Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The submissive's Creed

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Master_Spiler, στις 18 Ιανουαρίου 2008.

  1. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    lara, το πώς ζει ο καθένας το M/s ή το BDSM σε γενικότερο βαθμό είναι προφανώς δικό του θέμα, από κει και πέρα, αν ορισμένοι διαλέγουν τη μία οδό και άλλοι την άλλη, άποψή μου είναι οτι δε θα έπρεπε να είναι κατακριτέο ούτε απ'τους μεν η μία οδός, ούτε απ'τους δε η άλλη... από κει και πέρα, αν κάποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει ΤΙ σημαίνει η λέξη "αγάπη", then sorry, αλλά έχει σοβαρό πρόβλημα.

    Και sorry που στο λέω, αλλά δεν έχω δει στα τόσα χρόνια μου κάποιον είτε σε Ελληνικό έδαφος, είτε σε Ευρωπαϊκό ή Αμερικάνικο που να τον σέβομαι να μου λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λένε τα παραπάνω κείμενα... Να σου θυμίσω οτι υπάρχει και ομώνυμο βιβλίο με τίτλο: "The Loving Dominant"
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Το μόνο που έκανα ήταν να επαναλάβω αστειευόμενη κάτι που εσύ έγραψες στο vanilla vs bdsm..

    Τα bold δικά μου.

    Οπότε αν και βέβαια διαφωνώ με το πρωτο σου ποστ, μια και ακόμη και ο τρόπος που πίνω ένα απλό καφέ διαφέρει εντός και εκτός bdsm, δεν αντέδρασα μια και γνωρίζω πολύ καλά πόσο ριζικά διαφέρουν οι αντιλήψεις μας όσον αφορά το bdsm.

    Όταν διάβασα αυτές τις μεταφράσεις απλά αντιλήφθηκα που βασίζεις την πεποίθηση σου πως το bdsm έχει απειροελάχιστες διαφορές από το vanilla και γιατί η Demoness με το δίκιο της έθεσε το ερώτημα της.

    Και για να εκφράσω κι εγώ την δικιά μου άποψη, θεωρώ πως αυτά τα αρθρα είναι προς βοήθεια και εφυσηχασμό των submissive και των κυριαρχικών που έχουν ανάγκη για μια κατεύθυνση στα πρώτα τους βήματα και είναι πολύ καλά για αυτό τον σκοπό.
    Όταν το bdsm φαντάζει κάτι ακατανόητο και τρομακτικό (τουλάχιστο για μένα ήταν), έχεις ανάγκη να το φέρεις στα μέτρα σου και ο μοναδικός τρόπος ίσως να πράξεις κάτι τέτοιο είναι να γράψεις, και να πεις οι βανιλλα σχέσεις είναι έτσι και απλά προσθέτουμε αυτό κι αυτό. 'Έτσι γίνεται προσιτό και κατανοητό και τολμούμε να δοκιμασουμε. Με την τροποποιήση του κοινωνικά αποδεκτού με τρόπο ώστε να καλύπτει την κάποια επιπρόσθετη ανάγκη μας που που δεν χωράει σ' αυτό, μπορεί να είναι η αρχή για κάποιους, η αρχή και το τέλος για κάποιους άλλους.

    Κάποιοί που θα βρουν πως τους γεμίζουν αυτού του είδους οι σχέσεις, με την απειροελάχιστη διαφορά και τους ολοκληρώνει, θα το αγκαλιάσουν και θα είναι αυτό το δικό τους bdsm.

    (Γι΄αυτό δεν ψάχνουμε όλοι? Για την ολοκλήρωση μας και την ευτυχία μας μέσα απ' αυτή?)

    κάποιοι άλλοι που δεν θα νιώσουν ολοκληρωμένοι μέσα απ΄ αυτό πιθανόν να το βρουν μέσα απ΄αυτό που εσύ όπως λες δεν καταλαβαίνεις
    επειδή αυτό έχουν ανάγκη, άσχετα με το αν εσύ βάση των λεγομενων σου, μέσα από την εμπειρία σου στον Ελλαδικό, Ευρωπαικό και Αμερικάνικο έδαφος στα τόσα πια χρόνια που ασχολείσαι δεν έχεις συναντήσει ή αν έχεις δεν έχουν κερδίσει το σεβασμό σου και ακόμη πιο άσχετα ακομη και με το αν προσωπικά θεωρώ πως η παρουσία κάποιου στο χώρο, ανεξαρτήτως εδάφους δίνει την ευκαιρία πέραν του ενός αναγνωσματος και καλό θα ήταν να μην εμμένουμε στην άποψη του ενός ιδίως όταν θέλουμε να αγκαλιάσουμε την μεγαλύτερη εικόνα.

    Αλλά όπως λες στη συνέχεια ακόμη κι αν δεν έχουν κερδίσει τον σεβασμό σου,

    Οπότε αν αυτή είναι όντως η άποψη σου, γιατί αναφέρεσαι στη λάρα λες και διαφώνησε μαζί σου?
    Ειλικρινά συγχίστηκα.

    Αλλά επειδή ξέφυγα από το θέμα, επανέρχομαι για να πω πως προσωπικά δεν μπορώ. π.χ. να φανταστώ Τον Κύριο μου πριν κάνει οτιδήποτε να κάθεται να απομνημονεύει για να μπορεί να φέρεται βάση αυτού ή οποιουδήποτε άλλου άρθρου που στο κάτω κάτω έγραψε κάποιος άλλος άνθρωπος αν δεν κάνω λάθος (εκτός κι αν δόθησαν από κάποιο Θεό του bdsm οπότε τι να πούμε εμείς οι θνητοί?).

    Η Κυριαρχία όπως και η υποταγή είναι κλίσεις.
    Σίγουρα εκφράζεται με διαφορετικούς τρόπους στον καθένα.
    Αλλά αυτό που εγώ τουλάχιστο ονομάζω Master (όπως και αντίστοιχα slave) έχει εκείνο το κάτιτι που κανένα άρθρο δεν μπορεί να του προσφέρει.

    Ένστικτο που τον καθοδηγεί.

    Το να έχει μαζί Του ένα εγχειρίδιο που του λέει πως κατά τη γνώμη κάποιου ή κάποιας οφείλει να νιώθει και να φέρεται το θεωρώ απλά αστείο για κάποιον που μπορεί να μην στερέιται εμπειρίας και μυαλού και γνώσεων, από τον όποιο κάθισε και έγραψε τι "πρεπει" και τι δεν πρεπει να κανει καποιος.

    Και ειλικρινά σε κάποιες περιπτώσεις αυτά τα άρθρα μπορεί να γίνουν και τροχοπέδη για μια υποτακτική, ειδικά αν της έχουν φουσκώσει τα μυαλά διάφοροι επίδοξοι μαστεραδες, που βλέποντας τον Κυριαρχο της να δρα με διαφορετικούς τρόπους από ότι το ένα ή το άλλο άρθο αρχίζει και αμφιβάλλει και το χώνουνε κάτω από τη μύτη Του Κυρίαρχου τους λέγοντας -Να! Διαβάστε, έτσι οφείλετε να είστε και να
    φέρεστε!!! Αλλιώς δεν είστε Αφέντης!!!!!!

    Γιατί ΚΑΙ αυτό το έχω δει και πίσω από αυτό ήταν κάποιος που μόνος του στέφθηκε μαστερ, o οποίος άρχισε να διαβάλλει όπως μπορούσε με την βοήθεια τέτοιων θεσφατων άρθρων τον Κυρίαρχο (ο οποίος παρεπιπτοντως ακόμη Σκεφτόταν κατά πόσο θα άρχιζε να εκπαιδευει την εν λόγω υποτακτική και μετά το πρώτο -μα ο ταδε λέει πως έτσι κι έτσι πρέπει - της είπε να παει στον άλλο).
    Το πως αυτός ο τρομερος εμπειρος φοβερός μαστερ στη συνέχεια βρεθηκε να της κανει ολα τα χατηρια μπας και συνεχιζει να του καθεται και να λεει στους υπολοιπους πως εχει σκλάβα ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο και δεν μας αφορά κι όλας. Φτανει όπως είπα και πιο πάνω να βρει ο καθένας ότι τον ευχαριστεί και ολοκληρώνει.

    Οπότε καταλήγοντας θα πω μόνο πως καλά τα όποια άρθρα, καλές οι όποιες συζητήσεις κι αντιπαραθέσεις, εφόσων τα επεξεργαζόμαστε και δυιλιζουμε και εκείνο που στο τέλος γεννιέται είναι αυτό που οι ίδιοι κουβαλάμε μέσα μας, αλλιώς ... απλά μαΐμουδίζουμε.
     
  3. Bedouin

    Bedouin New Member

    It's a personal opinion, but I would never accept a pre-ordained creed for anything D/s to do with me or my partner. I'd rather create my own. (Though I reserve the right to borrow any good ideas that I come across)

    Stepford submissives & Stepford Doms?


    ~ Bedouin
     
  4. lara [E-p] wrote:
    "Και ειλικρινά σε κάποιες περιπτώσεις αυτά τα άρθρα μπορεί να γίνουν και τροχοπέδη για μια υποτακτική, ειδικά αν της έχουν φουσκώσει τα μυαλά διάφοροι επίδοξοι μαστεραδες, που βλέποντας τον Κυριαρχο της να δρα με διαφορετικούς τρόπους από ότι το ένα ή το άλλο άρθο αρχίζει και αμφιβάλλει και το χώνουνε κάτω από τη μύτη Του Κυρίαρχου τους λέγοντας -Να! Διαβάστε, έτσι οφείλετε να είστε και να
    φέρεστε!!! Αλλιώς δεν είστε Αφέντης!!!!!!"

    Πολύ σωστό