή -στα δικά μας μάτια ίσως- στερείται πάθους, είναι αντίστοιχο του να χαρακτηρίζεται ένας ψυχασθενής εγκληματίας "σαδιστής" (αλλά και το αντίθετο - πράγμα που συχνά εμμέσως συμβαίνει στο forum), δηλαδή καθόλου εύστοχο.

    Ίσως δεν έχω καταλάβει τί προσπαθείς να πεις.

    Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την απάντησή σου.
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Status Vanilla

    Ουδείς χαρακτηρίζεται κρετίνος, από τη συμμετοχή του ή μη σε κάποιο θέμα. Το τί λέει είναι αυτό που εμπεριέχει αυτό τον κίνδυνο, και όχι το πού το λέει...

    Γιατί όμως χρησιμοποίησες το "δικαίως", που υπογράμμισα πιό πάνω; Το εννοείς;
    Εάν το εννοείς, γιατί σε ενοχλεί το ότι κάποιοι προφανώς επέκριναν τη συμμετοχή σου σ' αυτά τα θέματα (αν και δεν είδα κανένα να σε χαρακτηρίζει κρετίνο); Είτε ισχύει το δικαίως, είτε όχι, δεν μπορεί να συμβαίνουν και τα δυό. Εκτός κι αν εννοείς ότι δικαίως το έκαναν, αλλά ενοχλήθηκες, διότι θα προτιμούσες να μην το είχαν κάνει...
    Ανεπιφύλακτα; Σίγουρα δεν θα χαρακτηρισθούν κάποιοι που πιθανώς θα ακολουθήσουν την παραίνεσή σου, "αυτοπροσδιοριζόμενοι θεματοφύλακες του bdsm,της σεξουαλικής απόλαυσης κτλ";
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Στα θετικά της συμμετοχής των BDSM curious σε ό,τι αντιλαμβάνεστε ως BDSM <χώρο> θα μπορούσαν να συγκαταλέγονται ίσως τα παρακάτω;

    1. Με τις απορίες / ερωτήσεις τους συμβάλλουν στην αποσαφήνιση ιδεών και εγείρουν το ενδιαφέρον στα fora. Πολλές φορές μία ερώτηση οδηγεί σε μία απάντηση, που δεν γνωρίζαμε νωρίτερα ότι ήδη είχαμε.

    2. Τροφοδοτούν το χώρο με ενδεχόμενους BDSMers (αν υποθέσουμε ότι δεν είναι όλοι just curious).

    3. Συντηρούν (ένεκα curiosity) μεγάλο μέρος της βιομηχανίας που πλαισιώνει τη BDSMΙκή κουλτούρας (συμμετοχή σε demo shows και parties, αγορά εξοπλισμού προς μίμηση/διερεύνηση πράκτικών).

    4. Γίνονται κοινωνοί και πιθανώς αναμεταδότες της πληροφορίας ύπαρξης και ανάπτυξης BDSMικής σκηνής στην Ελλάδα.