Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Εναλλαγή ρόλων. Χρειάζεται δύο (μιλάω για τον πιο εύκολο συνδυασμό) switch, ως σχέση. Δεν το βρίσκω κακό, είναι η τραμπάλα που πάει μία πάνω, μία κάτω.


    Ο συγχρονισμός είναι δύσκολος, να ταιριάξουν στην κάθε φορά, τα ζητούμενα του ενός με του άλλου, αλλά αυτό βρίσκεται μεταξύ του ζευγαριού.



    Αν κάποιος από τους δύο, εκπαιδευτεί προς την μία κατεύθυνση, τότε πιθανόν, εφόσον παραμένουν μαζί, ο άλλος να τείνει προς την άλλη για να υπάρχει ισορροπία.



    Γενικά η σχέση μεταξύ δύο switch, παραμένει σπάνια ως έχει και κλείνει περισσότερο προς την μία ή την άλλη πλευρά ή μπαίνει και τρίτο άτομο.



    Αν όμως έχει εμπειρία κάποιος από τέτοια σχέση, θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα. Έχω ξαναρωτήσει και θέλω να δω αν υπάρχουν κοινά δεδομένα.


    Μία ερώτηση, είναι. Για πόσο καιρό, παραμένει κάποιος σε μία από τις δύο θέσεις; Για μία ερωτική πράξη, για περισσότερο;
     
  2. Queen87

    Queen87 Contributor

    @Ηλίας

    Καταρχάς να ξαναπώ οτι εγώ δεν βρίσκω κάποια διαφορά σε ένα ζευγάρι βανίλλα που έχει φετίχ πιο κίνκι καταστάσεις απ'τους switch.
    Ισώς απλά με την ταμπέλα switch κατανοούμε αυτομάτος με την ενασχολησή τους στο bdsm οκ δεκτό.

    Ο Ένας απο τους δύο εκπαιδεύεται;
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Να χάσει την μία του ταυτότητα; Μπορεί μόνο αν μία από τις δύο τάσεις είναι πιο ισχυρή, να εκπαιδευτεί προς αυτήν, αλλά δεν χάνει ποτέ εξ ολοκλήρου την άλλη. Πάντα υπάρχει, έστω και ένα μικρό τμήμα της μέσα του.
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Άλλη απορία:

    Πόσο μοιάζουν στον ψυχισμό ένός switch ή τέλος πάντων να πει κανείς kinky vanilla σαν συναίσθημα η υποτακτική και πόσο η κυριαρχική κατάσταση;

    Και πού διαφέρουν;

    Με άλλα λόγια πώς αισθάνεται στον κυριαρχικό και πώς στπν υποτακτικό ρόλο του όταν του γεννηθούν μέσα του;
     
  5. Queen87

    Queen87 Contributor

    Και ποιός θα μας το απαντήσει αυτό;
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Οι ερωτήσεις αυτές πρέπει να γίνουν προς τους έχοντες αυτήν την γνώση. Τους switch ή όσους λειτούργησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα ως switch.
     
  7. Rawmance

    Rawmance Her Infernal Majesty

    τι να πουμε και εμεις οι switch με αυτα που διαβαζουμε δλδ;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ενδιαφέρον.

    Θα μπορούσατε να μιλήσετε, δώστε γνώση, απλό.

    Ας μιλήσουν οι σουίτς.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αυτό που σίγουρα έχετε, περισσότερο από τους μη switch, την εμπειρία σας.
     
  10. Rawmance

    Rawmance Her Infernal Majesty

    Ας τα πω οσο πιο συντομα και απλα μπορω λοιπον,γιατι οτιδηποτε γινεται πολυπλοκο σε αυτα τα πραγματα χανει την χαρη του.Εγω ξεκινησα ως υποτακτικη,αλλα αν θες παντα ενιωθα οτι κατι ελειπε.Μπρατακι δεν ειμαι επουδενι και ολα αρχισαν να μπαινουν στην θεση τους οταν χωρισα με ενα παιδι που ειχαμε μια πιο πολυ kinky σχεση παρα βουδουσουμου.To παιδι λοιπον,ηταν τρομερα καλος στο σεξ και με εκανε να τον μισησω που μου στερουσε αυτο το...αγαθο.Καπως ετσι αρχισαν οι πρωτες συνειδητες domme μου φαντασιωσεις και εκτοτε εχω βρεθει σε σχεσεις που ημουν αποκλειστικα sub,domme αλλα και switch.Αρχικα λοιπον θα συμφωνησω στο οτι ισως ειναι θεμα ποιοτητας το switch,και ναι, οι πιο πολλοι τεινουν σε εναν ρολο.Αυτο ομως ουδεποτε επηρεασε την ιδια την ποιοτητα της κυριαρχιας ή της υποτακτικοτητας μου,ισα ισα η εναλλαγη με βοηθαει να κατανοησω και τους δυο ρολους περισσοτερο.Τον ρολο λοιπον σου το γενναει το ατομο,οι καταστασεις και οι στοχοι που θετεις για την εξελιξη σου στον χωρο του BDSM.Γιατι οπως λεει και ενας φιλος,σημασια εχει να προχωραμε μπροστα και να δικαιολογουμε την υπαρξη μας σε αυτο τον κοσμο.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δεν χρειάζεται κάποια αντιπαράθεση...
    Αρκεί η αποτύπωση των βιωμάτων της λειτουργίας ως τέτοιας, όποτε και αν...

    Τα υπόλοιπα αφορούν σε άτομα που "δεν το βλέπουν", για δικούς τους λόγους...
    Οπότε δεν υπάρχει και κάποιος λόγος να γραφτεί/ειπωθεί κάτι, για αυτά τα άτομα...
    Χαμένος χρόνος ανάλογος με τον χρόνο που έχει αφιερωθεί για ερωτήματα του τύπου "πόσα εκατομμύρια άγγελοι χωράνε στην μύτη μιας καρφίτσας"...
    Να σκεφτείς πως αυτοί που κάποτε το έθεσαν δεν ήξεραν γιατί το ρωτούσαν καν...
    Δράμα..!
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ως παρατήρηση να αναφερθεί πως ο κώδικας είναι ένα "πράμα", που το κύριο χαρακτηριστικό του είναι η επαληθευμένα διαπιστωμένη αντιστοίχιση μεταξύ δυο τουλάχιστον οντοτήτων.
    Πχ: Όταν λέμε κότα, δεν εννοούμε κοτόπουλο/κόκορα/πουλερικό, εννοούμε κότα σκέτο, τελεία και παύλα.
    Αλλιώς Βαβέλ, τουλάχιστον!

    Επίσης και μια άλλη...
    Οι έννοιες είναι σχετικές.
    Αποκτούν μεγαλύτερη ισχύ, όταν το πεδίο ορισμού τους είναι κατά το δυνατόν σαφές.
    Αλλιώς, αν βάλουμε και "μια ολίγη με σάλτσα από κώδικα" στο χαρμάνι, έχουμε συνταγή καταστρατήγησης/εξαπάτησης.
    Ο παλιός υπουργός που είπε πως το νόμιμο είναι ηθικό, είναι ένα κλασικό παράδειγμα βάφτισης της πούτσας σε βούρτσα...
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2017