Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εντάξει τότε.
    Χρειαζόταν η διευκρίνιση.
     
  2. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Τι σημασία έχει πού έχω μεγαλύτερη κλίση όταν αν αποφασίσω να πάω στη φιλοσοφική περνάω τα μαθήματα με δεκάρια κι αν αργότερα κάνω κι ένα πτυχίο στο μαθηματικό αποδίδω το ίδιο καλά γιατί και στη μία και στην άλλη περίπτωση με άλλον δάσκαλο θα καθίσω και αλλα γράμματα θα μαθω; Μιλάμε για μεμονωμένα άτομα ή για σχέσεις D/s; Γιατί το πού κλίνει κάνεις περισσότερο δεν είναι από μόνο του επιτυχία, είναι απλά μια πραγματικότητα. Το πώς αυτό εκφράζεται σε μια σχέση D/s καθορίζει το τι επιτυχία έχει.
     
  3. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Όσα περισσότερα δεν σου αρέσουν, τόσες λιγότερες εμπειρίες έχεις. Είναι μαθηματική εξίσωση από όποια πλευρά και αν το δεις. Θα συμφωνήσω στο ότι να σου αρέσουν λίγα δεν σε κάνει λιγότερο ευτυχισμένο ούτε και το να έχεις λίγες εμπειρίες. Κάνει σίγουρα πιο στενή την οπτική σου και λιγότερα τα βιώματα και τις γνώσεις σου. Προσωπικά ανήκω σε αυτή την ομάδα αλλά δεν βλέπω κανένα κακό ταυτόχρονα και σε αυτό και στο μη αυτό.


    Εκεί δεν κάνεις κάτι σοβαρό με μία switch απλά για να καταπιέσεις την έτερη φύση της ή να προσπαθήσεις να την αλλάξεις, ενδεχομένως μάταια.


    Από αυτά που έχω δει σε μία switch/switch σχέση το switching περιορίζεται μονάχα στο ερωτικό κομμάτι. Η σχέση για όλα τα άλλα έχει συνήθως συγκεκριμένη και διακριτή ασυμμετρία μεταξύ των μελών της.
     
  4. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αγαπητή @t.n.b.t.

    Αν και το παράδειγμα μου δεν έχει σχέση με το bdsm το παρομοίασα διότι αυτά τα δύο έχουν διαφορετική φιλοσοφία. Το μαθηματικό θέλει ιδαίτερη αφοσιώση και αν θυμάμαι καλά είναι 5 χρόνια και συνήθως πάνε και για μεταπτυχιακό σύνολο 8 χρόνια... Η φιλοσοφική απο την άλλη πρέπει να έχεις ευεστισία με τις λέξεις... να τις ακούς να τις χρωματίζεις... αν θυμάμαι καλά θέλει 4 χρόνια και 2 μεταπτυχιακό σύνολο 6 χρόνια... είναι δυο διαφορετικά πράγματα... Αν μπορείς να αφοσιωθείς και στα δύο με απόλυτη επιτυχία σου βγάζω το καπέλο... Εγώ δεν μπορώ  
    Για αυτό τον λόγο και ο φίλος μου, μου τόνισε την ποιότητα της κλίσης... πόσο ποιότικα θα κάνεις κάτι...
     
  5. Queen87

    Queen87 Contributor

    Συνεχίζω να μην βλέπω διάφορα ανάμεσα σε ένα βανίλλα ζευγάρι με ένα switch... Χαζή ε;  
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το Μαθηματικό θέλει 4 χρόνια. Οι Πολυτεχνικές Σχολές είναι 5 έτη και η Ιατρική 6 (χωρίς την ειδικότητα). Όλες οι υπόλοιπες Σχολές είναι 4 έτη (τυπικά).
    Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, κατά κανόνα, διαρκούν 2 έτη.
    Συνήθως, κατακλύζουν αστήρικτα στερεότυπα τις διαβαθμίσεις και τις ικανότητες των ατόμων όπου επιλέγουν κλασικές, θετικές, τεχνολογικές ή οικονομικές σπουδές.
    Μακάρι να μη μας έβαζαν να επιλέξουμε κατεύθυνση. Ευτυχώς με τις σπουδές μου (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές) κατάφερα να τα συνταιριάξω.

    Ωστόσο, βρίσκω άστοχο τον παραλληλισμό, καθότι η σεξουαλική μου συμπεριφορά είναι μονόπλευρη και συνειδητά προσανατολισμένη.
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ας πούμε ότι διστάζεις να ξεκολλήσεις από τον τρόπο που βλέπεις και αντιμετωπίζεις τα πράγματα.
     
  8. Carpe_Diem

    Carpe_Diem https://www.youtube.com/watch?v=NpJ11NDcpjU

    Να προσθέσω και εγω μερικές σκέψεις για το θέμα που μ έχει απασχολήσει αρκετό καιρό.

    Απ ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα , εξαρτάται πολύ έντονα απο αυτόν που την δηλώνει πως την ερμηνεύει σύμφωνα με τις ανάγκες και την προσωπικότητα του.
    Γι αυτό είναι ίσως η πιο χαοτική έννοια.

    Κάποιοι μπορεί να αφήνουν γενικά ποιο ανοιχτά περιθώρια στο τι θα επιλέξουν κάθε φορά ανάλογα είτε την φάση της ζωής τους είτε με τον παρτενέρ/σύντροφο που θα εμπλακούν.

    Υπάρχουν και αυτοί που είναι πιο κατασταλαγμένοι στο τι ακριβώς θέλουν , κατα βάση π.χ να είναι Τοπ και λιγότερο bottom ή με κάποιον/α Bottom και σε άλλους ερωτικούς συντρόφους top.
    Ακόμα και με τον ίδιο παρτενέρ μπορεί να εναλλάσσουν ρόλους και να κρατούν είτε μια εύθραυστη ισορροπία είτε ακόμα και συγκεκριμένα μοτίβα εναλλαγής.
    Η σύνθεση αυτή μπορεί να περιλαμβάνει πολλά πράγματα γι αυτό και δεν οριοθετείτε εύκολα παρά μόνο από το υποκείμενο.

    Το βασικό είναι να καταλάβεις εσύ τι πραγματικά θέλεις και τι σου αρέσει.
    Και συμβουλευτικά ... μην απαντάς στα δηλητήρια , άστους να τα καταπίνουν.
     
  9. Queen87

    Queen87 Contributor

    Μπράβο σου που μπορείς να τα συνδιάσεις. Δεν σημαίνει οτι επειδή έφερα αυτό το παράδειγμα που λέω οτι δεν έχει σχέση με την σεξουαλικότητα του καθενός ότι καθορίζει και την κλίση του...
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    ούτε ανάμεσα σε κ-υ, α-σ και «βανιλα» ζευγάρια εντοπίζεται διαφορά. ζευγάρια είναι.
     
  11. Queen87

    Queen87 Contributor

    Στα βανίλλα ζευγάρια δεν υπάρχουν κανονισμοί, κόκκινες γραμμές, τιμωριές... ενσυνείδητα τουλάχιστον.
     
  12. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Και πάλι νομίζω ότι θέτουμε το θέμα σε εντελώς διαφορετική βάση. Έστω ότι εγώ έχω πιο ανεπτυγμένη την sub πλευρά μου, έχω μια μεγαλύτερη κλίση. Τι σημασία έχει αυτό όταν είμαι σε μια D/s σχέση με έναν sub σε ρόλο Domme και είμαστε και οι δύο ικανοποιημένοι και η σχέση πετυχημένη;
    Από πότε η ποιότητα μίας σχέσης καθορίζεται μόνο από τον ένα και όχι από το πώς συμπορεύεται με τον άλλο; Και αν ο φίλος σου δεν έχει βιώσει κάτι τέτοιο πώς ξέρει για την ποιότητα της κλίσης και εκφέρει γνώμη τόσο απόλυτη;