Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The friend factor..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος perfect_number, στις 5 Ιουλίου 2007.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ναί και...

    Ναί
     
  2. Kαταρχάς άλλο πράμα η Φιλία (με κεφαλαία) και άλλο πράμα η "φιλιά" (με εισαγωγικά).
    Από γνωστούς σου βρίσκω 1000, από Φίλους λιγότερους και από τα δάχτυλα του χεριού μου (6 τον αριθμό - γέλια).
    Σε περίπτωση λοιπόν γνωστού ή γνωστών της υπό (και όχι Φίλων), που διαισθάνομαι κάτι αρνητικό (80-90 τα εκατό δεν πέφτω ποτέ έξω) θα προσπαθούσα να της το κόψω με το μαχαίρι. Η ανυπακοή στο ζήτημα θα ήταν σοβαρό αίτιο καταστροφής της σχέσης.
    Σε περίπτωση Φίλων (μιλάμε πάντα για Φίλους με κεφαλαίο το 1ο γράμμα) που προυπήρχαν στην ζωή της πρίν από μένα, θα το επανεξέταζα το ζήτημα με μεγάλη προσοχή.
    Ξέρετε φαντάζομαι, αυτά τα ζητήματα είναι λεπτά και δυστυχώς στις μέρες μας δεν βρίσκεις εύκολα Φίλους. Η γυναικεία καραμέλα δε του στύλ: με τον Γίωργο (όνομα ως παράδειγμα) είμαστε φίλοι και τπτ άλλο, εμπεριέχει ψεύδος και μάλιστα μεγάλο. Κατανοώ βέβαια ότι αν για τον άντρα είναι δύσκολο να κάνει Φίλους (άντρες γιατί στην γυναικεία-αντρική φιλία δεν πίστεψα ποτές) για την γυναίκα είναι ακόμα πιο δύσκολο και σπάνιο, ίσως και σε αναλογία 1 προς 10 (μιλώ για Φιλία ανάμεσα σε γυναίκες). Oι γυναίκες συνήθως επιζητούν αντρικές παρέες αισθάνονται πιο όμορφα εκεί μέσα και λιγότερο ανταγωνιστικά και φυσικά στο πίσω μέρος του μυαλού τους έχουνε το τερπνόν μετά του ωφελίμου (και ας λένε γενικά εγώ με τον Γιώργο είμαστε κολλητοί - είπαμε εξαιρετικά σπάνιο εκτός αν ο Γιώργος είναι gay - ο χείριστος φίλος της γυναίκας).
    Επιπροσθέτως, στην "κοινότητά" μας είναι ακόμα περισσότερο σπάνιο να κάνεις Φίλους (αναλογιστείτε τους λόγους μόνοι σας) ενώ τα πισώπλατα μαχαιρώματα, οι ζήλιες και αντιπάθειες είναι στην ημερησία και φυσικά υπήρξαν απο την αρχή (μιλάω για πίσω από το 2005 φυσικά). Έχουμε ιστορίες με άσχημα γεγονότα να λέμε μέχρι και σε 3 γεννίες επόμενων bdsmers. Κρίμα.
    Συμβουλή προς νεοφερμένους να έχετε εμπιστοσύνη πρωτίστος στον Ε/εαυτό σας και έπειτα στο άλλο σας μισό - όποτε προκύψει. Άπαξ και δημιουργηθέι η βάση του σκληρού διαδικού πυρήνα (ζεύγος), όλα τα άλλα "φιλίες", αλλά και Φιλίες θα έρθουνε μόνα τους με το χρόνο.

    Ίσως να πικραίνω ορισμένους με αυτά που αναφέρω αλλά είναι αλήθειες.
     
  3. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Re: The friend factor..


    Οσο για φιλια αναμεσα και αντρα και γυναικα και κατα ποσο μπορει να υπαρξει χωρις ερωτικο στοιχειο,το χερι μου στη φωτια δε το βαζω.Αλλα που να παρει καθε φορα που το ακουω,νιωθω ενα αντρανταχτο επιχειρημα για το αντιθετο να ξεσηκωνεται μεσα μου χωρις να μπορω να το αρθρωσω..ισως εχεις και δικιο.
    Εχω παρακολουθησει ομως φιλη μου να κανει στενη παρεα με καποιον που της αρεσε και που δε μπορουσε να κανει κατι λογω καταστασεων και του σταθηκε περισσοτερο φιλη κι απ'οτι σ'εμενα...την εβλεπα και την παραδεχομουν.Αλλα θα μου πεις επαιζε ρολο και η καψουρα...τι να πω.

    Οσο για τους gay οτι ειναι ο χειριστος φιλος μιας γυναικας...κριμα,κριμα,κριμα σε ειχα και για εξυπνο 
     
  4. Zondag

    Zondag Regular Member

    Nαι,αν υπήρχαν σοβαροί λόγοι φυσικά.Αλλά όχι για την πλάκα μου ή απο κάποιο καπρίτσιο...
     
  5. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Re: The friend factor..

    Ναι,χωρις να ειναι οπωσδηποτε "κακος".Περα απο τις τοξικες ερωτικες σχεσεις υπαρχουν και φιλικες τετοιες.Και το ιδιο μεριδιο ευθυνης εχει και ο αδικημενος...τα ξερω,τα εχω περασει.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Μπορεί να κάνει τέτοια παρέμβαση ένας Κυρίαρχος, αν κρίνει ότι χρειάζεται και είναι θεμιτό.

    Μπορεί ακόμα να παρέμβει για να σώσει μία φιλία της υποτακτικής που αξίζει, αλλά σκαμπανευάζει επικίνδυνα.

    Πάντως, ο Κυρίαρχος έχει λόγο πάνω στις φιλίες της υποτακτικής.

    Εδώ και ο βανίλλα εραστής παίζει καθοριστικό ρόλο κάποιες φορές στις φιλίες της καλής του, ίσως όχι συνειδητά και όχι πάντα για να τη φροντίσει κατά την κρίση Του.
     
  7. female

    female Contributor




    Γιατί να μην υπάρχει φιλία ανάμεσα σε μια γυναίκα κι έναν άντρα όταν υπάρχει ωριμότητα;


    Είμαι υπέρμαχος της άποψης πως μπορεί. Φυσικά δεν είναι ακριβώς όπως με ένα άτομο του ίδιου φύλου, αλλά ακόμα και οι διαφορετικοί χαρακτήρες των φίλων μας αλλάζουν τη μορφή της φιλίας μας μαζί τους, άρα παρομοίως και η διαφορά φύλου. Δεν βρίσκω όμως κάποιο πρόβλημα σ΄ αυτό.


    Στο κάτω-κάτω δεν είναι απαραίτητο να βλέπουμε ερωτικά κάθε άτομο του αντίθετου φύλου. (Αυτό το οτι οι περισσότεροι άντρες βλέπουν το γυναικείο πληθυσμό σαν χαρέμι, που όλες πρέπει να είναι "διαθέσιμες" και όλες πιθανές, δεν το ασπάσθηκα ποτέ. Είναι η άποψη που βλέπει "μουνιά" όχι θηλυκούς ανθρώπους.) Ή ακόμα, μπορούμε κάλλιστα να παρακάμψουμε το γεγονός μιας πιθανής επιφανειακής ερωτικής έλξης μεταξύ φίλων. Οι ώριμοι άνθρωποι κάνουν τις επιλογές τους, είτε για τις φιλίες τους είτε για τους έρωτές τους, είτε ακόμα και για τις "δυαδικές οριζοντιώσεις τους" (*).




    ------
    (*) Έκφραση κλεμμένη από τον Mavrobasilis.

     
  8. lust

    lust New Member

    Απάντηση: The friend factor..

    Σε καμια των περιπτωσεων δεν θα ηθελα ουτε να επιβαλλω ουτε να μου επιβαλλουν ορια στο θεμα της φιλιας.Ειναι κατι περα απο το εκαστοτε ''δεσμο'' που μπορει να εχω με καποιον.
    Η κοινωνικη μου ζωη αφορα μονο εμενα.Αλλωστε ο ''δεσμος'' που προανεφερα καλλιστα μπορει καποια στιγμη να ληξει.Η φιλια μου με καποιο ατομο δυσκολα.
     
  9. Απάντηση: The friend factor..

    Mε κλειστά μάτια..
     
  10. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    Απάντηση: The friend factor..

    Δεν θα το ζητούσα ποτέ από καπρίτσιο ή για να επιβεβαιωθεί η θέση μου. Δεν θα το ζητούσα ποτέ χωρίς να το έχω συζητήσει ...ειδικά αν ήξερα οτι θα το έκανε "με κλειστά μάτια". Εαν όμως μετά από σκέψη και συζήτηση θα έκρινα ότι κάποιος ή κάποια έχει μόνο αρνητική επίδραση στην υποτακτική μου....ναι, θα το απαιτούσα με αυστηρότητα και η αντίδραση της θα καθόριζε πολλά.
     
  11. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Απάντηση: The friend factor..

    Ακόμα και αν δεν υπήρχε προφανής λόγος, που να δικαιολογεί μια τέτοια απαίτηση;
     
  12. Απάντηση: The friend factor..

    Ναι..