Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

This post will save your life!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gwendoline, στις 15 Ιουλίου 2007.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Moderators notice

    Από την στιγμή που ένα post βγαίνει σε κοινή θέα, υπόκειται σε σχολιασμό κάθε μέλους που το διαβάζει, αρκεί να μην εμπεριέχει προσωπική μομφή προς τον συγγραφέα του. Επίσης, σχόλια απαξίωσης μελών δεν γίνονται δεκτά.
    Μια προειδοποίηση προς την gwendoline.
     
  2. commcosmos

    commcosmos Regular Member

    Γιατί καλέ γειτόνισσα αφού σου τηλεφώνησα!  

    Λοιπόν κοίτα, το ότι δεν βγαίνει κανείς να φωνάξει στο σύνταγμα ότι είναι gay, bi, sub ή οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με το αν τα έχει καλά με τον εαυτό του αλλά έχει να κάνει με το πόσο μια κοινωνία είναι έτοιμη να τον δεχθεί ως gay, bi, dub και δεν θα τον περιθωριοποιήσει.

    Μεγάλη κουβέντα και ίσως η απάντηση που ψάχνεις! (Επίσης εμένα προσωπικά τα λιβάνια της εκκλησίας με οδήγησαν στην κάνναβη! χεχε).

    Και επειδή δεν πρόκειται να ευχαριστηθείς αν δεν πάρεις την απάντηση που θέλεις θα σου πω πως προφανώς η sub προσωπικότητα έχει να κάνει με το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες, στα ερεθίσματα που είχες, στον τρόπο που σε μεγάλωσαν στο σπίτι και στο σχολείο, στα πρότυπα που είχες και πάει λέγοντας για να μην αναφέρομαι σε 895 λόγους που μπορεί να προκάλεσαν μια τέτοια συμπεριφορά. Προσωπικά πραγματικά ποτέ δεν έκατσα να το ψάξω και ούτε νομίζω πως θα έβρισκα άκρη καθώς αυτό θα ήταν αδύνατον από την στιγμή που αυτό είναι καθαρά δουλειά επιστήμονα και ειδικού. Άμα εσύ ζητάς να σου πούμε κάποιο συμβάν ή κάποιο γεγονός ή σχέση που μας τραυμάτισε και μας οδήγησε εδώ τότε θα περιμένεις άδικα.

    Και σε παρακαλώ μην γράφεις με ελληνικά αγγλικές λέξεις, είναι το ίδιο ενοχλητικό με τα greeklish!! Πλιζ ιτς βερι ανοιινγκ.


    Lost boy αυτό που λές ότι συμβαίνει στους περισσότερους κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε κανέναν. Το ότι υπάρχουν (αν υπάρχουν) subs που νιώθουν έτσι τότε αυτά τα αισθήματα προκαλούνται από την κοινωνία και τα ταμπού της και όχι από την επιλογή μας. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ενοχοποιήσουμε τον εαυτό μας από την στιγμή που δεν κάνουμε κακό σε κανέναν και απλά γουστάρουμε να είμαστε sub. Δεν υπάρχει normal συμπεριφορά για να νιώσουμε ενοχές, ντροπή και στεναχόρια που δεν ανήκουμε σε αυτήν.
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Γεια σου gwendoline, καλώς ήρθες. Καθώς δηλώνεις αγνωστικίστρια Outsider σαφώς τα γραπτά σου δεν είναι ικανά παρεξήγησης, ειδάλλως θα σου είχε ήδη ζητηθεί να εξηγήσεις τί εννοείς γράφοντας "Ντομ είστε πλάσματα του φωτός και λειτουργείτε όπως κάθε νορμάλ άνθρωπος που βρίσκει ξαφνική έξαλλη εξουσία." (Παρεμπιπτόντως αναφορές σε ανθρώπους που εισχωρούν σε αυτό τον χώρο για λόγους που δεν αφορούν στο BDSM και συνεπαίρνονται από την ξαφνική παράδοση εξουσίας, θα βρεις πολλές, αξίζει να ρίξεις μία ματιά έτσι ώστε στο μέλλον να μην υποπέσεις σε παρόμοιο σφάλμα.)
    Αν επιθυμείς μία απάντηση από Mistress 26 ετών και δη πιο ορθογραφημένη, ένεκα τόνων, από εσένα, σου γράφω τα παρακάτω:
    Όπως σωστά ανέφερες το Skinner Box είναι ένα πείραμα (όχι μόνο για ποντίκια), και όπως όλα τα πειράματα έχει ως στόχο την εξαγωγή στατιστικών συμπερασμάτων. Το πείραμα δύναται να αποτελεί απόδειξη εφόσον πραγματώνει την αρχική υπόθεση του παρατηρητή, αλλά δεν δύναται να αποτελεί απόδειξη του απίθανου της αρχικής υπόθεσης του παρατηρητή απλώς επειδή δεν κατορθώνει να την πραγματώσει. Με απλά λόγια: Αν το ποντίκι πιέζει το μοχλό που αντιστοιχεί στο electro-shock θα μπορούσαμε πολύ χονδρικά και θεωρητικά ίσως να πούμε ότι τα ποντίκια παρουσιάζουν ενδείξεις μαζοχισμού. Αν το ποντίκι (ή τα 1000 ποντίκια του πειράματος) δεν πιέζει ποτέ το μοχλό δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να πούμε ότι δεν υπάρχει ποντίκι με μαζοχιστική συμπεριφορά, και φυσικά δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν υπάρχει ζώο με μαζοχιστική συμπεριφορά. Ως από τα παραπάνω η φράση "παντοκρατορια του πειράματος" είναι σαφώς ατυχής.
    Η παρατήρηση του Lost boy είναι κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ σωστή, διότι ο μαζοχισμός δεν ταυτίζεται με την υποτακτικότητα, ούτε ο σαδισμός με την κυριαρχικότητα. Κατανοώ ότι ενδεχομένως δεν διαφοροποιείς τις έννοιες, καθώς έκανες λόγο για άγνωστη σε εσένα ορολογία, αλλά καλό θα ήταν να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να διαβάσεις σχετικά με τις διαφορές τους σε νήματα αυτού του forum, έτσι ώστε να αποσαφηνίσεις τι ακριβώς ρωτάς, για να μπορέσεις να διεκδικήσεις τις σωστές απαντήσεις. Μέχρι στιγμής επικαλείσαι ένα πείραμα που δείχνει ότι δεν έχει παρατηρηθεί (όχι δεν υπάρχει) μαζοχιστική συμπεριφορά στα ποντίκια, και αναρωτίεσαι πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν υποτακτικοί άνθρωποι. Η απορία σου δεν φαίνεται να σχετίζεται με το πείραμα, και είναι αδύνατον να λάβεις σωστές ερωτήσεις σε μία λανθασμένη ερώτηση.

    Μέχρι να το αποσαφηνίσεις, σε παραπέμπω σε ένα παλαιότερο Post μου που αναφέρεται τόσο σε μαζοχισμό, όσο και σε υποτακτικότητα κάποιων ζώων:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showpost.php?p=114727&postcount=98

    Πάραυτα ενδιαφέρουσα η παραπομπή στο πείραμα, όσοι ενδιαφέρονται να διαβάσουν περισσότερα σχετικά με αυτό ας κοιτάξουν εδώ:
    http://genetics.biozentrum.uni-wuerzburg.de/behavior//learning/SkinnerBox.html
     
  4. Kah

    Kah Guest

    Εκπληκτική απάντηση
    /Respect
     
  5. Striker

    Striker Regular Member


    Και εγω δεν ξερω ακομα τι επιδιωκεις με αυτο το thread αλλα ξερω οτι θα μας το πεις η ιδια μετα απο λιγο καιρο και επειτα απο αυτην την ομορφη αρχη. Προς το παρον χαιρομαι που το ανοιξες και θα αφιερωσω και εδω λιγο χρονο οπως αφιερωσα και σε καποιο αλλο thread για να σου περασω ενα μηνυμα τοτε, εδω τωρα για να πω μια αποψη που ισως ριξει λιγο φως. Πληροφοριακα λοιπον στον χωρο μου, που για εκατομυρια ανθρωπων ειναι ενα επομενο βημα οταν θελουν να δωσουν απαντησεις σε ερωτηματα που αφορουν την ιδια μας την φυση, ισχυει το ρητο:

    "Ανοητη ερωτηση ειναι μοναχα εκεινη που δεν γινεται!"

    θελοντας να εκφρασει με το υφος του δικου μας κωδικα εκφρασης το γνωστο:

    "Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας"

    Οποτε δεν χρειαζεται να εχεις τετοιου ειδους ανησυχιες οπως τις εκφραζεις παραπανω ("....δεν ξερω γιατι καθομαι και απαντω επι απαντησεων ενω αυτες θα παρεξηγηθουν, δεν θα γινουν κατανοητες"...κλπ). Εδω κοιταμε να αφησουμε εκτος τις κακες συνηθειες του κοσμου μας που ουτως ή αλλως ολοι μας εχουμε λιγο ή περισσοτερο γνωρισει και να κρατησουμε μοναχα τα ωφελιμα για εμας τους ιδιους στον μεγαλυτερο δυνατο βαθμο. Επιπροσθετα να αναπτυξουμε περισσοτερο την αυτογνωσια για την φυση μας, μιας και οπως μας την διδαξαν καποτε ή την εκλαβαμε απο το περιβαλλον μας εξυπηρετουσε και αλλους σκοπους περα απο τον ιδιο τον ανθρωπο σαν οντοτητα.

    Προηγουμενως εκανα μια αναφορα στον χωρο μου και αυτο μιας και απο εδω μεσα απουσιαζει το στατους εκεινο που εχουν επιλεξει πληθος βανιλλα γυναικων ανα τον κοσμο. Και αυτο ειναι το στατους της Free Woman. Βλεπεις στο θεμα Κυριαρχια/υποταγη υπαρχουν πολυ περισσοτερα να ανακαλυψει κανεις εαν πραγματικα το ψαξει. Αρκει να μπορεσει να δει το δασος που κρυβεται πισω απο το δεντρο. Πως γινεται ενα δασος να κρυβεται πισω απο ενα μονο δεντρο? Αυτο ειναι θεμα καποιας αλλης συζητησης.

    Μια αναφορα στην φυση που εγινε πιο πανω σε αυτο εδω το thread και συγκεκριμενα αφορουσε τα ζωα, εαν την μετατρεψεις να αφορα ανθρωπους θα καταληξεις σε πολυ ενδιαφεροντα συμπερασματα. Ο βανιλλα κοσμος (και δεν εννοω τους υπεροχους υποψιασμενους βανιλλα εδω μεσα, ουτε καποιους αλλους εξω που απο διαφορετικο ισως δρομο την εχουν ψαξει την δουλεια) κατηγορει τον χωρο αυτον για σαδισμο και μαζοχισμο. Τοσο ξερουν τοσο λενε θα πω εγω. Απο την δικη μου οπτικη πχ. απο τις μεγαλυτερες εκφρασεις σαζομαζοχισμου αποτελει μια εξοδος του σαββατοκυριακου στους εθνικους μας δρομους, που κλεισμενοι σε ενα κλουβι επι ωρες ο καθενας, πληθος ανθρωπων υποβαλλονται σε πολυωρα sessions, που εκ των στατιστικων αποτελουν και υψηλο κινδυνο για την υγεια τους ή την ζωη τους.

    Ανοιγω παρενθεση και λεω, νομιζω οτι δεν εχει νοημα να βαλω τα νουμερα κατω και να δω ποσοι σε ετησια βαση τραυματιστηκαν ή εχασαν την ζωη τους σε αυτα τα sessions και ποια ειναι ποσοστιαια η αντιστοιχια με την δικη μας πραγματικοτηατα εδω. Το οφθαλμοφανες συμπερασμα θα εκπληξει μοναχα δειλους στο να βλεπουν την πραγματικοτητα ή υποκριτες. Κλεινω την παρενθεση και κανω την ρητορικη ερωτηση. Τι στο διαολο κανει ολους αυτους τους ανθρωπους να φερονται ετσι, εν γνωση τους να ριψοκινδυνευουν την ιδια τους την ζωη, εαν δεν ειχε να κανει με την ιδια τους την φυση? Τι πανε να συναντησουν αν οχι το ιδιο το φυσικο περιβαλλον? Και αν πηγαινουν να συναντησουν αυτο, γιατι το χρειαζονται αραγε τοσο απελπισμενα?

    Το κλεινω εδω σημερα απαντωντας στον ωραια υποψιασμενο τιτλο του thread "...if this post will save your life is on you babe...you may always take it or leave it...win or lose...it's up to you...after all we are our selections and actions in this life"





    Ειμαι σιγουρος οτι θα σου απαντησουν πολλες οταν θα εισαι ετοιμη να ακουσεις.
     
  6. female

    female Contributor




    Καλώς τον τυφώνα gwendoline, που προκαλεί διαξιφισμούς, εγείρει συζητήσεις.  ))



    Λοιπόν, αγαπητή, μου πάτησες τον κάλο! (Στον εγκέφαλο.) Μιας και έχει τύχει και αυτό στη ζωή μου, να έχω ταΐσει, μα όχι κακοποιήσει, ποντικάκια στο Skinner box.


    Ο μισητός μου B. F. Skinner, έφτιαξε το θάλαμο conditioning (δημιουργίας εξαρτημένου αντανακλαστικού) ως συνέχεια της θεωρίας του Παβλόφ με τα σκυλάκια της Μόσχας, μα όχι για να ελέγξει φαρμακάκια, μα για να βγάλει συμπεράσματα για την ανθρώπινη συμπεριφορά. Θα συνηγορήσω με τον capeaway, στο οτι ο Μπηχεβιορισμός κάνει το μέγα λάθος να υπερ-γενικεύει από τα ποντίκια στον άνθρωπο. Κάπως έτσι κατέληξε ο Skinner να μας απειλεί, σε κάποιο κείμενό του, οτι η κατάλυση της σύγχρονης επιχείρησης θα σημάνει ...την ολοσχερή καταστροφή της ανθρωπότητας. Βασανίζοντας ποντίκια έφτασε στο συμπέρασμα.


    Κι αν η σχετική εγγύτητα της βιολογίας μας ως θηλαστικά με τα ποντίκια, τα δελφίνια, τους γορίλες, κλπ. μπορεί να δώσει ενδείξεις, (Αλήθεια έχεις δει μαϊμούδες να κάνουν ιεραποστολικό; Σαν να παίρνω μάτι το γείτονα και τη γειτόνισσα, ένιωσα κοιτώντας το ντοκιμαντέρ) η κοινωνική οργάνωση, όπως έχει ήδη ειπωθεί, δεν μπορεί παρά να μας δώσει εικασίες προς συζήτησιν.

    Γιατί οι ποντικοί του Skinner δεν γράφουν σε φόρουμ, άραγε;
    Γιατί δεν φοράνε Αρμάνι;
    Γιατί δεν ακούν Manowar ;

    Θα συνηγορήσω επίσης με την Syrah -- ο επιστήμονας οφείλει να κάνει τη σωστή ερώτηση. Λανθασμένη ερώτηση δίνει λανθασμένη απάντηση. (Εκτός, αν έχει ήδη την απάντηση που τον βολεύει, και ψάχνει ερώτηση και πειράματα να μας την κάνει πιστευτή.)




    Όχι, όχι, δεν ήτο διόλου βλαξ ο μισητός μου Skinner. Απλώς δούλευε με άλλα ενδιαφέροντα.
    Σκέψου, αίφνης την General Motors, με χιλιάδες εργάτες ολούθε στη γη.
    Σκέψου και την ψυχολογία.
    Λες να νοιαζόταν το management team της εταιρίας για την ψυχολογία του κάθε εργάτη; Λες, στη μαζικότητα της παραγωγής, να νοιαστεί για το πως νοιώθεις εσύ που στρίβεις βίδες στην τέταρτη φάμπρικά της; Έτσι κι ο Skinner, καλός υπηρέτης τους, δεν νοιάστηκε για το πως και γιατί νοιώθεις, δεν ανέλυσε τίποτα, παρά εξέτασε ένα πράγμα : πώς θα ελέγξει τη συμπεριφορά σου. Πώς θα δουλεύεις περισσότερο; Πώς δεν θα κάνεις απεργίες, δεν θα ζητάς συχνά αναρρωτικές και τα λοιπά. Γιαυτό, καλή συμφορουμίτισσα, gwendoline, έφτιαξε τα positive and negative reinforcements. Είσαι καλό παιδάκι; Πάρε ένα φιστικάκι. Είσαι κακό παιδί; Πάρε ένα ηλεκτροσοκάκι. Απλά πράγματα. Η συμπεριφορά μας νοιάζει, η διαχείριση σου, η χειραγώγησή σου.

    Αντί να το κάνει με παιδάκια, στην αρχή, το έκανε με ποντικάκια. (Μετά το έκανε και με παιδάκια, τώρα το κάνουν και στους κρατούμενους, οι καλοί ανθρωπιστές, και αλλαχού.)




    Κάνεις λοιπόν μια ψυχαναλυτική ερώτηση, ενώ βασίζεσαι στο κουτάκι του μπηχεβιοριστή Skinner. Επιστημονικά αυτό λέγεται εκλεκτικισμός, (παίρνεις δεδομένα από δύο αντικρουόμενες θεωρίες και τα χρησιμοποιείς σα να λένε το ίδιο, που δεν το λένε), και είναι θανάσιμο αμάρτημα -- ευτυχώς όμως εδώ δεν είναι Ακαδημία! Καλά κάνεις και μας βάζεις να σκεφτόμαστε και να διαφωνούμε, προσωπικά είμαι μεγάλη φαν του να συζητάς, έχει και το καλό οτι με βάζει σε σκέψεις.


    Μιλώντας για ψυχανάλυση λοιπόν...

    Τι κάνει υπό έναν / μια υπό, ρωτάς. (Φυσικά δεν είμαι εγώ που θα σου απαντήσω, που βρωμάω βανίλλα από μακριά. Γιατί σου γράφω, λοιπόν; Γράφω, μια και δεν ξέρω πλέξιμο, και για να περνά η ώρα. Λέω ακόμα μήπως συζητώντας για τη μεθοδολογία της ερώτησης, βρούμε καμιάν άκρη.) Τι έκανε έναν άνθρωπα να θέλει να είναι σλέϊβ, τον ρωτάς. Πόσα χρονάκια ψυχανάλυσης λες να χρειάζεται για να το εύρει; Και να τον ρωτήσει ο ψυχαναλυτής, εσύ, εγώ, και όποιος να 'ναι, όποιον ρωτήσεις για οτιδήποτε, κάποιαν απάντηση θα λάβεις πιθανώς. Θα 'ναι αλήθεια; Τι;;;!!! Λέει ο άνθρωπος ψέματα; ; ; !!! ΟΚ, όχι δεν λέει. Λέει ότι πιστεύει. Ότι πιστεύει πως είναι αλήθεια. Πιστεύει λοιπόν πως φταίει η μαμά του, η θεία του. Είναι όμως αλήθεια αυτή η αλήθεια που πιστεύει και θα σου πει; ΟΚ, ρε συ, τελικά και ποια ειν' η αλήθεια και πως θα τη εύρω;


    • Ή θα πλερώσεις μερικά χρόνια ψυχανάλυσης σε πρόθυμους/ μες υπό.
    • Ή θα περιμένεις υπομονετικά, διαβάζοντας, ακούγοντας, μιλώντας, διαβάζοντας μέσ' από τις γραμμές με ανοιχτό μυαλό και συναίσθηση, και ίσως βρεις κάποιες ερμηνείες, κάποιες απαντήσεις, μα ναι, και για τον καθένα, όπως λέει κι η sapfw, πολλά πράγματα είναι διαφορετικά, και δεν αρκούν για γενικεύσεις, είναι μόνο μια "μυρωδιά", μια ιδέα που θα πάρεις.


    Διάβασε τις απαντήσεις, λέω εγώ με το μικρό βανίλλα μυαλό μου, όχι χωρίς κριτική σκέψη, μα χωρίς άμεση αντίδραση. Αφού σου απαντάνε, κάτι λένε!!! ακόμα κι αν αυτό που είπανε δεν ήτανε η "λύση". Στο "πώς" του καθενός ίσως ακόμα βρεις πιο πολλές αλήθειες από το "τι". (Δεν εξεπλάγης, για παράδειγμα, που, αν και δηλώνει υποτακτικός, ο fractal έγραψε με τόση μαγκιά ; Εμένα μ' άρεσε πολύ! ) Καλά κάνεις και ρωτάς, μα οι απαντήσεις δεν είναι πάντα έτοιμες, και η γνώση θέλει χρόνο.




    Τέλος θα σου θυμίσω εκείνο το σατυρικό σκιτσάκι με το Skinner box. Είναι δυο πόντικες μέσα σ' αυτό, κι απ' έξω, σοβαρός-σοβαρός, με την ποδιά του ένας επιστήμονας. "Ναι", λέει ο ένας πόντικας στον άλλο, "Εκπαιδεύω τον επιστήμονα εκεί έξω να μου ρίχνει ένα σποράκι κάθε φορά που πατάω το μοχλό."

    Χμμμ... τώρα που το σκέφτομαι... ίσως αυτό να ήταν μία καλή αλληγορία, σαν ανέκδοτο και για το bdsm, όσον αφορά το topping from the bottom.  



    Υ.Γ. Μόνο στη λογοτεχνία κι όχι στην ψυχολογία έχω διαβάσει κάτι που έχει ενδιαφέρον σχετικά με πειράματα τύπου "’Ανθρωποι και Ποντίκια". Είναι το διήγημα Flowers for Algernon, του Daniel Keyes.




     
  7. Guest05

    Guest05 Guest

    Εσείς οι γιάπις ποτέ δεν θα μπορέσετε να καταλάβετε την ψυχολογία του ποντικού καθώς και του υποτακτικού. Σας δουλεύουν όπως δούλεψαν κι αυτόν τον Σκίνερ με τα κουτιά του.

    Στο θέμα μας τώρα! Επιβεβαιώθηκε περίτρανα και εργαστηριακά η προ ετών διατυπωμένη γνωμάτευση μου πως υποτακτικό σε κάνει μια καραμπινάτη ιογενή ασθένεια.
    «Για το ότι είσαι υποτακτικός / δεν φταις εσύ δεν φταις εσύ μωρό μου/ μα ο γαμημένος ο ιός μικρό μου» ( Για νέες επιτυχίες πάει ο Κάτμαν)

    Έχουν φτιάξει πειραματικά κάποιοι Ολλανδοί επιστήμονες ένα εμβόλιο που το δοκίμασαν στα ποντίκια με επιτυχία.
    Υποβοηθά τον εγκέφαλο να εντοπίσει ως επικίνδυνο τον συγκεκριμένο ιο στο αίμα και να στείλει στρατιές αντισωμάτων να του γαμήσουν τα ράμματα.

    Για όσους νομίζουν ότι κάνω πλάκα λέω μόνο τούτο.
    Να προσέχετε στα σέσιον γιατί υπάρχει περίπτωση εκεί που έχετε βάλει κάτω τον υποτακτικό σας ( στις κυρίες απευθύνομαι ) και είστε έτοιμη να του δείξετε τι εστί βερίκοκο, αυτός να έχει προμηθευτεί κρυφά το θαυματουργό εμβόλιο και να σας επιδαψιλεύσει τα κύλα.

    Όποιος ενδιαφέρεται για το εμβόλιο (έχω μπει συναίτερος στη δουλειά με τους Ολλανδούς), μπορεί να μου στέλνει ένα προσωπικό μήνυμα ώστε να του το αποστέλλω αμέσως.
    Προλάβετε γιατί το στοκ μας εξαντλείται!
     
    Last edited by a moderator: 16 Ιουλίου 2007
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    χμ χμ χμ ......... διαβασα μολις τωρα ΟΛΕΣ τις καταχωρησεις .... (δεν βλεπω χειροκροτημα.. τεσπα..) .... αχ gwendoline .... μαλλον εχουμε το ιδιο μυαλο στο κεφαλι .... μου θυμιζεις εμενα ....
    τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εισαι απλα αφελεις ξοδευοντας χρονο για να γραψεις 2 σελιδες Α4 την μερα μεσα σε ενα φορουμ απο κοσμο που θεωρεις οτι ξερει κατι λιγοτερο απο σενα ??????? .....
    εχουμε την ιδια ακριβως σκεψη , τα ιδια κριτηρια , τις ιδιες αντιδρασεις ... η μονη μας διαφορα οτι εχω εναμιση χρονο εδω μεσα και καποια nick εγιναν υπαρκτα προσωπα στην αλλη γραμμη του ακουστικου ... με την καλη εννοια ...
    πριν μιλησω να σχολιασω κατι αλλο : ....... ΟΧΙ δεν υποχρεωνεστε να εξηγησετε και να δικαιοληθειτε σε κανεναν και για τιποτα .... αλλα ΠΡΕΠΕΙ ομως να μπορειτε να το κανετε ... Καποια στιγμη ειχα ρωτησει για το Bondage ... ελαβα μια απντηση τοσο ολοκληρωμενη που ξεδυπλωνε πολλα συναισθηματα μεσα σε λιγες γραμμες ... απο εκεινη την στιγμη ,επαψα να θεωρω το "δεσιμο" αστειο .... οφειλε να μου εξηγησει ? σιγουρα οχι ... αλλα μπορουσε και το εκανε ... Αν δεν εξηγητε γιατι ετσι το θελετε δεν τρεχει και τιποτα ... αν ομως δεν μπορειτε να εξηγησετε και κρυβεστε πισω απο αυτο .. σιγουρα σας κανει μεγαλο κακο .. σας τους ιδιους αλλα και στα ατομα που μοιραζονται την σχεση μαζι σας ....
    Μερικες φορες gwendoline ανθρωποι οπως εσυ και εγω , ειμαστε τοσοι ισχυροι απεναντι στον ελεγχο .. που ξεχναμε να σκασουμε για δυο λεπτα και να ακουσουμε ... Δεσμιοι του υπερεγω μας , της λογικης μας , της ευφυιας μας και του ενσωματωμενου παπικου αλανθαστου μας .... συχνα βρισκομαστε να κρεμομαστε απο τα καγκελα χωρις προφανη αιτια και λογο .... ειμαστε οι τελειοι καπετανιοι μα και ολεθριοι ναυτες ......
    Τωρα θα μου πεις γιατι τα λεω ολα αυτα .....
    Γιατι καποιοι , ισως αλωτε και σαν εμας , .... για λιγο εβγαλαν το σκασμο και να παρατηρησαν τον ανθρωπο απεναντι τους , να εδωσαν κατι περισσοτερο απο πνευμα και υπερτατο λογο ...να ειπαν "ειμαι εδω για σενα" .... και οχι γιατι τους αρεσει το μαστιγωμα αλλα γιατι εκει ψηλα στο φωτεινο μας θρονο εχει πολυ μοναξια gwendoline ....
    οσο για τους υπολοιπους και τα περι ζωον και πειραματων ..... τα ζωα δεν μπορουν να γελασουν ...οσο και εμεις μπορουμε να κουνησουμε την ουρα μας απο χαρα ... να ειστε σιγουροι οτι τα ζωα γελανε , κλαινε , νιωθουν ενοχες , ευγνωμοσυνη , μισος , αγαπη οπως ακριβως και εμεις ... και τουλαχιστο τα θυλαστικα κανουν σεξ για αναπαραγωγη οσο και για ευχαριστηση ... διοτι ετσι μονο παραγονται οι καταλληλες ορμονες για την ψυχικη τους υγεια και την καλυτερη λειτουργεια του σωματος τους ... αποδειξη τα στειρομενα ζωα ... δειτε απλα ενα και θα καταλαβετε τι λεω ....

    ΥΓ...
    Ξερεις τι με φοβιζει περισσοτερο gwendoline ? .... οτι εκει ψηλα στον θρονο μας περασαμε την γραμμη και τωρα δεν τον αλαζουμε με τιποτα και για τιποτα στον κοσμο ... ειμαστε καταδικασμενοι να υπερεχουμε ... μονοι , γιατι κανεις δεν ειναι αρκετα καλος για μας ... οτι και αν σημαινει αυτο .... ο απολυτος εγωισμος ....
     
  9. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Καλώς ήρθες Dr.

    Αρχικά, πριν διαβάσω το post σου είχα έτοιμη την απάντηση:
    "No it can't. No it won't". Αλλά μετά με έβαλες σε σκέψη οπότε έχω να γράψω
    κανά 2 πραγματάκια ακόμη.

    Ομολογώ πως δεν κατάλαβα ακόμη αν θεωρείς πως οι επιστήμονες που πειραματίζονται
    με ζώα (ποντίκια κτλ) είναι βασανιστές. Όπως κ' να'χει μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου.

    Αλλά από την άλλη, χωρίς πειραματισμό πώς θα προχωρήσει η επιστήμη. Και γιατί να προχωρήσει ίσως σκεφτεί κανείς, "καλύτερα δεν ήμασταν όταν δεν είχαμε ηλεκτρισμό,
    internet, κινητά τηλέφωνα, φάρμακα, γιατρούς, νοσοκομεία, οδοντιάτρους, τροχούς, κτλ",
    αλλά κάτι τέτοιο θα μας έβγαζε εκτός θέματος.

    Τώρα το γεγονός ότι το ανθρώπινο γονιδίωμα μοιάζει αρκετά με αυτό του ποντικού (κ' ακόμη περισσότερο με του χιμπατζή) δεν με πείθει πως ότι αντιδράσεις παρουσιάζουν
    τα ποντίκια στο απόλυτα ελεγχόμενο πείραμα που ανέφερες θα πρέπει να παρουσιάζονται
    και στον άνθρωπο. Αλλά όπως είπες, το ότι γίνεται αυτό στα ποντίκια, δεν σημαίνει
    πως είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να συμβαίνει και στον άνθρωπο. Το πιο πιθανό
    όντως είναι να'ναι μονή συνεπαγωγή.

    (συνεχίζεται...)
     
  10. female

    female Contributor



    Παρενθετικά --

    (Από 17 έως 70 εκατομμύρια - μεγάλη απόκλιση, ανάλογα με το ποιός το λέει - ζώα για πειράματα πωλούνται για να βασανιστούν και θανατώνονται κάθε χρόνο μόνο στις ΗΠΑ. Ο αριθμός αυτός ΔΕΝ περιλαμβάνει ποντίκια και πουλιά. Φυσικά δεν χρησιμοποιούνται όλα για επιστημονική έρευνα, πολλά θανατώνονται σε πανεπιστήμια, με τη δικαιολογία της διδασκαλίας. Κατ' ουσίαν, ο μεγάλος αριθμός αυτός δεν οφείλεται κυρίως στη μεγάλη αγάπη για το καλό της ανθρωπότητας, αλλά γιατί το εμπόριο πειραματόζωων ανθεί, και αποφέρει τεράστια κέρδη. Ο αριθμός ετησίως, και μόνο στις ΗΠΑ, είναι αστρονομικός. Σκεφτείτε γάτες, σκύλους, κουκουβάγιες, βατραχάκια, πρόβατα, αγελάδες. Πολλά αδέσποτα αντί για νέο σπίτι βρίσκουν νέο Νταχάου, για ... το καλό της τσέπης. Ένας μόνο φορέας, το Υπουργείο Άμυνας των ΗΠΑ ξόδεψε 180 εκατομύρια δολλάρια, και βασάνισε και σκότωσε 553.000 ζώα - συν ποντίκια και πουλιά - το 1993. Για αναλυτικότερα, υπάρχουν πολλές πηγές και απόψεις, όπως πχ. http://www.mercyforanimals.org/vivisection.asp )


     
  11. Master Epic

    Master Epic New Member

    Θα συμφωνήσω με τη sapfw
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν μπορώ να σε διαβάσω ... χαλάλι σε αυτούς που κάνουν το κόπο ...

    από τα συμφραζόμενα σου απαντώ ότι είμαι υποτακτικός επειδή βαρίεμε να σκέφτομε ... ήδη σκέφτομε για το κόσμο όλο ,κουράζομε να το κάνω και για τον εαυτό μου μίας και δεν είμαι μέρος αυτού ,βέβαια ποία με θέλει ; καμία .. anyway τότε αδιαφορώ όπως και με το γραπτό σου για να καταλάβω τι θες να εκφράσεις αλλά παρόλα αυτά οι απαντήσεις ήταν ενδιαφέροντες .