Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητή @Queen87 θα θέλατε να μας ενημερώσετε για το ποιες είναι οι πολλές μορφές που έχει το switch;
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    1.
    2.
    Την βλεπεις την αντιφαση ?
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Τι σε έχει πιάσει και παίρνεις πρόταση πρόταση τα γραφόμενα μου και τα αναλύεις;
    Κάποια πράγματα βγάζουν νόημα σε ένα συνεχές, με τα συμφραζόμενά τους.
    Το καταλαβαίνω να παίρνεις αφορμή από τα γραφόμενα των άλλων για να πεις τα δικά σου, όλοι άλλωστε, σε κάποιο βαθμό, αυτό κάνουμε.
    Κανείς δεν δύναται να κρίνει κανέναν, μόνο απόψεις μπορούμε να καταθέτουμε.
    Το αν αρέσουν οι απόψεις μας ή όχι είναι άλλο θέμα.
    Συζητάμε προκειμένου να καταλάβουμε καλύτερα ο ένας τον άλλον, όχι να επιβληθούμε ο ένας στον άλλον.
    Και δεν είναι ανάγκη να είναι αρεστές οι απόψεις μας σε όλο το συζητητήριο. Άσε που δεν είναι εφικτό, ούτε χρήσιμο.
    Διαφωνώ μαζί σου στην διατύπωση πως όλοι οι Κ έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ή λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.
    Σε κάποιον βαθμό μπορεί, ποτέ όμως καθολικά ή απόλυτα.
    Η εμπειρία μου άλλο μου έχει δείξει.
    Ξέρω Κ που το παίζουν αποφασιστικοί αλλά δεν είναι και η ζωή τους το αποδεικνύει.
    Ξέρω και υ που είναι η επιτομή της αποφασιστικότητας.
    Όλα είναι σχετικά.
    Δεν ενδυόμαστε έναν ρόλο τον οποίο τον χαράζουμε κατάσαρκα εφ' όρου ζωής, παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις.
    Υπό αυτήν την συνθήκη, οι πιο αποφασιστικοί είναι οι σκλάβοι, έχοντας αποφασίσει να εκχωρήσουν τον έλεγχο σε κάποιον άλλο άνθρωπο, εφ'όρου ζωής.
    Που κι εκεί παίζονται τα πράγματα.
    Πολλοί αλλάζουν θέση σε βάθος χρόνου.
    Και ενυπάρχει η παλιά τους θέση με νέες επιθυμίες.
    Αυτό δεν είναι ο ορισμός του switching, αλλά είναι ένα μεγάλο switch θέσης.
    Και άλλα πολλά, που μάλλον δεν είναι της παρούσης.

    Στη ζωή μου, οι πιο ενδιαφέρουσες εμπειρίες μου στον ερωτικό τομέα, είχαν κάποιου είδους switching σε ρόλους, ακόμη και με άτομα που τόσο πριν, όσο και μετά δήλωναν Κ.
    Τι κάνει εμένα αυτό;
    Switch?
    Δε νομίζω, αλλά το απόλαυσα και συνεχίζω να το απολαμβάνω.
    Not all kinds of perversions.
    But some, undoubtedly...
    Last, but not least, bdsm δεν είναι μόνο το D/s, ας το πω για νιοστή φορά, με κίνδυνο να μου την πουν πάλι, ωστόσο αυτή είναι η θέση μου.
     
  4. Δεν βλέπω καμία αντίφαση.Απαντώ σε δυο διαφορετικά πρόσωπα αν σας έγινε αντιληπτώ.Τι μια στιγμή νιώθεις έτσι την άλλη οχι.Αλλα σίγουρα γίνεται μια απλή συζήτηση χωρίς να με αγγίζει προσωπίκα.
     
  5. Queen87

    Queen87 Contributor

    Παράδειγμα ενός ή δυο switch

    Ανδράς Dom - γυναίκα Switch.
    Η γυναίκα υπήρξε Switch πρίν και στην παρούσα φάση με τον Dom, λειτουργεί μόνο η υποτακτική της πλευρά.
    Υπάρχει μεγάλη περίπτωση αν δεν μείνει ικανοποιήμενη η άλλη της πλευρά... να ζητήσει την άδεια για play με 3ο άτομο.

    Άνδρας Switch -γυναίκα sub.
    Εδώ υπάρχει ένα μικρό προβληματικι. Συνήθως οι άνδρες που είναι switch, λειτουγεί πιο πολύ η υποτακτική πλευρά τους γι'αυτο και άλλωστε έχουν δοκιμάσει και την άλλη πλευρά. Δεν είμαι σίγουρη οτι μπορεί να λειτουργήσει αυτή η σχέση αλλά δεν είμαι και ειδική.

    Άνδρας Switch - γυναίκα Dom.
    Ότι είπα στο παραπάνω παράδειγμα αντιστρόφως. Το πρόβλημα σε αυτό το ζευγάρι (ίσως) βρίσκεται στην απόλυτη υποτακτικότητα του άνδρα. Συνήθως είναι αντιδραστικοί.

    Άνδρας Switch - γυναίκα Switch.

    Εδώ μπλέξαμε τα μπούτια μας. Ποιός θα Κυριαρχήσει και ποιός θα υποταχτεί. Θα έχουν και οι δυο τους 2 ρόλους;
    Είναι θέμα καθαρά συμφωνίας.
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ειναι παιχνιδι (οπως μονη σου το λες αλλωστε) Top - bottom συν αλλη μια bottom. Ο Dom παραμενει Dom και δινει και αδεια !

    Top (εκεινη) - bottom (εκεινος)

    Top (εκεινη) -bottom (εκεινος)

    Τοp - bottom

    D-s σημαινει οτι εχουν συμφωνησει στην ΣΧΕΣΗ τους ποιος ή ποια θα ειναι Dom και bottom. Σχεση D-s. Οχι παιχνιδι.
     
    Last edited: 29 Ιουλίου 2019
  7. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δεν είναι Γιάννης, είναι γιαννάκης.
     
  8. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Συγνώμη αλλά αυτά που περιγράφεις δεν είναι μορφές switch αλλά παραδείγματα σχέσεων που μπορεί να κάνει ένας ή μια switch.
     
  9. Queen87

    Queen87 Contributor

    Τι είναι μορφές δηλαδή; Στην λέξη θα κολλήσουμε; το θέμα είναι πως λειτουργεί ένας Switch.
     
  10. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Απαντω, επι προσωπικου, οσο πιο εμπεριστατωμενα γινεται για την αποφυγη της παραμικρης παρανοησης και εντασης.
    Φροντιζω οι απαντησεις μου να αφορουν ολη τη νοηματικη ενοτητα και οχι αποσπασματικα, ακριβως για τους ανω λογους.

    Δεχομαι καθε διαφωνια, αρκει να ειναι τεκμηριωμενη. Διαφωνια για την διαφωνια, την προσπερνω.
    Σκοπος ειναι ειναι ο Διαλογος και οχι η παρουσιαση προγραμματικων θεσεων.
    Και σιγουρα δεν ειναι τα ad hominem "επιχειρηματα".

    Στο συγκεκριμενο θεμα τονισα με περισση εμφαση οτι οι Κοι και Κες ειναι αποφασιστικοι και ειπα αυτολεξι οτι " ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα" τους.
    Δεν διαφωνεις σε αυτο ουτε το αποδομεις. Αναφερεσαι γενικα και αοριστα οτι εχει συμβει και εγω το δεχομαι σαν αναποδεικτη ενδειξη.

    Πιθανο ναι, πιθανο οχι, δεν ειναι ουτε κατακριτεο αν γινει ουτε προϋποθετει οτι θα γινει. Ειναι μια μεταβλητη, εστω τυχαια.

    Οχι, δεν ειναι ορισμος του switching. Σε αυτο συμφωνω. Εαν καποιος ή καποια επιθυμει να αλλαζει ή να αλλαξει θεσεις, ειναι επιλογη του ή της.

    Φυσικα και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το BDSM μονο D-s. Ουδεποτε υποστηριξα κατι τετοιο. Ουτε σε πολυ μακρυνο παρελθον και σιγουρα οχι στο παρον νημα.
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ε ναι, απο κει αρχιζει να τυλιγεται και το γαϊτανακι των παρανοησεων....
     
    Last edited: 29 Ιουλίου 2019
  12. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Η Ελληνική γλώσσα έχει λέξεις για να περιγράφει τα πάντα! Ας την χρησιμοποιούμε τουλάχιστον σωστά.