Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Illustration

    Illustration .... Sandman is looking for your soul.

    Τα πράγματα είναι απλά. Απαντώ στην αρχική ερώτηση σου : Ή υποτάσσεις ή υποτάσσεται.
    Δεν μπορείς να κυριαρχείς πάνω σε κάποιον και μετά να στήνεσαι και να τις τρως.
    Τόσο απλό.
    Καλή συνέχεια
     
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    1. "Ο ισχυρός προχωρά όσο τους επιτρέπει η δύναμή του, και ο αδύναμος υποχωρεί όσο του επιβάλλει η αδυναμία του"
    είχαν πει οι Αρχαίοι Αθηναίοι στους Μιλήσιους κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού Πολέμου.


    2. Είχαμε πιάσει συζήτηση κάποτε με μία γυναίκα, εκτός αυτού του φόρουμ, που μου είχε πει ότι αυτό που γούσταρε όσο τίποτα και "της έβγαινε", ήταν να κυριαρχεί ερωτικά με σαδιστικό τρόπο επί ανδρών και γυναικών.
    Μου είχε όμως εκμυστηρευθεί ότι για χατήρι δύο συγκεκριμένων ανδρών τους οποίους μου αποκάλυψε ποιοι ήταν, και μόνο για εκείνους, ήθελε με όλη της την καρδιά να τους υποταχθεί και να αφεθεί έρμαιο στα χέρια τους να την κάνουν ό,τι θέλουν.

    3. Είχα γνωρίσει γυναίκα μαζοχίστρια καθώς την ερέθιζε ερωτικά όσο τίποτα άλλο να της προκαλούν πόνο και εξευτελισμό.
    Μία όμως από τις απολαυστικότερες ερωτικές εμπειρίες που μου είχε εκμυστηρευθεί ότι είχε ήταν με έναν άνδρα μαζοχιστικής ψυχολογίας που είχε γνωρίσει τυχαία, τον οποίο είχε τσακίσει κυριολεκτικά στον πόνο και στον εξευτελισμό.
    Δεν τη γέμιζε αυτό συνολικά, ήταν μαζοχίστρια και συνέχιζε να αναζητεί πόνο και εξευτελισμό, αλλά την είχε καβλώσει απροσδόκητα πολύ και θα το ξαναέκανε με πολλή χαρά.


    Πολλοί μπορεί και να έχουν πάνω από μία πλευρές μέσα τους και μπορεί και να μπορούν να γίνουν και να ερεθίζονται είτε οικειοθελώς είτε από συνήθειο με πολλά και ενίοτε αντίθετα μεταξύ τους στην όψη πράγματα, ακόμα και αν δεν το υποπτεύονται,
    και ανεξαρτήτως εκείνου που πρώτιστα και κατά κανόνα τους διεγείρει και το γνωρίζουν και τους είναι οικείο σαν δική τους ενστικτώδη ιδιοσυγκρασία. Δεν είναι παράδοξο.

    Οπότε μάλλον υποτάσσει κανείς αυτό/α που τον κάνει/ουν να θέλει να το/α υποτάξει κάθε φορά αν μπορεί,
    και ενίοτε υποτάσσεται σε άλλα, που αισθάνεται ότι θέλει να υποταχθεί ή δεν μπορεί να αποφύγει να μην υποταχθεί.
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2017
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    Καλημέρα  

    Τελικά αντιλαμβάνομαι οτι είναι πιο πολύπλοκο απο όσο πίστευα.
    Επιμένω στην άποψη μου ότι όταν δεν υπάρχει κάποιο manual τότε η αλήθεια για τον καθένα είναι: 1ον το πως το έχει βιώσει & 2ον το πώς το αντιλαμβάνεται...

    Απομονώνω ξανά την φράση και τοποθετούμαι...

    Όταν άκουσα αυτή την πρόταση ανάμεσα σε άλλες προτάσεις. Έδενε απόλυτα, έβγαζε κάποιο νόημα και μπορώ να πω ότι κατανόησα πλήρως τι ήθελε να πεί ο φίλος μου και συμφώνησα εν μέρη. Συμφωνώ απόλυτα οτι δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο με επιτυχία...

    Αλλά κρίνοντας απο τον εαυτό μου εμένα προσωπικά με προβληματίζει όλο αυτό... Επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν έχω δει πολλούς switch στο φόρουμ και ούτε έχουν τοποθετηθεί...

    Αναρωτιέμαι λοιπόν.... Έστω είσαι/είμαι switch...

    • Σε σχέση D/s υποτάσσεσαι... περνάει ο καιρός σου λείπει και το άλλο κομμάτι σου. Άρα δημιουργούνται απωθημένα και τι κάνεις τότε; ο Dom δεν μπορεί να switchαρει...
    • Σε σχέση switch/switch καλά το πάς... αλλά ποιός εκπευδεύει ποιόν; (Με άνδρες του φόρουμ που έχω μιλήσει switch επι το πλείστον χωρίς να το λέω με απόλυτη σιγουριά τείνουν προς sub με άλλη ταμπέλα)
    • Υπάρχει τελικά switch? Προφανώς και για να υπάρχει σαν στάτους μέσα στο bdsm υπάρχει... αλλά μήπως είναι ένα στάδιο πριν να καταλάβει κάποιος πραγματικά το τι θέλει; Μήπως με τον κατάλληλο Dom ή ακόμη και sub του βγεί και το κατάλληλο κομμάτι;

    Έχω διαβάσει σε διάφορα νήματα... "O Dom μου ζήτησε στράπ ον και σκέφτομαι να τον παρατήσω", Πίσω απο τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης...
    Ένα στάτους που εμένα προσωπικά με μπερδεύει...

    Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να μου εξηγήσουν τι διαφορά απο ένα βανίλλα ζευγάρι με ένα switch ζευγάρι...
    Πες τε με κολλημένη αλλά εξακολουθώ να μην την κατανοώ...
    Δεν βλέπω διαφορά... Ότι κάνουν οι switch κάλλιστα μπορεί να το κάνει και ένα βανίλλα ζευγάρι που έχει τάση στο bdsm... ίδια βάση άλλη ταμπέλα...

    *Οι παραπάνω ερωτήσεις δεν έχουν σκοπό να καταρρίψει ένα στάτους.... Είναι κάποιες ερωτήσεις για να φωτιστούν κάποια σκοτεινά σημεία που έχω.

    Queen.
     
  4. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Κάποτε τα χρόνια τα παλιά υπήρχαν μόνο τρεις επιλογές:
    T/b,D/s,M/s
    Οπότε και ήταν πιο διακριτά τα όρια του κάθε "ρόλου".Με το πέρασμα των χρόνων και με την εισχώρηση προοδευτικών ( ; ) ιδεών προστέθηκαν και άλλοι "ρόλοι" που από την στιγμή που δεν υπήρχε εξ αρχής κάποιο εγχειρίδιο του BDSM να υπάρχουν μπερδέματα του ποιός είναι τι και ο καθένας να εξηγεί με την δική του ερμηνεία τι είναι τι.
    Έτσι λοιπόν φτάσαμε στο σήμερα που ο καθένας δηλώνει ότι θέλει σαν status και κάνει ότι θέλει.
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ο φίλος σου, από ότι φαίνεται, έχει μια πολύ συγκεκριμένη οπτική απέναντι στους switch και πολύ πιθανόν αυτή του η οπτική να του στερεί κάποιες εμπειρίες.
    Παρόμοια οπτική είχα πριν χρόνια σχετικά με τις switch, η πραγματικότητα μου απέδειξε τελείως διαφορετικά πράγματα.

    Πάρε για παράδειγμα μία γυναίκα αμφισεξουαλική. Το να την καυλώνει να λειτουργεί καθαρά αρσενικά απέναντι σε γυναίκες πιστεύεις ότι θα της δημιουργούσε πρόβλημα να λειτουργήσει καθαρά θηλυκά απέναντι σε έναν άντρα για τον οποίο αρέσκεται να αναλάβει καθαρά θηλυκό ρόλο ?

    Σχετικά με τις ερωτήσεις σου,

    Σου βρίσκει κάποιον/κάποια να ξεχαρμανιάσεις και αν έχει την δυνατότητα σου διδάσκει και πως να ξεχαρμανιάσεις, στην περίπτωση που δεν έχεις ήδη προσωπικό στυλ ή γνώσεις.

    Μια switch/switch σχέση δεν είναι μια D/s σχέση ούτε μία M/s σχέση.Έχει την δική της ξεχωριστή καύλα και ομορφιά, μπορεί να εξελιχθεί σε D/s ή M/s αλλά D/s ή M/s δεν είναι, οπότε σε τι έγκειται η εκπαίδευση και με ποιο σκοπό ?

    Τα πάντα ρει στην ζωή και κατα συνέπεια και στο bdsm και το τι εαυτό θα σου βγάλει ο άλλος απέναντι σου δεν μπορείς να το ξέρεις, κανένα δεν είναι terminal status. Ωστόσο πιστεύω ότι όταν ένα στάτους έχει ρίζες στο πηγαίο του χαρακτήρα και της ιδιοσυγκρασίας ενός ατόμου είναι πολύ δύσκολο να μεταλλαχθεί.
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2017
  6. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Switch στο φόρουμ υπάρχουν πολλοί, σίγουρα περισσότεροι από όσους θα επιλέξουν να τοποθετηθούν σε τέτοιο νήμα και οι λόγοι είναι πολύ απλοί. Από ό,τι φαίνεται, τα άλλα στάτους είναι πιο αρμόδια να πουν για το τι αισθάνεται ένας switch, πώς βιώνει το bdsm, πώς βιώνει μία D/s σχέση, γιατί να μπούμε εμείς στον κόπο όταν οι άλλοι ξέρουν καλύτερα από εμάς, για εμάς;

    Η @kinsha no onna έχει απόλυτο δίκιο, η βάση του νήματός σου προσβάλλει και δεν στέκει. Με την ίδια λογική μπορώ να μιλήσω εγώ για το M/s χωρίς να έχω καμία απολύτως ιδέα, λέγοντας καθαρά προσωπικές εκτιμήσεις που ενδεχομένως θα θίξουν άτομα που βρίσκονται σε τέτοιες σχέσεις. Αν κάτι δεν το κατανοώ, δεν εκφράζω απόψεις σα να κατέχω την απόλυτη αλήθεια και να ξέρω τι βιώνει ο άλλος και τι τον γεμίζει και τελειώνει το θέμα εκεί.

    Switching μέσα σε D/s σαφώς και δεν υφίσταται οπότε με αυτή την έννοια δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο με επιτυχία, ταυτόχρονα, το προφανές. Κατά τα άλλα όταν επιλέγεις σε μία σχέση να λειτουργείς μία ως top και μία ως bottom δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να το απολαμβάνεις πλήρως και εσύ και ο σύντροφός σου και γιατί πρέπει σώνει και ντε ο ένας να εκπαιδεύει τον άλλο.
    Από την άλλη D/s ανάμεσα σε δύο switch σαφώς και μπορεί να υπάρξει, με τον ένα σε θέση Dom/Domme και τον άλλο σε sub, ρόλοι ξεκάθαροι και διακριτοί, εκεί το ποιος εκπαιδεύει ποιον είναι προφανέστατο.

    Καλά ως εδώ; Πάμε παρακάτω.

    Υπάρχουν πάμπολλες σχέσεις D/s ανάμεσα σε Dom και sub όπου ο εκάστοτε Dom βάζει την sub του να τοπάρει άλλη/άλλον sub. Δε θεωρώ ότι είναι κάτι δύσκολο να συμβεί και σε μία σχέση D/s ανάμεσα σε έναν Dom και μία switch, εσύ τι λες; Κάθε σχέση εξελίσσεται και με το πέρασμα του χρόνου δε μένει στάσιμη, όταν αλλάζουν οι ανάγκες συζητάς, βάζεις θέματα στο τραπέζι και λύσεις βρίσκονται. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο το να είσαι σε μία σχέση D/s και να σου λείψει η άλλη σου πλευρά, υπάρχουν switch άτομα που μπορούν και το διαχωρίζουν πλήρως, γιατί πολύ απλά το άτομο και η κατάσταση η οποία βιώνεις σε καλύπτουν απόλυτα.

    Τέλος, νομίζω ότι για να είναι κάποιος switch συνειδητά, είναι στο στάδιο που γνωρίζει πολύ καλά τι θέλει, όχι πριν από αυτό. Έχει βιώσει και τις δύο πλευρές, έχει ανακαλύψει τι του προσφέρει καθεμιά από αυτές και επιλέγει στη ζωή του να τις βιώνει και τις δύο. Αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνεται πάντα, μπορεί αύριο να βρω/βρεις έναν Dom ή έναν sub και να μπεις σε μία σχέση D/s για το υπόλοιπο της ζωής σου, με το συγκεκριμένο άτομο και η άλλη σου πλευρά να πέσει για ύπνο μόνιμο. Ακυρώνει αυτό το switch στάτους σου; Για εμένα προσωπικά όχι. Αν όμως το βλέπεις σαν έναν προθάλαμο μέχρι να αποφασίσεις τι από τα δύο σου ταιριάζει καλύτερα για να το κρατήσεις, τότε εξαρχής δε σε εκφράζει το στάτους switch, θεωρώ. Αυτά από εμένα, ελπίζω να σε βοήθησα.
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2017
  7. Queen87

    Queen87 Contributor

    Θέμα γούστου και επιθυμιών είναι... Απο την στιγμή που δεν του αρέσει η άλλη πλευρά δεν του στερεί κάποιες εμπειρίες... δεν χάνει δηλ.

    Και αν είσαι μονογαμικός/η και δεν θέλεις να πάς με άλλον; Εκεί τι γίνεται;

    Εδώ κάνεις λάθος είναι μια σχέση D/s με εναλλαγές... αλλιώς γιατί είναι switch? Αυτό το στάτους δηλ δεν περνάει εκπαίδευση;  
     
  8. Queen87

    Queen87 Contributor

    @t.n.b.t.

    Ευχαριστώ πολύ για την τοποθετησή σου  

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσβάλει το νήμα; Δεν είπα πουθενά οτι κατέχω την αλήθεια... Προφανώς πείραξε η φράση του φίλου οτι το switch είναι για τους φτωχούς.. Στο κάτω κάτω μια άποψη είναι και αν αυτό το εγκλοπώνομαι εγώ.... τότε τι να πω... οκ προσβάλω...
    Εμένα η συζήτηση με τον φίλο μου, μου δημιουργήσε κάποιες απορίες και γι αυτό και άνοιξα το νήμα για να λάβω κάποιες απαντήσεις... Δεν είναι δικιά μου άποψη... στο μόνο που συμφώνησα είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο με απόλυτη επιτυχία...
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν την "βάζει" το Κ, τότε δε μιλούμε για switch αλλά συνεχίζει να είναι υ και να ακολουθεί εντολές. Switch είναι το άτομο που αυτοβούλως παραχωρεί ή/και παίρνει τον έλεγχο.
    Είναι σύνηθες, ωστόσο, το Κ να βαυκαλίζεται ότι κυριαρχεί πάνω σε ένα άτομο που "τοπάρει" προς έτερους καθότι αισθάνεται ότι ανεβαίνει level (δεν με εκφράζουν τέτοια σκεπτικά). Ωστόσο, όπως προείπα, δεν ομιλούμε για switch.
     
  10. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Έγραψα ότι η βάση του νήματος σου, δηλαδή η φράση του φίλου σου δεν στέκει και είναι προσβλητική. Από εκεί και πέρα θα ήθελες να μου πεις σε παρακαλώ πού στηρίζεις ότι δε μπορείς να κάνεις και τα δύο με απόλυτη επιτυχία σε δύο διαφορετικές D/s σχέσεις με διαφορετικά άτομα; Και πώς ορίζεται η απόλυτη επιτυχία όταν μιλάμε για σχέσεις μεταξύ δύο ανθρώπων κάθε φορά που μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικές βάσεις;
     
  11. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δεν μιλάω για για πολλά άτομα αλλά για ένα... Εσύ είσαι καλή και στα μαθηματικά και στα φιλολοφικά; Σε ένα απο τα δύο έχεις μεγαλύτερη κλίση... οπότε ναι συμφώνω ως προς αυτό με τον φίλο μου.
     
  12. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Δεν είπα πουθενά ότι είναι switch, ανέφερα τι γίνεται σε D/s σχέσεις ανάμεσα σε έναν Dom και μια sub. Μετά εξέφρασα την άποψή μου ότι αυτό δεν είναι δύσκολο να συμβεί και σε μια D/s σχέση όπου το sub μέρος είναι άτομο που δηλώνει switch, χωρίς και πάλι να λέω κάπου ότι μιλάμε για switch. Λείπει ένα και στην πρότασή μου για να βγάζει μάλλον το νόημα που θέλω το οποίο και θα προσθέσω.