Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The meaning of life

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 21 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: The meaning of life

    ειλικρινα δεν ξέρω..καθε φορα που νομιζω οτι το βρηκα μετανιώνω και παω για αλλο..
     
  2. Jomaru

    Jomaru Guest

    το νοημα της ζωης, θα το καταλαβω, νομιζω, λιγο πριν ξεψυχησω. Στο ταξίδι ομως, θελω να περναω καλα και το bdsm ειναι αξιος συνοδηγος σε αυτο.. (αλλα οχι το οχημα).
     
  3. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: The meaning of life

    να ζεις την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία ημέρα της ζωής σου..καποια μέρα θα τα καταφέρεις..
     
  4. Απάντηση: The meaning of life

    ...ή να ζεις την κάθε σου μέρα σαν να ξέρεις οτί δεν θα πεθάνεις ποτέ. Έτσι υποθέτω έρχεται η ηρεμία. Δεν βλέπω να υπάρχει νόημα. Απλώς περιμένεις να πεθάνεις. Πόσο νόημα να κρύβεται σ' αυτό. 
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: The meaning of life

    ...ή να ζεις την κάθε σου μέρα σαν να είναι η πρώτη μέρα του υπόλοιπου της ζωής σου. Κάθε πρωί που ξυπνάς δηλαδή, να ξέρεις, ότι μόλις τώρα ξεκινά κάτι νέο και όμορφο και μεγαλειώδες. Και είναι στο χέρι σου να το ανακαλύψεις ή να το εφεύρεις. Αυτό είναι το μυστικό της αιώνιας νεότητας, της παιδικότητας, της παιγνιώδους ερωτικότητας και της φρεσκάδας των σκέψεων.
     
  6. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: The meaning of life

    Πεταλούδα η επονομαζόμενη Εφήμερη.
    Στη ζωή σημασία έχει να απολαμβάνεις την κάθε στιγμή όπως την απολαμβάνει αυτό το είδος πεταλούδας.

    Ζει μόνο μία μέρα αλλά τι μέρα????

    Γεμάτη με τα αγαπημένα της πράγματα.

    Πετάει ψιλά, χορεύει στον αέρα, στροφιλίζεται.

    Ζει την μέρα της με πάθος σαν να είναι η μεγαλύτερη γιορτή.

    Για σκέψου πόσο πιο όμορφη μπορεί να είναι η ζωή σου όταν ζεις την κάθε στιγμή σαν να είναι μοναδική.
    δεν αξιζει λοιπον το sad mood...


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: The meaning of life

    για μένα το νόημα της ζωής είναι να είσαι ο εαυτός σου και να είσαι ευτυχισμένος μ' αυτό
     
  8. vautrin

    vautrin Contributor

    SEYTON
    The queen, my lord, is dead.

    MACBETH
    She should have died hereafter;
    There would have been a time for such a word.
    To-morrow, and to-morrow, and to-morrow,
    Creeps in this petty pace from day to day
    To the last syllable of recorded time,
    And all our yesterdays have lighted fools
    The way to dusty death. Out, out, brief candle!
    Life's but a walking shadow, a poor player
    That struts and frets his hour upon the stage
    And then is heard no more: it is a tale
    Told by an idiot, full of sound and fury,
    Signifying nothing.
     
  9. Babylon

    Babylon Regular Member

    Καθότι αγνωστικίστρια, δεν πιστευώ πως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο οικουμενικό νοήμα της ζωής, η ζωή του καθενός έχει το νόημα που της δίνει εκείνος. Προσωπικά βλέπω την ζωή μου σαν μια πορεία με προορισμό την κατάκτηση της ευτυχίας το οποίο γίνεται μέσω την αυτοβελτίωσης. Όχι μόνο της βελτίωσης μου στον επαγγελματικό μου χώρο, των ταλέντων μου κ.λ.π., αλλά της βελτίωσης μου στο capacity μου να αγαπάω, να συγχωρώ και γενικώς στην εναρμόνησή μου με το σύμπαν (όχι δεν είμαι new age).

    Ποτέ δεν θεωρούσα πως μπορείς να τραβήξεις την προσωπική σου πορεία μέσω της mainstream οδού αλλά πηγαίνοντας από μονοπάτια περισσότερο ραμμένα και κομμένα στα μέτρα σου. Πάντα προτιμούσα τις εναλλακτικές οδούς και μια τέτοια είναι το bdsm.

    Το bdsm περισσότερο από όλα μου μαθαίνει το εξής πολύ σημαντικό για εμένα: Να αφήνω τον έλεγχο. Είχα πάντα μια ελεγχομανία η οποία μου έχει βγει σε μεγάλο κακό και νιώθω πως με το bdsm η μάλλον και με το bdsm, την καταπολεμώ.
     
  10. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Εξ ου και Serial Monogamist?  
     
  11. Babylon

    Babylon Regular Member

    Μμμ; Τι εννοείς;
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: The meaning of life

    Born we are the same, within the silence, indifference be Thy name

    Torn we walk alone, we sleep in silent shades
    The grandeur fades, the meaning never known...