Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

To τέλος του BDSM στην Ελλάδα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 15 Ιουλίου 2016.

  1. Όσο κι αν ειναι απογοητευμένη ή πικραμένη τώρα, Θα βρει άλλον και θα της περάσει.
     
  2. kelly.maid

    kelly.maid owned

    Εύκολο είναι να βρε8εί κάποιος,το δύσκολο είναι να μείνει ή να καταφέρεις να τον κρατήσεις
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    «Οὕτω γὰρ ἔχει, ὦ ἄνδρες Ἀθηναῖοι, τῇ ἀληθείᾳ· οὗ ἄν τις ἑαυτὸν τάξῃ ἡγησάμενος βέλτιστον εἶναι ὑπ' ἄρχοντος ταχθῇ, ἐνταῦθα δεῖ, ὡς ἐμοὶ δοκεῖ, μένοντα κινδυνεύειν, μηδὲν ὑπολογιζόμενον μήτε θάνατον μήτε ἄλλο μηδὲν πρὸ τοῦ αἰσχροῦ».

    Εκεί όπου θα τάξει κανείς τον εαυτό του, επιλέγοντάς το ως βέλτιστο, ή εκεί όπου θα τον τοποθετήσει ο ηγέτης, εκεί οφείλει να παραμένει και να διακινδυνεύει, χωρίς να υπολογίζει ούτε θάνατο ούτε άλλο κανένα (από τα νομιζόμενα φοβερά) μπροστά στην αισχρότητα (μπροστά στον κίνδυνο να αποδειχθεί αισχρός).
    Πλάτων, Απολογία Σωκράτη.



    Οι δημόσιες τοποθετήσεις μας, συνθέτουν την δημόσια εικόνα μας, την οποία και υποστηρίζει ο καθένας με τα γραπτά του.
    Εσείς, για παράδειγμα, έχετε ανοίξει νήμα με στεγανά, μόνο για Κυριαρχικούς, πράγμα το οποίο εγώ βρήκα απαράδεκτο, όσο κι αν αποτελεί δικαίωμά σας να είστε όσο ελιτιστής θέλετε, αποτελεί και δικό μου δικαίωμα να κρίνω ότι αυτό διόλου με αφορά. Δεν σας επιτίθεμαι, αναγνωρίζω απόλυτα το δικαίωμά σας να οριοθετείτε με τέτοιον τρόπο τους διαλόγους σας, φέρνω ένα παράδειγμα διαφορετικής διαχείρισης και ''ταγής''. Εδώ τελειώνει η προσωπική μου αναφορά σε σας και αρχίζει η συνολική μου τοποθέτηση, μιας και δηλώσατε ότι εν πολλοίς συμφωνείτε με την συντάκτρια του κειμένου και χαρακτηρίσατε τον πολύ κόσμο, ''πλέμπα''. Δεν με ενδιαφέρουν τα συγκεκριμένα πρόσωπα, ούτε κι εσείς, προσωπικά, δικαίωμά σας είναι να επιλέγετε πως και με ποιον θα σχετίζεστε, δικαίωμά μου είναι να σάς πω ότι στην ''πλέμπα'' ανήκουν και άνθρωποι που καθόλου δεν γνωρίζετε, μιας και ουδείς μπορεί να τους γνωρίζει προσωπικά όλους, πολλώ δε μάλλον να τους απαξιώνει συλλήβδην και σούμπιτους.
    Ανοίγετε όμως ένα θέμα με αυτήν σας την άποψη, το οποίο, αν μου επιτρέπετε, προτίθεμαι να σχολιάσω, έτσι όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα.


    Υπάρχει μία λανθασμένη αντίληψη στον χώρο, καθώς πολλοί ταυτίζουν το bdsm με το D/s. Όσο σημαντικό και να το θεωρώ εγώ, ή ο οποιοσδήποτε, υπάρχουν bdsmers που εκπέμπουν σε άλλο μήκος κύματος, αυτό πρέπει να το αποδεχτούμε, δεν είναι όλοι οι bdsmers Κ και υ.
    Δεν ''στρωματοποιείται'' ο bdsmer ανάλογα με τις προτιμήσεις του, δεν είναι κανείς ανώτερος του άλλου γιατί είναι πιο σκληροπυρηνικός ας πούμε, ή πιο ακραίος σε ερωτικές, θεωρητικές ή lifestyle καταστάσεις.

    Το ότι κάποιος επιλέγει να είναι ελιτιστής, επίσης, δεν τον καθιστά αυτομάτως, ούτε ανώτερο, ούτε καλύτερο, εξ΄ορισμού.

    Οι δημόσιοι αφορισμοί, τώρα με την σειρά τους, επισύρουν και την δημόσια κριτική, σε ότι αφορά τοποθετήσεις τύπου, ''τελείωσε το bdsm στην Ελλάδα'' (και φεύγω κι ΕΓΩ και να του κάνετε και μνημόσυνο του Ελληνικού bdsm τώρα που θα απέχω ΕΓΩ).

    Το ''έκαστος εφ΄ω ετάχθη'' είναι και από τα δικά μου αγαπημένα ρητά, το έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις και εδώ, παρ΄όλα αυτά νομίζω, ότι κανείς εδώ δεν θα έδινε την ζωή του για την bdsmική του ακεραιότητα, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Ωστόσο, το να κρίνουμε το πως και το γιατί ο καθένας ''τάχθηκε'' κάπου, είναι μάλλον εκ του περισσού.

    Εγώ καυλώνω με τα μαστίγια, εσύ με την Κυριαρχία, η φίλη μου είναι υποτακτική και εκείνος ο ωραίος, που με τάραξε όταν τον είδα, είναι κατά βάση crossdresser K ποδολάγνος, άχ τι κρίμα!!!, δεν μου κάνει, δεν έγινε και κάτι, δεν ταιριάζουν όλοι με όλους και όλες.
    Γιατί σάς τα λέω όλα αυτά?

    Γιατί ο καθένας ενσωματώνει στην αντίληψή του για το bdsm τις απόψεις του για την ζωή και τις ερωτικές σχέσεις, που συντίθεται από τα επιμέρους στοιχεία που την απαρτίζουν, τις δεσμεύσεις και την κοσμοθεωρία του.
    Δεν υπάρχει καλό και κακό για μένα, υπάρχει το αληθινά βιωμένο και οι φαντασιακές προβολές του καθενός.
    Αποδέχομαι τις θέσεις οποιουδήποτε, αρκεί να μην προσπαθεί να με πείσει ότι αποτελούν την αλήθεια την δική μου, γι΄αυτήν εγώ έχω μόνο λόγο και όσοι ανήκουν στον κλειστό κύκλο της δια ζώσης επαφής.
    Και καθόλου του ''χριστιανικού'' δεν είμαι και εντελώς του ''αγαπησιάρικου'' είμαι και η ''αρένα'' μου τελείωσε, δεν βλέπω κανένα νόημα στην τροφοδότηση μιας τέτοιας οπτικής.
    Η παλαίστρα των ανθρώπινων σχέσεων, bdsmικών και μη, είναι τόσο διαφορετική σε κάθε αγώνα που καλούμαστε να δώσουμε, που δεν θα αποτολμούσα να τσουβαλιάσω τοιουτοτρόπως.

    Δεν με νοιάζει η απόδοση ευθυνών, δεν είναι δικός μου ο χώρος για να μπορώ να τον ελέγξω, αλλά με ενοχλούν αφάνταστα οι γενικεύσεις, ειδικά αυτές που δεν λαμβάνουν υπόψη τους τον ανθρώπινο παράγοντα, ώρα καλή στην πρύμη τους κι αγέρα στα πανιά τους, όσοι αποφάσισαν ότι ο χώρος είναι ''λίγος'' γι αυτούς, για να το λένε, κάτι θα ξέρουν, εμένα, αν θα ρθει η ώρα μου να την κάνω, από τον χώρο, την Ελλάδα, την Γη, το σύμπαν, δεν θα μου ήταν καθόλου απαραίτητο να βγω να το βροντοφωνάξω, ούτε να κάνω διάγγελμα, ο καθένας όμως, αποφασίζει σύμφωνα με τις προσωπικές του ανάγκες και ιδεοληψίες. Υπάρχουν πρόσωπα που ενώ μου είναι συμπαθή -ας πούμε-, το έχουν τερματίσει με την αμετροέπεια, νιώθω ότι έχουν χάσει έως και την μπάλα ολοσχερώς.

    Όσο δε, αφορά στους τίτλους τιμών και τα Ιερατεία, είναι γι αυτούς που τα χρειάζονται, γι αυτούς που τα κουβαλούν μέσα τους.

    Για μας τους υπόλοιπους, αρκεί να βιώνουμε αυτά που γουστάρουμε, γνωρίζουμε και έχουμε ανάγκη, με ανθρώπους που μας κάνουν και τους κάνουμε.
    Τόσο απλό...
     
  4. conner

    conner Contributor



    Εγώ θα έλεγα ότι δεν πρόκειτε να σβήσει, απλά νομίζω ότι από τη στιγμή που έμαθαν πολλοί για το BDSM μέσω της έξαρσης των μέσων επικοινωνίας, εισήχθησαν στο χώρο πολλοί... έτσι "πληθωρίστηκε" το BDSM, που πρακτικά ο οποιοσδήποτε μπορει να δηλώσει BDSMer... αυτό οδήγησε στους σκληροπυρηνικούς BDSMer να ξενερώσουν (κατά τη γνώμη μου) κα ινα αποχωρήσουν από κάποιες κοινότητες

    όσον αφορά εμένα, εγώ λόγω της Κλυσμαφιλίας μου (σεξουαλική παραφιλία σύμφωνα με τους ιατρούς που αντλώ απόλαυση δεχόμενος αλλά και κάνοντας σε άλλους κλύσματα -switch-) είχα και έχω θέμα με την ικανοποίηση των φετίχ μου... ανήκω στο Medical BDSM στρατόπεδο - με κατάσταση switch, είναι δύσκολο αλλά δεν το βάζω κάτω!!!!
     
  5. kelly.maid

    kelly.maid owned

    Οπότε ή κάποιος να τους διδάξει ή ας τους αφήσουν να πειραματιστούν μόνοι,όπως πι8ανόν να είχαμε κάνει και μείς πολύ καιρό πριν
     
  6. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Δεν ξενερώνουμαι ποτέ....
     
  7. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Καλό θα ήταν νομίζω να αφήσουμε τον καθένα να κάνει ότι νομίζει μόνος του ελευθέρα και να δεί αν το bdsm κάνει γι`αυτόν ή αυτός γαι το bdsm....
    Με το πέρας του χρόνου όλα θα δείξουν.. ...
    Αυτό είναι η ταπεινή μου άποψη το ξεκαθαρίζω...πριν πέσουν οι ποιητές των όλων να με φάνε.... 
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ξέρετε κάτι, και οι Σιίτες και οι Σουνίτες Μουσουλμάνοι λογίζονται....Μπορεί να βρίζονται, να αλληλοσκοτώνονται μεταξύ τους αλλά οι Χριστιανοί απλά μιλάνε για ένα εμφύλιο μεταξύ Ισλαμιστών.
    Το τέλος του βδσμ δεν θα έλθει αν ηττηθούν οι ντόπιοι η οι ξένοι βουδουσουνίτες, απλά θα προσλάβει τον χαρακτήρα που πρεσβεύουν οι βουδουσιίτες που θα επικρατήσουν.
    Τόσο απλά.
     
  9. Ampelofilosofos

    Ampelofilosofos Regular Member

    Οποιος θέλει να διατηρήσει κάτι "αγνο" δεν το κάνει δημόσιο. Τα gentlemen's clubs δεν έχουν συνδρομή £3 το χρονο. Θα μπορούσε το ιερατειο να κάνει την κοινότητα κλειστή, δεν την έκανε. Ας ιδρυθει τουλάχιστον ομοσπονδία bdsm που θα κρίνει ποιος ακολουθεί την απόλυτη αλήθεια και μπορεί να αποκαλείται BDSMer
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Οι πολιτικοκοινωνικοθρησκευτικές σου προεκτάσεις, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη. Η σοφία σου με συγκινεί. Σε αγαπώ. Στο έχω ξαναομολογήσει δημόσια και δεν θα πάψω, τα λες όλα με λίγες λέξεις, εκεί που οι υπόλοιποι υπεραναλύουμε... 
     
  11. conner

    conner Contributor

    Εγώ πάντως μπορώ να φέρω πιστοποίηση γιατρού για την σεξουαλική παραφιλία μου!!!

    The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV-TR) classifies klismaphilia under the diagnosis of "Paraphilias, Not Otherwise Specified." The diagnostic code is 302.9.[5] There is usually no question of treating klismaphilics since there is almost never any desire to be "cured".[4] Health treatment for klismaphilia thus is typically only focused on ensuring the techniques employed and chemicals used are not harmful to the practitioner.[4] Caution should always be maintained on the part of the practitioners experimenting with new techniques and concoctions; in certain cases cramps produced by the chemicals used have led to hospitalizations,[4] in other circumstances the effects can even be life-threatening.[6]


            
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    ίσως και να υπάρχει.... κι επειδή είναι κλειστή να μην το γνωρίζει το ευρύ κοινό... ποιος ξέρει  
    πάντως αν δεν υπάρχει είναι όντως μια πολύ ευγενής σκέψη