Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The meaning of life

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 21 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. Puma

    Puma Regular Member

    Πολύ ωραίο θέμα  

    - Πάνω απ' όλα υγεία (σωματική και ψυχική).
    Και όχι μόνο για μένα αλλά και για την οικογένειά μου και τους ανθρώπους που νοιάζομαι.

    - Συνεχής αυτόεξέλιξη.
    Τι σημαίνει αυτό για μένα? Να αποκτώ ολοένα και περισσότερες γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο που με ενδιαφέρει και να τις χρησιμοποιώ για να δημιουργώ. Δεν είναι τυχαίο ότι ξεκίνησα μεταπτυχιακές σπουδές στα 28 μου περισσότερο για να μάθω νέα πράγματα και όχι τόσο για επαγγελματική αποκατάσταση, ενώ περνάει από την άκρη του μυαλού μου ακόμα και η συνέχεια των σπουδών για να έχω τη δυνατότητα να ασχοληθώ με έρευνα.

    - Επαγγελματική αποκατάσταση.
    Κάποια στιγμή καλό είναι να γίνει και αυτό.

    - Αθλητισμός
    Να έχω έστω και λίγο ελεύθερο χρόνο για άθληση γιατί κάνει πολύ καλό (κυρίως ψυχικά). Με αυτό τον τρόπο νιώθω ότι ξεδίνω και ανανεώνομαι.

    - Δημιουργία οικογένειας
    Δεν είναι στα άμεσα σχέδια αφού το μυαλό μου είναι αλλού αλλά μέτα από κάποιο καιρό (κάποια χρόνια ίσως) θα το ήθελα. Δε θα το κάνω απλά για να το κάνω όμως αλλά με κάποια την οποία θα αγαπώ, θα θαυμάζω πολύ και θα με εμπνέει για οτιδήποτε. Και να είναι αμοιβαίο αυτό.  

    - Σεξουαλική ζωή (ή υγεία, όπως πολύ ωραία παρατηρήθηκε σε προηγούμενο post)
    Δε θα αναφέρω λεπτομέρειες, απλά θα πω ότι είναι πολύ σημαντικό να ταιριάζεις με κάποιον (και) σε αυτό τον τομέα.

    - Γενικότερο όλων... η ευτυχία  
     
  2. Πως καταφέρνουμε να κάνουμε τα εύκολα τα δύσκολα κ το αντίστροφο σε αυτη τη ζωή..! Το νόημα της? η ευτυχία, η υγεία μεσα στην καθημερινότητα μας.Δεν ειναι το bdsm το νόημα της ζωής βεβαίως ούτε κ το status ειναι αυτό που με βοήθησε στην ανακάλυψή του.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: The meaning of life

    Η υπαρξη,η μαλλον η κατακτηση, της εσωτερικης μου αρμονιας ειναι το προσωπικο μου στοιχημα.
    Για να γινει αυτο χρειαστηκε και χρειαζεται ακομα,να βελτιωνομαι ,ωστε να συντελω σε ο,τι με αφορα ,στην ευτυχια της οικογενειας μου,μεσω δε αυτης και της δικης μου.
    Η επαγγελματικη μου πορεια δεν νοηματοδοτησε ποτε την ζωη μου,στο βαθμο που αυτη καθοριστηκε απο την επιδοση που πετυχα στις εισαγωγικες εξετασεις στο πανεπιστημιο και δεν συνεπεσε με αυτο που ηθελα να κανω εξ αρχης.
    Οσο για το βδσμ , πετυχα να ενταξω τις πλευρες που με ενδιαφερουν,οχι απολυτα ομολογω,στην ερωτικη μου ζωη με την συζυγο μου.Αυτο ασφαλως συνετελεσε στην επιτευξη της αρμονιας που ελεγα πιο πανω,δεν αποτελει ομως και τον θεμελιο λιθο της..
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Εξαιρετικό απόφθεγμα.   Ο Καζαντζάκης το διατύπωσε αργότερα διαφορετικά: "Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο. καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο. το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε ζωή.", αν και προσωπικά προτιμώ το λακωνικότερο "Σκοπός της ζωής είναι ο θάνατος".
     
  5. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    ΘΕΩΡΙΑ 1
    Εικόνα! Χιμπατζής της ζούγκλας, bdsm-ακιας, παλαιοτατο μελος του forum βλεπει το νήμα και θέλει να απαντήσει.... ευτυχία -ξερω ξερω ενα καλο φαγητο και καλο κρασι-, σεξ- με την κα.χιμπατζίνα και οποιοδηποτε θυληκο ειναι κοντά- και υγεία-μην μας φαει λαχανο κανας κυνηγος κεφαλών, ετσι?-...απλοικο? ισως! απλοικοι και εμεις! μερος της τροφικής αλυσιδας του πλανητη των μικροβίων... ειναι δυνατον να είναι μονο αυτό? μπορεί!

    ΘΕΩΡΙΑ 2
    Βελτιώνομαι σαν υπαρξη, διαβαζω τον "Υπερ-ανθρωπο"... Ορίζω απο μόνος μου -κι εντελώς αυθαιρετα- τα χ-ψ πεδια που θεωρω οτι ειναι το νοημα της ζωης... το κανω σε ολη μου την ζωή πολυ συγκεντρωμένα, πολυ αναπόσπαστα, πολύ ολα -εξου και Μαστορας- και μια μέρα σε εξετάσεις ρουτίνας, μαθαίνω για αυτο που υπάρχει μέσα μου και συνεχώς μεγαλώνει, καρκίνος... αναθεωρω και βριζω τον εαυτο μου που δεν ξοδεψα περισσότερο χρονο για φαγητο και κρασακι με τους αγαπημένους μου!

    ΘΕΩΡΙΑ 3
    Παο, θρησκεια, θυρα 13, πατρις, οικογενεια, γκομενα, τσοντες, αμαξι, καταναλωση σε ολα τα μηκη και πλατη... και τα μυαλα στα καγκελα. Ποια καγκελα? Απο κεινα που δεν καταλαβαινεις εαν εισαι μεσα ή έξω, που τελικα δεν έχει και σημασια, γιατι τα νιωθεις 24/7 πανω σου... και εσυ τωρα στο κελι σου αναπολεις τις στιγμες που εφυγαν πολυ προτου μεγαλώσεις και μπλέξεις σε ολα αυτα τα φτιαχτα και ψευτικα... αναπολεις τοτε που ο πατερας σου σε επαιρνε στην αγκαλια του και σου λεγε: Πιες κρασί αγόρι μου να γινεις αντρας!

    ΘΕΩΡΙΑ 4
    Ο έχων τα πάντα, δεν έχει τιποτα... τιποτα που να μπορεί να τον εγκλωβήσει, πολιορκίσει, παραμένει αθέατος, χαλαρός στις δυναμεις που τον καθοδηγούν, αφημένος απο φόβους, απλός, φιλοσοφεί κατω στην Πλακα, καθισμένος σε πεζούλι στην Αδρειανου, διπλα απο την γλάστρα με το βασιλικό και τους τουριστες... δεν περιμένει τιποτα, δεν ζηταει τιποτα αρα ειναι ελευθερος...μονο λιγο κρασι ρε παιδια!!

    Διαλιιιέχτε!

    Πνεύμα-Υλη, Πνεύμα-Υλη, Υλη-Πνεύμα? Γκρρρρ...Merd!!!

    The winner takes it All!
    αλλα κρασάκι υπάρχει παντού

     
     
    Last edited: 22 Σεπτεμβρίου 2009
  6. Puma

    Puma Regular Member

    Πολύ καλό το τελευταίο (του Καζαντζάκη εννοώ αλλά και της Emma). Έχει περάσει κάποιες φορές από το μυαλό μου ότι κάνουμε ένα σωρό πράγματα στη ζωή και τελικά κάποια στιγμή πεθαίνουμε και τέρμα. Δε λέω ότι δεν έχει νόημα η ζωή, ίσα ίσα θα έλεγα... απλά είναι λίγο... μελαγχολικό να το πω? Και αυτό το σκέφτομαι και κάποιες φορές που φεύγει κάποιος άνθρωπος από τη ζωή... π.χ. o Patrick Swayze (που είναι και επίκαιρο) που σίγουρα το νόημα της ζωής για αυτόν ήταν ο χορός και όχι μόνο.

    Ώρες ώρες μού φαίνεται πραγματικά πολύ μικρή η ζωή για να κάνω όσα θα ήθελα. Ίσως έχω γεμίσει τις μέρες μου με δραστηριότητες που μου αρέσουν και θέλω και άλλα. Κάνω σκέψεις του τύπου 'πώς θα ήταν άραγε αν μία μέρα διαρκούσε 48 ώρες και γερνούσαμε στο διπλάσιο χρόνο? Θα έκανα πολύ περισσότερα'. Αλλά καταλήγω στο ότι πάλι λίγο θα μας φαινόταν και τότε.

    Ίσως η ζωή να μάς φαίνεται τελικά μικρή, ακριβώς επειδή έχει μεγάλο νόημα η ίδια.  
     
  7. Emma

    Emma Contributor

     
    Παρεμφερές με το πρώτο quote στο προηγούμενο ποστ μου:

    "Nascentes morimur finisque ab origine pendet"
    (Ελεύθερη μετάφραση: Απ' τη στιγμή που γεννιόμαστε, αρχίζουμε να πεθαίνουμε. Το τέλος ξεκινά από την αρχή.)

    Το διάλεξα για την ακρίβεια της αλήθειας που περιγράφει.
     
  8. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Απάντηση: The meaning of life

    Η ζωη ειναι μια θανατηφόρα νόσος σεξουαλικά μεταδιδόμενη.
     
  9. ariadni

    ariadni Regular Member

    To πρακτικό όφελος του θανάτου είναι ότι μας κάνει να βρίσκουμε νόημα και να απολαμβάνουμε τη ζωή μας στο εδώ και το τώρα. Ειρωνικό και αντιφατικό ίσως, αλλά κατά κάποιο τρόπο είναι ο ίδιος ο θάνατος που νοηματοδοτεί τη ζωή και που δίνει αξία και περιεχόμενο στην κάθε της στιγμή.
    Δεν μπορώ να γράψω μια λίστα με όλα όσα έχουν νόημα για εμένα. Όλες οι ευχάριστες και οι δυσάρεστες στιγμές που έχω βιώσει έχουν δώσει ένα νόημα στη ζωή μου.
    Η πεποίθησή μου ότι όλα εκείνα για τα οποία προσπαθώ και όλα εκείνα τα οποία θέλω να μάθω και να γνωρίσω έχουν κάποιο νόημα, δίνει νόημα στη ζωή μου.
    Θα ήθελα να γράψω ότι στόχος μου είναι να αισθάνομαι απλά ευτυχισμένη μέσα στην καθημερινότητά μου αλλά από την άλλη χωρίς εναλλαγές, χωρίς το βίωμα της αντίδιαμετρικής κατάστασης, δε νομίζω ότι μπορείς να αναγνωρίσεις και να εκτιμήσεις την όποια ευτυχία συναντήσεις για πολύ καιρό.
     
  10. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: The meaning of life

    Δεν υπάρχει κανένα νόημα στη ζωή (τη δική μου). Από τη στιγμή που το αντιλήφθηκα αυτό, μου είναι πολύ πιο εύκολο να νοηματοδοτήσω οτιδήποτε μου καπνίσει, και με την ίδια ευκολία να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο. Είναι πολύ πιο διασκεδαστική η ζωή έτσι, να μετεωρίζεσαι πάνω από διάφορες αβύσσους και να νιώθεις τον ίλιγγο.
     
  11. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: The meaning of life

    Get A Life :

    This thing called life
    know what’s the meaning of the line
    tell me
    well it’s like dreaming of your goals , ambitions feeling free
    achieve what
    what’s in your minds eye
    this is what you should gain
    Satisfaction becomes a shinnning example
    a test of a sample of a new race
    that has ample supply of positivity
    you mean flow
    well like electricity
    so
    you see a clear way with no ambiguity don’t you know
    Whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    Elevate your mind
    free your soul
    well come on come on
    feel the feeling let your body take control

    Well don’t be afraid to experiment you know umm
    go ahead you know and implement your ideas
    your notions put them in motion
    like the words the funki dreds have spoken to you
    so listen up loud and clear
    this is a word you must be aware of
    What ya gonna do put it in your life tool
    and thats the meaning of life
    Whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    And it goes on
    Elevate your mind
    free your soul
    well come on come on
    feel the feeling let your body take control
    So there it is work it out for yourself
    yeah , be selective be ojective
    be an asset to the collective
    as you know you have to get a life
    Whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    whats the meaning
    whats the meaning of life
    elevate your mind
    free your soul
    well come on come on
    feel the feeling let your body take control
    ah yeah

    (Soul II Soul)
    Οι συγκεκριμένες υπογραμμίσεις δικές Μου.
    Ελεύθεροι να υπογραμμίσετε ό,τι προαιρείσθε.
     
  12. Zondag

    Zondag Regular Member

    Το νόημα της ζωής είναι η εξέλιξη. Μια κίνηση προς κάποια κατευθυνση, μια αλλαγή ή μια
    μετάλλαξη. Αυτό που δεν εξελίσεται πεθαίνει.Το νόημα της ανθρώπινης ζωής είναι επίσης το ίδιο.
    Η ανθρωπότητα είναι ένας οργανισμός σε κατάσταση εξέλιξης. Καθένας απο μας αντιπροσωπευεί
    απλά ένα κύτταρο σε αυτόν τον οργανισμό. Όπως συμβαίνει και σε ένα μεμονωμένο ανθρωπινο
    οργανισμό καποια κύτταρα είναι πιο χρήσιμα για την επιβίωση του, κάποια λιγότερα σημαντικά,
    κάποια ασήμαντα και κάποια βλαβερά. Το νόημα της ζωής του κάθε μεμονωμένου κυτταρου στον
    οργανισμό/ανθρωπότητα είναι να εκπληρώσει το σκοπό της ύπαρξης του στα πλαίσια αυτού του
    οργανισμού, έτσι ωστε ο τελευταίος να εξελιχθεί, να προσαρμοστεί στις νεες συνθήκες, μέσω της
    μετάλλαξης του.

    Από αυτή την άποψη όλα έχουν νόημα και σκοπό. Ακόμα και η αναρρώτηση για το "νόημα της ζωής"
    μπορεί να είναι το ίδιο το "νόημα", ο σκοπός της ζωής, για κάποιους...