Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Να το θέσω πιο κομψά οπότες.
    Χρησιμοποιείς, το κάνουν αρκετοί, διάσπαρτα μονόπλευρα ερευνητικά δεδομένα ώστε να αποδόσεις γνωρίσματα έμφυλης συμπεριφοράς όπου είναι κάτι πολύπλευρο και όχι εγγενές.
    Οι έννοιες "ανδρικό" και "γυναικείο" μυαλό έχουν καταχρηστική ισχύ καθότι δεν υπάρχουν επίσημα καθολικά επιστημονικά ευρήματα ώστε να το περιγράψουν, πέραν κάποιων cosmopolitan γκάλοπ ταχυφαγείου.
     
  2. kinkynik

    kinkynik Guest

    (καλώς διεγράφησαν άσχετα με το νημα posts)

    Στο θέμα :

    Για να γίνει εκπαίδευση (δεν συμφωνώ με τον όρο εκπαίδευση αλλά τον υιοθετώ χάριν της συζήτησης) νομίζω θα πρέπει να συμφωνούν και τα δύο μέρη.
    Και να θέλει να εκπαιδευτεί και να θέλει να εκπαίδεύσει.
     
  3. kinkynik

    kinkynik Guest

    @Dark_Explorer χαίρομαι που έχω θετική επίδραση ως προς την κομψότητα και την εκφορά λόγου.
    Η μεγαλύτερη οστική πυκνότητα δεν είναι μονόπλευρο επιστημονικό εύρημα. Η νηματοθέτρια διευκρίνισε όμως ότι το νήμα αφορά το πως εκπαιδεύεται κάποιος σε μια τέτοια σχέση, οπότε μάλλον κι εγώ λάθος τροπή είχα πάρει στην επιχειρηματολογία μου,
    ορμώμενος απο την λέξη δυναμικότητα και θέλοντας να αποδώσω επεξήγηση ως προς αυτό το κομμάτι.
    Τοποθετήθηκα εκ νέου στην συνέχεια όμως.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ασχέτως αυθαίρετων σεξιστικών λεχθέντων, το κάρμα μου πρέπει να διαφυλαχθεί, οπότες η αθυροστομία αν και αναβλύζεται αφθόνως, το κάρμα επιτάσει ζεν (μια φίλη γιόγκι τώρα θα έχει κατουρηθεί για τουτανά που λέγω).
    Στο καλόνε το λοιπόν και με ένα γλαροπούλι  
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    Ειμαι 6 η 7 χρόνια μεσα στα φορα....
    Το θεμα των switch ακομα αναλύεται και ακομα δεν εχει παρθεί τελικό συμπέρασμα....
    Εχω διαβάσει άπειρες αμπελοφυλλοσοφιες....
    Οι πιο γνωστές....
    Δεν μπορεις να σουιτσαρεις με το ιδιο ατομο...
    Δεν μπορεις να φέρεις εις πέρας και με την ίδια επιτυχία και τους δυο "ρόλους"
    Και η λιστα συνεχίζεται....
    Το αστείο είναι πως πολυ σπάνια εώς καθόλου, έχουν τοποθετηθεί σουιτς σε ότι αφορά την ανάλυση του στάτους τους...
    Ακομα πιο αστείο στην Ελλάδα ενα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων ασχέτως φύλου δηλώνουν σουιτς....
    Κι αυτο γιατι ακομα το βδσμ ειναι πολυ άγουρο στην Ελλάδα και οι περισσότεροι δεν εχουν ξεκαθαρίσει μεσα τους ειτε γιατι θέλουν να δοκιμάσουν τα πάντα είτε γιατι δεν έχουν διάθεση να εμβαθύνουν στους ορους και στην κατανόηση τους....

    Ειναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να τοποθετηθώ...

    Ο όρος σουιτς χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει τα ατομα που τους εκφράζει και η κυριαρχία και η υποταγή.
    Αναλογα με το πιο άτομο εχουν απέναντι τους εκείνος ο ρόλος θα βγει μπροστά....
    Μερικές φορές τυχαίνει να βγαίνουν και οι δύο ρόλοι με το ίδιο ατομο....
    Οταν ομως βγαίνει ενας ρόλος δεν σημαίνει πως ο αλλος πηγαίνει περίπατο (κλαιω)
    Κάποιες φορές πέφτει σε ύπνωση και άλλες φορές ζητάει να εκπληρώσει επιθυμίες.
    Εκει το κάθε ατομο συμπεριφέρεται κατα το δοκούν και φυσικα ανάλογα με το ποσο δεκτικος ειναι ο σύντροφος στο να επιτρέψει στο σουιτς ταίρι του να κυριαρχήσει η να υποταχθεί καπου αλλου....
    Εκτος και αν όπως ανέφερα πιο πανω το σουιτσαρισμα γίνεται με το ιδιο ατομο.....

    Επίσης.....
    Οσον αφορά το ποσο καλα μπορεί να εκπαιδευτεί η να εκπαιδεύσει ενας σουιτς...
    Η απάντηση μου ειναι ίδια παντα....
    Η εξέλιξη του ανθρώπου σταματάει εκεί οπου αρχίζουν οι περιορισμοί του μυαλού του....
    Μπορεί να εξελίξει και τις δυο πλευρές του εξίσου καλά αρκεί να το θέλει....

    Καλη συνέχεια στο νήμα....
     
  6. Queen87

    Queen87 Contributor

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σκέψεις σου και για την τοποθετησή σου @Soraya ...

    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι και εγώ δεν έχω δει πολλές απαντήσεις απο swich άτομα ή ζευγάρια...

    Να λοιπόν μια ακόμη ερώτηση που μου γεννήθηκε απο την τοποθετησή σου...

    • Ποια η διαφορά ανάμεσα σε βανίλλα ζευγάρια με κινκι σεξουαλικές επιλογές ή bdsm επιλογές απο αυτών των switch?
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    Η ερώτηση σου ειναι φαουλ.... Ξανά διατύπωσε τη
     
  8. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αυτη είναι η ερώτηση έτσι την αντιλαμβάνομαι... Δεν καταλαβαίνω την διαφορά ανάμεσα σε βανίλλα ζευγάρια που έχουν kinki γούστα με αυτών των switch...
    Και οι βανίλλα και υποτάσονται και Κυριαρχούν... μιλάω μέσα στην σχέση.... όχι οτι έχουν bdsmιστική συμπεριφορά...
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    Τοτε μαλλον θα πρεπει να ξεκαθαρίσεις μεσα ατο μυαλο σου γιατι αναφερόμαστε στους βανιλλα ως εχει και δεν τους αναφέρουμε σουιτς και τούμπαλιν φυσικά....
     
  10. étude

    étude Guest

    υπάρχουν βανίλα ζευγάρια που χρησιμοποιούν μερικές κινκυ πρακτικές στο "κρεβάτι"
    μπορεί να λειτουργούν όπως επιλέγουν, ακόμη και να αλλάζουν ρόλους, να πειραματίζονται ή και να καταλήγουν σε ποια "παιχνίδια" τους αρέσουν περισσότερο

    σε αντίθεση με T/b ζευγάρια, τα οποία συνήθως λειτουργούν με καθορισμένους "ρόλους" κάθε φορά, χωρίς όμως ο/η bottom να παραδίδει τον έλεγχο, πέρα από όσα γίνονται στο "κρεβάτι"

    τα switch ζευγάρια βρίσκονται σε μια σχέση ανταλλαγής ισχύος, δηλαδή παραδίδουν ή κρατούν τον έλεγχο και σε άλλους τομείς της ζωής τους, πέρα από το ερωτικοσεξουαλικό.

    εάν είναι πολυγαμικοί ή πολυερωτικοί, επιλέγουν να σχετίζονται παράλληλα και με άλλα άτομα, ικανοποιώντας άλλοτε την κυριαρχική κι άλλοτε την υποτακτική τους φύση.
     
    Last edited by a moderator: 21 Μαϊου 2017
  11. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    Σαν να μην πέρασε μία μέρα.... ... ... ...

    Για εμένα οι πιο openmind του bdsm (ορμάτε τώρα!) , μπορούν να χαρούν τα θέλω τους ποικιλοτρόπως και πολυδιάστατα. Πιστεύω πως ένα ζευγάρι, συνειδητοποιημένο, ώριμο, που έχει βρει την χημεία του μια χαρά θα λειτουργεί και στους δυο ρόλους και δεν πρόκειται να χάσει τίποτα από τον χαρακτήρα τους, αλλά ούτε και να μείνει πίσω μία από τις δύο πλευρές (Κ, ή υ). Γιατί οι switch προκαλούν πανικό, δεν το έχω καταλάβει...
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    πράγματι υπάρχει ένα σημείο που οι λέξεις perv, kinky, role-play, switch μπλέκονται.

    το switch είναι πολύ 'ανοιχτό' στάτους. μπορεί να είναι ένα μονογαμικό ζευγάρι που εναλλάσσει T/b στο κρεβάτι μέχρι πολυ-σχήμα με D/s και προς τις δυο κατευθύνσεις.

    εμπειρικά από άτομα που έχω μιλήσει εδώ μέσα, δεν είναι καμιά επίσημη στατιστική, οι περισσότεροι που δηλώνουν switch κάνουν εναλλαγές T/b και μέχρι εκεί. Σίγουρα όχι όλοι. Αυτό δεν περιλαμβάνει αυτούς που το έχουν γυρίσει σε switch αλλά κρατάνε το αρχικό τους στάτους επειδή τους ξενερώνει η λέξη η έχουν ταυτίσει το switch με μια πιο επιφανειακή κατάσταση.