Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Status Vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 1 Φεβρουαρίου 2009.

Tags:
  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Status Vanilla

    Είμαι ο πρώτος που θα χαρακτήριζα κρετίνο κάποιον που επιμένει να έχει άποψη για κάτι που έχει άγνοια. Εχω υπάρξει κετίνος ενίοτε στην ζωή μου ακόμη και εδώ μέσα.Αν θες να σου μιλήσω ειλικρινά αν είχα την δυνατότητα να σβήσω κάποια παλεότερα ποστ θα το έκανα-ε αλλά δεν θα τρελαθώ κιόλας.Με ανακουφίζει η ιδέα ότι δεν είμαι ο μόνος(κρετίνος). Ε λοιπόν τι κιαν το παραδέχομαι θα πέσουν οι μετοχές μου?

    Με όση ειλικρίνεια αντέχω να διαθέτω θα σου πω ότι δεν έχω ενοχληθεί απο συμπεριφορές απέναντι στο άτομο μου(πλην μίας φοράς που και δικαίως υπόθηκε ότι υπόθηκε και καλό μου έκανε).Να πω την αμαρτία μου όταν δεν μου απαντούν μόνο τότε ενοχλούμαι:icon16:.

    Τωρα να σου πω το κρίμα μου -που και πάλι θα ακούσω τα σχολιανά μου- μέσα σε ένα φόρουμ (που προσωπικά βρίσκω άκρως ενδιαφέρον) και το οποίου τα περισσότερα απ τα θέματα του έχουν ξεκάθαρα πνευματικές προεκτάσεις θεωρώ ότι η εμφανέστατη έλλειψη αυτοκριτικής απλά δεν συνάδει(σορυ για το ιντελεκτουάλ δεν βρήκα κάτι άλλο)! Ένας απ τους κύριους λόγους για τους οποίους επιλέγω να είμαι προκλητικός. Αντι για την αυτοκριτική αναλονόμαστε σε διαμάχες τύπου εσύ αναζητάς άλλοθι όχι εσύ εγώ δέν ή ο τάδε είναι αληθινός και ο τάδε ψεύτικος(δεν βγάζω την ουρά μου απ έξω).





    "- Απολαμβάνω την μοναδική πολυτέλεια του να κάνω αυτοκριτική και την δυνατότητα να εκτίθεμαι χωρίς να έχω ιδιαίτερο άνχος μην και με κακοχαρακτηρίσετε " Την μοναδική πολυτέλεια μου την προσφέρει το φόρουμ με τον χαρακτήρα που έχει και αυτό που προτείνω είναι γενικά να αφήνουμε στην άκρη το άνχος για το τι θα πουν οι άλλοι για μας, το να προσπαθούμε να χτίσουμε μια εικόνα και να την συντηρούμε(οι μάσκες ...) κτλ



    Ναι έχεις δίκιο δεν το εξέφρασα καλά . θα επανέλθω in time
     
    Last edited: 3 Φεβρουαρίου 2009
  2. female

    female Contributor





    Ξεκίνησα να θέλω να μάθω περί βδσμ γιατί με εκνεύριζε το γεγονός της άγνοιάς μου περί αυτού αλλά και το ότι το βδσμ ακουγόταν σαν κάτι περίεργο, αλλότριο και ελαφρώς σκοτεινό. Έμεινα στο forum γιατί βρήκα ενδιαφέροντες ανθρώπους και ενδιαφέρουσες προσωπικότητες όλων των στάτους. Μετά γνώρισα πολλούς απ’ αυτούς και έκανα φιλίες και φιλικές σχέσεις, τις οποίες χαίρομαι πολύ και τιμώ. Δεν μπήκα για να βρω γαμήσι, ούτε σχέση, ούτε για να επεκτείνω το ερωτικό μου ρεπερτόριο. Επίσης το βρήκα αρκετά καλοστημένο, αισθητικά ευχάριστο και εύχρηστο. Το προτιμώ από άλλα της ίδιας θεματολογίας και λόγω συνήθειας. Ενώ συμμετέχω πολύ, είναι ένα από τα πολλά πράγματα που έχω στη ζωή μου, και σχεδόν όλα πολύ αγαπητά.



    Τι αποκομίζω;

    Είναι, ασφαλώς ένα βδσμ φόρουμ, αλλά όχι μόνον αυτό. Είναι ένας χώρος όπου οι άνθρωποι συζητούν, και μάλιστα για θέματα που αφορούν και βαθύτερες πλευρές του χαρακτήρα, πράγμα σπάνιο. Είναι χώρος ζωντανός και αν και δεν με αφορά προσωπικά η κεντρική του θεματολογία, ως κοινωνικός χώρος, χώρος ανθρώπων, μου είναι πολύ αγαπητός. Αυτό αποκομίζω, μεταξύ άλλων, την ανθρώπινη υπόσταση, τους χαρακτήρες, τις εκφράσεις, τις εκδηλώσεις, και μαθαίνω και τον εαυτό μου μέσα απ’ αυτό. Το να προσπαθήσω, έστω και με τη λογική και την empathy να νοιώσω ανθρώπινες εκφάνσεις που δεν έχω πολύ ή σχεδόν καθόλου, δεν το θεωρώ λίγο! Δεν μπορώ παρά να θεωρώ πολύτιμες τις συζητήσεις από καρδιάς και εκ βαθέων που έχω παρακολουθήσει ή έκανα με φίλους από εδώ. Απολαμβάνω πολλά -- μεταξύ άλλων, και το ότι ψάχνω και μαθαίνω και εικαστικά τις αποδόσεις συζητήσεων κλπ. Αν ήταν χώρος συζητήσεων μόνο περί τεχνικών, προφανώς θα με αφορούσε όσο οι συζητήσεις μηχανόβιων φόρα περί πιρουνιών, ζαντολάστιχων και προσφάτων μοντέλων της Χόντα – σχεδόν καθόλου. Εδώ το φάσμα είναι ευρύ και μπορεί να άπτεται πολλών ανθρώπινων θεμάτων. Συνολικά πιστεύω πως η συμμετοχή μου εδώ με έχει βοηθήσει να πλατύνω σαν άνθρωπος αν και όχι όσον αφορά τις ερωτικές μου επιλογές.



    Σέβομαι τις επιλογές των άλλων αλλά το βδσμ δεν είναι για μένα. Δεν είμαι σαδίστρια, ούτε μαζοχίστρια. Δεν μου αρέσει ούτε να δίνω, ούτε να παίρνω πόνο. Το θέμα της κυριαρχίας και της υποταγής είναι ευρύτερο, μιας και, όπως έχουν πολύ σωστά πει πολλοί άνθρωποι του χώρου, η κυριαρχία και η υποταγή βρίσκεται σε σχεδόν όλες τις πλευρές της ζωής μας, αν και όχι πάντα με ερωτική χροιά. Π.χ., ήταν σκλάβα, υποτακτική ή bottom η γιαγιά αν υποδεχόταν τον παππού με ένα «Καλώς τον πασά μου», του έτριβε να πόδια με οινόπνευμα για να τον ξεκουράσει, και του έφερνε τις παντόφλες; Ήταν σκλάβος, υποτακτικός ή bottom ο κύριος ___, πατέρας φίλης, ο οποίος καλόπιανε και δεν κόντραρε την κυριαρχική πεθερά-Αυτοκράτειρα του οίκου τους; Ασφαλώς όχι, όμως ακόμα και σε προσωπικές σχέσεις υπάρχουν στοιχεία κυριαρχίας-υποταγής, έστω και ως αποχρώσεις, αν και δεν είναι σε καμία περίπτωση βδσμ. Απ’ αυτή την άποψη, το γενικότερο θέμα του φόρουμ δεν μου είναι αδιάφορο (βλέπε, για παράδειγμα, και τα νήματα του Dolmance πάνω στην κοινωνική κυριαρχία και κατίσχυση), αν και σε επίπεδο ‘must’ του βδσμ lifestyle δεν με αφορά προσωπικά παρά μόνον ως επιλογή άλλων.



    Στο ερωτικό επίπεδο – αν οι βανίλλα είναι αυτοί που κάνουν σεξ στα μουγκά χωρίς να συζητούν ποτέ γι’ αυτό, σε ιεραποστολική στάση και μόνο για μισή ώρα το μήνα, τότε δεν είμαι ούτε βανίλλα. Πιθανώς αυτό να θεωρείτε το απόλυτο βανίλλα – εγώ το θεωρώ απόλυτα βαρετό.



    Από την άλλη, αν μια φορά το εξάμηνο ο σύντροφός μου μου δένει τα χέρια με μεταξωτό μαντήλι ή με χειροπέδες με ροζ μεταξωτό γουνάκι στο κρεβάτι, είμαι βδσμ ή περβ; Αν δοκίμασα πιο περίτεχνο δέσιμο, τότε είμαι βδσμ; Αν έχω φάει ή έχω ρίξει ένα σκαμπίλι στον κώλο, μήπως τότε είμαι βδσμ ή περβ; Αν φόρεσα στραπ είμαι κυριαρχική; Αν έκανα σεξ με κάλτσες, ζαρτιέρες και σέξυ εσώρουχα 5-10 φορές είμαι φετιχίστρια; Αν μ’ αρέσει να φιλάω και τα πόδια του συντρόφου μου, αυτό με κάνει ποδολάγνα; Αν έχω συμμετάσχει σε τρίο ή κουαρτέτο ή κουιντέτο ή σεξτέτο είμαι πολυγαμική; Αν έχω ανταλλάξει ένα φιλί στο στόμα με μια φίλη, μήπως είμαι λεσβία ή bi, ή μήπως τότε είμαι περβ; Πολλοί βανίλλα έχουν δοκιμάσει κάποια από τα παραπάνω, αλλά ουσιαστικά, ως μη βασικές επιλογές τους, δεν μπορούν να ενταχθούν στο βδσμ σε καμία περίπτωση.



    Υπάρχουν πολλές αποχρώσεις, αλλά μπορεί κανείς ξεκάθαρα να πει πως αυτό δεν είναι κάπως γκρι αλλά άσπρο ή μαύρο -- αυτό δεν φέρνει στο ροζ, αλλά είναι κόκκινο. Κυριαρχικοί χαρακτήρες εδώ κάποτε με έχουν χαρακτηρίσει ως υποτακτική και υποτακτικοί με έχουν χαρακτηρίσει ως κυριαρχική – μήπως είμαι switch ; Από σεβασμό στους σοβαρούς ανθρώπους εδώ αλλά και από γνώση και επίγνωση του εαυτού μου και των βασικών μου επιθυμιών και γούστων δηλώνω και παραμένω βανίλλα.




     
  3. nexus

    nexus New Member

    Απάντηση: Status Vanilla

    πολλές εμπεριστατωμένες άποψης βλέπω αλλα για την προσωπική ευχάριστη του καθενός θέλω να πιστεύω πως είναι κάτι ξεχωριστό .όπως το αντιλαμβάνεται το επιθυμεί το θέλει και το νιώθει κάθε φορα και διαφορετικά. άλλες έντονα άλλες χαλαρά άλλες βίαια και άλλες άκρως ερωτικά όλα είναι θέμα διάθεσης και περιέργειας την εκάστοτε στιγμή ..
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla

    Αγαπητέ jimboy, από τη στιγμή που κάποιος καταπιάνεται με ένα ζήτημα, έστω και θεωρητικώς, δεν μπορεί να ειπωθεί ότι βρίσκεται σε πλήρη άγνοια. Έχει τις προσλαμβάνουσές του επί του ζητήματος αυτού, που προκαλούν τις σκέψεις ή τα συναισθήματά του.

    Το μόνο θολό σημείο φρονώ πως έγκειται στον τρόπο με τον οποίο μπορεί κανείς να προσδιορίσει τη συνάφειά του με αυτό, για το οποιο εκφέρει άποψη. Αν βεβαίως θέλει να εξηγήσει (εντός του) λογικά την παρουσία άποψης επί θέματος με το οποίο νιώθει ότι δεν σχετίζεται κατά κανένα τρόπο.
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla



    Το ότι κάποιος έχει φερθεί κάποια στιγμή σαν κρετίνος δεν πάει να πει ότι είναι! Εξάλλου εκτιμώ ότι σαν ανθρώπους μας προσδιορίζει το σύνολο των πράξεων μας και όχι κάποιες μεμονωμένες. Ίσως η υπερβολή στον τρόπο που εκφράζομαι να έχει να κάνει με την πρόταση-προτροπη μου(προς όλους μας) να αφήνουμε την εικόνα που προσπαθούμε να "χτίζουμε" για τον εαυτό μας και να εκφραζόμαστε πιο άμεσα πιο αληθινά.

    Σου χρωστάω μια απάντηση-επιφυλάσσομαι 
     
  6. vanilla fm

    vanilla fm New Member



    Συμφωνώ πολύ μαζί σου female και χαιρομαι που ακούγονται και αυτές οι απόψεις. Μπήκα μόλις σήμερα στο forum και αισθάνθηκα λίγο ufo. Ευτυχώς όμως δεν είμαι μόνη   Είναι αλήθεια ότι η γραμμή που χωρίζει μια κατηγορία ανθρώπων από μια άλλη δεν είναι παρά μια κατασκευή, που δεν ξέρω ακριβώς ποιους εξυπηρετεί (τους μεν ή τους δε). Πάντως έχω την εντύπωση ότι όταν υπερασπίζεται κανείς με φανατισμό την ¨ταμπέλα ¨του είναι σαν να ανησυχεί για αυτήν! Πάλι δεν ξέρω, μπορεί και να κάνω λάθος, θα έχω πιο σφαιρική εικόνα σε λίγες ημέρες  
     
  7. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla


    Δεν σου τη λέω,αλλά βοήθησέ με λίγο να σε καταλάβω.. Εννοείς πως εδώ μέσα,στο φόρουμ,τοποθετούμε σε κατηγορίες τα μέλη,σύμφωνα με το στατους τους και μάλιστα απαξιούμε για τους απανταχού vanilla;

    Μόνο και μόνο επειδή είναι vanilla;

    Επίσης.. αυτόν τον χαρακτηρισμό "άνθρωποι με έλλειψη πάθους στην ζωή τους" τον "κολλάς" εσύ στους vanilla ή είναι κάτι που επίσης έχεις διαπιστώσει από ποστς; Αν ναι..ποιανών τα ποστς; των vanilla ή των υπολοίπων;

    Κατ'εμέ,το στάτους δεν κάνει τον άνθρωπο και κατ'επέκταση τον "ιν" συνομιλητή!
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla

    O γιες! Αυτή την αίσθηση αποκομίζω συχνά. Δεν έχει να λέει από ποιόν και από ποιάν αυτή είναι η αίσθησή μου.Ισχυρίζομαι δηλαδή ότι κατα.... ας πούμε 95% όποτε μέσα στο φόρουμ αναφέρεται η λέξη βανίλα, βανίλια(μέσα σε πόστ) κτλ αναφέρεται με απαξιωτική, περιφρονητική διάθεση(προσωπική μου εκτίμηση).
     
  9. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla



    Κι έτσι να 'ναι, δεν το βρίσκω παράλογο ή φοβερό. Σε έναν ρατσιστικό βανίλλα κόσμο, οι του βδσμ κλπ. (αν μιλήσουν ανοιχτά και μάλιστα σε επίπεδο ατόμου) πιθανότατα να αντιμετωπίζονται με καχυποψία και απορριπτικά. Εδώ οι όροι αντιστρέφονται -- οι του βδσμ είναι "σπίτι τους" και οι βανίλλα φιλοξενούμενοι. Είναι φυσικό να απορρίπτεις έναν κόσμο που σε απορρίπτει και πιθανώς να κοιτάς με καχυποψία κάποιον βανίλλα που έχει εισχωρήσει στα λημέρια σου μέχρι να διαπιστώσεις πως δεν είναι εδώ για να σε κατακρίνει, να σε απορρίπτει, να απαξιώνει τις επιλογές σου και μέσα στο ίδιο το "καταφύγιό" σου.

    Προσωπικά δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο από τη φιλοξενία! Αντιθέτως.  


     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Status Vanilla

    Μα τίποτε ποτέ δεν είναι παράλογο η φοβερό! απλά καταδεικνύω την δαιμονοποίηση,απαξίωση,περιφρόνηση όχι ανθρώπων αλλά τάσεων και συμπεριφορών!
    Ουδέποτε κατάλαβα την ανάγκη των ανθρώπων να ακυρώνουν οτιδήποτε διαφορετικό απ αυτό που οι ίδιοι κάνουν ώστε να δίνουν μαυτό τον τρόπο αξία σαυτό που οι ίδιοι πρεσβεύουν! Επ ουδενί ισχυρίζομαι ότι εγώ είμαι υπεράνω όλου αυτού.


    ΥΓ η φιλοξενία είναι πραγματικά εντυπωσιακή-μοναδική απλά είναι αυτό που λέμε έτερον εκάτερον σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε αυτήν με τα γραφόμενά μου, Έχει εντυπωσιάσει ακόμη και μένα το πόσο πολύ ανοιχτοί-οικείοι είναι όλοι εδώ μέσα απλά θεωρώ χρέος μου να εκφράζω κάτι που με ενοχλεί έστω και αν είναι ειπωμένο από κάποιον που εκτιμώ και σέβομαι ιδιαίτερα-αλλιώς θάμουν ένας κοινός pleaser πράγμα που σε γενικές γραμμές απεχθάνομαι και δεν το θέλω για μένα 
     
  11. pure_pleasure_seeker

    pure_pleasure_seeker Regular Member

    Πολύ διαφωτιστικό νήμα. Πώς μου είχε διαφύγει?

    Και μένα πολλές φορές με προβλημάτισε το γεγονός ότι βανίλλα άτομα φαίνονταν να ξέρουν πάρα πολλά για τα τεκταινόμενα του χώρου. Εγώ δηλαδή γιατί δεν ήξερα? Θυμάμαι μάλιστα μια γυναίκα, η οποία, αν και βανίλλα, δήλωνε πως έχει dungeon στο σπίτι της!  

    Ας μιλήσω όμως για μένα…το αγαπημένο μου θέμα συζήτησης  Πάει ένας χρόνος που είμαι εδώ. Όταν έγινα μέλος, με γοήτευε ο χώρος αυτός χωρίς να ξέρω τίποτα γι’αυτόν. Είχα κάποιο έναυσμα και άρχισα να ψάχνομαι για το αν είμαι υποτακτική ή όχι. Άλλαξα πολλά στάτους. Submissive, bottom, vanilla, perv, switch… Ψαχνόμουν εντός και εκτός φόρουμ για να δω τι στα κομμάτια είμαι. Μετά από ένα χρόνο, κατέληξα συνειδητά πλέον στο βανίλλα. Και ο λόγος είναι απλούστατος. Χρησιμοποίησα την εις άτοπον απαγωγή (έτσι δεν τη λέγανε αυτή?)

    Εδώ έγραφα ένα ένα τα στοιχεία που δε μου έκαναν και κατέληξα στο βανιλοστάτους αλλά πλάτιαζα και τα έκοψα. Ήταν και εκτός θέματος.

    Συζήτησα εκτενώς με πολλά άτομα εντός και εκτός φόρουμ για όλα αυτά που με απασχολούσαν και σχεδόν όλοι μου είπαν πως δεν υπάρχει ένα και μοναδικό bdsm και να πάρω από αυτό όποια κομμάτια μου ταιριάζουν. Στην αρχή με έπεισε αυτή η άποψη αλλά στην πορεία είδα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Αν απορρίπτω, το ένα, το άλλο, το παράλλο, τότε τι μένει? Το να κάνουμε τίποτα πιο άγριο στο κρεβάτι? Σιγά! Αυτό το κάνουν έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι βανίλλα. Ναι, μη σας παραξενεύει, κανένας βανίλα απ’όσους γνωρίζω δεν κάνει ιεραποστολικό σεξ φορώντας βαμβακερές σωβρακοφανέλες! Και πιο πολύ από σεβασμό στο bdsm και σε αυτούς που το ασκούν, κατάλαβα ότι δεν είμαι μέρος του. Σε αυτό βοήθησε και ο MindMaster χωρίς να το γνωρίζει με ένα post του που μιλούσε για το πακέτο του bdsm , αν δεν κάνω λάθος.

    Τότε θα μου πείτε τι κάνω εδώ μέσα 1 χρόνο τώρα? Όπως λέει η Syrah

     
  12. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Status Vanilla