Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

to b-dsm ? or not to b-dsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 4 Ιουλίου 2014.

  1. Janine

    Janine Regular Member


    Τα σέβη μου για το "άσπρισμα" του κειμένου στον @thanasis  
     
  2. D. Alessandro

    D. Alessandro morior invictus

    Αγαπητή @Janine τελικά όντως οι ταμπέλες ενοχλούν, απλά τουλάχιστον εγώ προσωπικά έχω μάθει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους χωρίς να χαϊδεύω αυτιά . Δεν θέλω να ξέρουν οι άλλοι τα ερωτικά της συντρόφου μου γιατί δεν γουστάρω ο οποιοσδήποτε να την σκέφτεται το λιγότερο, πως είναι όταν είναι δεμένη με χειροπέδες και σχοινιά όταν την βλέπει ή να πει "α... αυτή είναι που της τα κάνει όλα αυτά...", δεν είναι από θέμα ντροπής γιατί ότι κάνουμε, όποτε το κάνουμε το γουστάρουμε και το κάνουμε! Στο συγκεκριμένο νήμα όπως και σε πολλά άλλα θέλω απλά να παραθέτω την ταπεινή μου γνώμη όπως και όλοι οι άλλοι που μπορεί να μην είναι αποδεκτή αλλά τουλάχιστον περιμένω να είναι σεβαστή. Δεν θέλω ούτε εγώ να χρησιμοποιώ βιβλιογραφίες κ πηγές για να αιτιολογήσω κάτι αφού το μόνο που θέλω είναι να γράψω απλά την γνώμη μου. Ας μην το κάνουμε όπως οι περισσότεροι " σύμφωνα με τον Χ ισχύει αυτό, συμφωνα με τον Ψ εκείνο, σύμφωνα με τον Freud στην ψυχολογία αυτό" και άλλα πολλά. Στο κάτω κάτω κριτική σκέψη έχουμε όλοι και την παραθέτουμε αλλιώς θα μέναμε μόνο σε αυτά που έχουν γραφτεί πριν από πολλά χρόνια απο ειδικούς και επιστήμονες. Αναφέρεις επίσης πως πολύ κόσμος δεν έχει την κατάλληλη μόρφωση και δεν έχει διαβάσει πηγές όπως κι εγώ, ένας απλός μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. είμαι που συγκεκριμένα ποτέ δεν μου άρεσε να διαβάζω εξωσχολικά βιβλία, άντε καμιά πληροφορία-πηγή στο διαδίκτυο. Είναι όμως άδικο να διαβάζω πως για να ευσταθεί κάτι που λέμε πρέπει σόνι και ντε να παραθέτουμε πηγές για να το αιτιολογούμε και πόσο μάλλον άκυρο κατά την γνώμη μου είναι όταν η @Ice and fire στο συγκεκριμένο νήμα στο post #8 γράφει πως μόνο οι ανωτέρου μορφωτικού επιπέδου μπορούν να γράφουν, ελπίζω να αστειευόταν και πόσο ακόμα χειρότερο όταν κάποιος εκεί που η συζήτηση έχει μια ροή να πηγαίνει και να αλλάζει προηγούμενα post του (σύμφωνα με την @AliceInChains08 που έγραψε ότι το έκανε ο @MasterJp) γιατί κάποιος που θα διαβάσει το νήμα μετά από μέρες και μετά από αλλαγές θα καταλάβει τελείως άλλα. Στην τελική αν πρέπει να συμφωνούμε με τους "γκουρού" του είδους ή με τους παλιότερους εδώ μέσα όπως και να ΄χει παρά την γνώμη μας ας μου το πείτε κι ευχαρίστως δεν λαμβάνω ξανά μέρος αφού είναι για λίγους και καλούς το community...
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Θα προτιμουσα να επισυναψεις το ονομα μου οταν θα εχεις διαβασει πολλα περισσοτερα post μου και οχι μονο του συγκεκριμενου.
    Κανεις δεν σου επιβαλλει να συμφωνησεις με τους γκουρου του ειδους, απλα σου προτεινω εντελως φιλικα να σεβαστεις τις << ιδιαιτεροτητες>> των αλλων.
    Διαφωνεις και καλα κανεις, απλα μπηκες σε ενα χωρο μη ευκολα κατανοητο απο τους αλλους και κρινεις επιλογες ανθρωπων, θεωρωντας οτι τους προσβαλλεις για τις προτιμησεις τους και μαλιστα ονομαζοντας τους προβληματικους.
    Απο εκει και περα τα υπολοιπα ειναι επιλογη σου, προσωπικα δεν με αφορουν.
    Απο την στιγμη που σε οτι κανω δεν υπαρχει καποια επιπτωση στους αλλους, αφορα μονο προσωπικη απολαυση η οτι αλλο, δεν νομιζω οτι ειμαι υποχρεωμενη να δωσω λογαριασμο σε καποιον που δεν εχει μπει καν στην διαδικασια να το ψαξει ποσο μαλλον οταν δεν θελει κιολας. Γενικα δεν πρεπει να δινουμε λογαριασμο του τι κανουμε και ποσο μαλλον σε τοσο προσωπικα ζητηματα.
    Εαν αφιερωσεις χρονο ευχομαι πραγματικα να ξεχωρισεις ποιοι ειναι οι γκουρου εδω μεσα και ποιοι οχι. Εγω το εχω κανει
     
  4. D. Alessandro

    D. Alessandro morior invictus

    @Ice and fire ανέφερα συγκεκριμένο post σου για συγκεκριμένο λόγο όπως διάβασες... αλλά δεν σχολίασες το συγκεκριμένο.
     
  5. D. Alessandro

    D. Alessandro morior invictus

    @Ice and fire Δεν θέλω να σχολιάσω άλλα post σου,αλλά αν μπορείς σχολίασε μου εσύ το συγκεκριμένο σου που ανέφερα.Πρέπει να γράφουν μόνο οι ανωτέρου μορφωτικού επιπέδου?...
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σου απανταω ξανα λεγοντας οτι το συγκεκριμενο post ειναι συνεχεια πολλων post μου. Κακως που το αναφερω, αλλα δεν αναφερομουνα στα ατομα με τα οποια εχεις την συγκεκριμενη συζητηση. Υπαρχουν καποιοι που με βρισκουν αντιθετη ως προς τον τροπο που ανταλλασουν ιδεες, εκτος θεματος συγνωμη.
     
  7. Janine

    Janine Regular Member

    Αγαπητέ @D. Alessandro

    Για ποιον λόγο ενοχλούν οι ταμπέλες το εξήγησα αναλυτικά. Δεν πρόκειται για ντροπή, αν αυτό καταλάβατε τότε καταλάβατε λάθος. Προστασία και αποδοχή είναι, δεν ντρέπεται κανείς εδώ. Γιατί δεν θέλουμε να αντιμετωπίζουμε ούτε να νιώθουμε το ίδιο συναίσθημα που θα ένιωθε η σύντροφό σας αν κάποιος έλεγε "α... αυτή είναι που της τα κάνει όλα αυτά...". Σε κάθε περίπτωση, όμως, αυτοχαρακτηριστείτε όπως θέλετε, αλλά μην χαρακτηρίζετε και τους άλλους μαζί, μην γενικεύετε. Άλλο να μην χαϊδεύετε τα αυτιά κάποιου κι άλλο να προσβάλετε και να θίγετε.

    Όλοι την ταπεινή μας γνώμη παραθέτουμε και θέλουμε να γίνεται σεβαστή. Αν και εφόσον παρουσιάσουμε την ταπεινή μας γνώμη ως επιστημονική άποψη, τότε πρέπει να έχουμε και τη δυνατότητα να την στηρίξουμε με επιστημονικά κείμενα. Αν δεν έχουμε το υπόβαθρο να τη στηρίξουμε με επιστημονικά κείμενα, τότε να μην την παρουσιάσουμε ως επιστημονική, αλλά απλώς ως άποψή μας. Η επίκληση στην αυθεντία προϋποθέτει ότι υπάρχει κάποια αυθεντία την οποία επικαλούμαστε.

    Προσωπικά, δεν χρησιμοποίησα καμία πηγή, ούτε παρουσίασα τίποτα ως επιστημονική άποψη. Είπα την άποψή μου, και την στήριξα με λογικά επιχειρήματα, έναντι των οποίων ούτε εσείς ούτε κανείς άλλος δεν μου έχει παραθέσει μέχρι στιγμής κανένα αντεπιχείρημα, πόσο μάλλον λογικό αντεπιχείρημα. Έχετε κάτι να πείτε πάνω στα επιχειρήματά μου για να τα αντικρούσετε;

    Η ουσία των posts μου δεν ήταν ο επιστημονικός ορισμός του φυσικού και του φυσιολογικού. Δεν γνωρίζω ούτε κάνω πως γνωρίζω το πεδίο της ψυχολογίας, ούτε και με αφορά στην τελική. Το νόημα των αναρτήσεών μου ήταν η προκατάληψη που επικρατεί και την οποία, με λύπη μου βλέπω ότι, ενισχύουμε και οι ίδιοι. Επαναλαμβάνω, ο καθένας αυτοπροσδιορίζεται και αυτοχαρακτηρίζεται όπως θέλει. Δεν μπορεί, όμως, να χαρακτηρίζει και όλους τους άλλους μαζί. Έχετε κάτι να πείτε πάνω στο θέμα της προκατάληψης;

    Το ζήτημα με το edit στο post του MasterJp, αν καταλαβαίνω καλά σε ποιο post αναφέρεστε, γιατί ένα post έχει edit νομίζω, κακώς το επαναλαμβάνετε αν δεν γνωρίζετε τι έγραφε το προ του edit, ώστε να ξέρετε θετικά ότι άλλαξε κάτι στο νόημα του post. Αν πρόκειται για το post 75, το οποίο έτυχε να διαβάσω και πριν και μετά το edit, η πραγματικότητα είναι ότι δεν άλλαξε το νόημα.

    Αλλά αν ανησυχείτε για το ποιος θα βγάλει νόημα αργότερα από το νήμα, μου κάνει εντύπωση που δεν ανησυχείτε για το τι συμπέρασμα θα βγάλει περί του αν είμαστε φυσιολογικοί ή όχι.

    Τέλος, εγώ δεν είμαι ούτε γκουρού, ούτε παλιά στο φόρουμ. Έχω διαφωνήσει με "παλιούς" στο φόρουμ και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, δεν μου έκανε κανείς καψόνια. Κι όσο για το ανώτερο μορφωτικό επίπεδο, κανείς δεν ζήτησε βιογραφικό για την εγγραφή, ο καθένας γράφει όπως νομίζει κι όπως μπορεί και κανείς δεν θα τον παρεξηγήσει. Κι αν τον παρεξηγήσει και του επιτεθεί γι' αυτό το λόγο να είστε σίγουρος ότι θα βρει απέναντί του και εμένα και πολλούς άλλους εδώ μέσα  
     
  8. Noardos

    Noardos Regular Member

    Άσπρο ή μαύρο με άλλα λόγια.
    Η ερώτηση είναι αδιέξοδη λόγω της κάκιστης διατύπωσής της.
    Οποιαδήποτε απάντηση που αφορά τον άνθρωπο είναι πολυσύνθετη και δεν μπορεί να αποτυπωθεί με ναι ή ου, αν βέβαια πιστεύουμε στην μοναδικότητα και την πολυπλοκότητα του ανθρώπου.

    Σε ένα γενικότερο πλαίσιο, οτιδήποτε είναι σημαντικό για εμάς και δεν το έχουμε προφανώς και μας δημιουργεί παρενέργειες, τώρα το πόσο σε μεγάλη ή μικρή έκταση, το πόσο ένταση, το με τι συχνότητα, είναι ξεκάθαρα διαφορετικό για τον καθέναν μας.

    Μεγάλη καούρα βλέπω με την δυσλειτουργικότητα - μη φυσιολογικότητα, υποπτεύομαι αντιμεταβίβαση.

    Κι άλλα 10.000 να αναφέρεις, ουδεμία διαφορά. Όλα εκφράζουν ακριβώς την ίδια οπτική - λογική.
    Αναλογιστείτε πως η επιστήμη προχωρά, η εμπειρία μεγαλώνει, το σύμπαν -τα όντα αλλάζουν ή εξελίσσονται κι έτσι αφενός η σημερινή επιστήμη μας μιλά για το παρελθόν, κι αφετέρου θα αλλάξει τις απόψεις τις πιθανότατα στο μέλλον λόγω νεότερων ευρημάτων - εξελίξεων.
    Επιπροσθέτως σχεδόν στα πάντα υπάρχουν τουλάχιστον δύο δεξαμενές σκέψεις, επιχειρημάτων, ερευνών και αποδείξεων.
    Προσωπικά κατ αρχάς δεν με απασχολεί τι είναι φυσιολογικό ή μη, αυτό το αφήνω να είναι πρόβλημα αυτών που κρίνουν κι επικρίνουν, που καταπιέζουν τους εαυτούς τους, που παραμένουν υποκριτές που.. που.. που...
    Μου αρκεί το τι είναι παράνομο (άρα αν μου αρέσει φροντίζω να συμμορφωθώ) και το τι δεν είναι παράνομο (άρα αν μου αρέσει, το κάνω).
    Τέλος μου αρκεί να νιώθω, να περνώ πραγματικά καλά, αυτή είναι η ουσία, τουλάχιστον για εμένα. Τώρα τα πρέπει και δεν πρέπει, τα φυσιολογικά και μη, τα φύσιν και παραφύσιν, ας απασχολήσουν αυτούς που.......

    Κλείνοντας, το ότι διάβασα δυο αρθράκια, 3 νόμους και 2 έρευνες και 2 βιβλία και νομίζω πως έγινα ικανός - άξιος για να κρίνω και να χαρακτηρίσω είναι τουλάχιστον φαιδρό.
    Νίτσε πολλοί ανάγνωσαν, αρκετοί διάβασαν, και ελάχιστοι κατανόησαν.
     
  9. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Διαβαζοντας ολες τις σελιδες του παροντος νηματος εχω να δηλωσω μετα (σχετικης) λυπης μου οτι αλλο πραγμα τεθηκε προς συζητηση και αλλο κατεληξε τελικα να συζητιεται. Δεν εχω θεμα προσωπικα με το να χαθει για λιγο ο στοχος σε ενα νημα, αν θεωρησουμε ως στοχο το να αναλυθει το θεμα που τιθεται προς συζητηση, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξαναεπεστρεψε ποτε στις ραγες αυτο το "τρενο". Και ειναι κριμα. Λεω "μετα σχετικης λυπης μου" γιατι η συζητηση που ακολουθησε εξαιρουμενων καποιων κωμικοτραγικων ποστ, ηταν πολυ ενδιαφερουσα αν και εγινε υπο μορφη αντιπαραθεσης κατα καποιον τροπο. Θα μπορουσε να αποτελεσει καποιο αλλο ξεχωριστο νημα απο μονη της. Τεσπα.
    Εγω θα προσπαθησω να πω την αποψη μου σχετικα με αυτα που πραγματευεται το εισαγωγικο ποστ και μονο.

    Μου προσφερει απειρες στιγμες καυλας, ηδονης, σεξουαλικης - συναισθηματικης - εγκεφαλικης ικανοποιησης που για 'μενα ειναι το ζητουμενο.

    Δεν το σκεφτηκα ποτε ετσι για να ειμαι ειλικρινης. Δεν σκεφτηκα ποτε οτι αποκλινω απο κανενα νορμαλ συνηθισμενο τροπο σεξουαλικης εκφρασης. Το βλεπω σαν εναλλακτικο τροπο σεξουαλικης εκφρασης περα απο τον συνηθισμενο, εναν τροπο που εμενα με αντιπροσωπευει απολυτα, με γεμιζει, με ικανοποιει περαν των όποιων προσδοκιων μπορει να ειχα οταν πρωτοασχοληθηκα και με κανει να νιωθω πολυ πολυ χαρουμενη και ισορροπημενη.

    Δεν το βλεπω ως "κακομεταχειριση". Δεν νιωθω οτι εχω κενα τα οποια πρεπει να καλυφθουν. Ειναι κατι που το γουσταρω, κατι που με καυλωνει. Το να νιωθω ερμαιο στα χερια του Κ- Σαδιστη μου ειναι κατι που με απελευθερωνει και με γεμιζει δυναμη και ζωντανια οσο οξυμωρο και αν ακουγεται αυτο. Κανει το αιμα στις φλεβες μου να βραζει. Οξυνει τις αισθησεις μου. Παιρνω φωτια και μεταμορφωνομαι. Τον πονο τον αναζητω γι' αυτο ακριβως. Με κανει να νιωθω "ζωντανη". Το να μου επιβαλλεται ο Κ μου και να με βαζει "στη θεση μου" ειναι κατι που φλερταρει με τον εγωισμο μου και μου γαμαει το μυαλο.
    Ο όποιος περιορισμος -δεσιμο, φιμωμα, πνιξιμο, τιμωρια- ειναι ενα απο τα μεσα που χρησιμοποιουναι για να επιτευχθουν ολα τα παραπανω (για 'μενα) και σε μερικους καποια απο αυτα πολλαπλασιαζουν τα κυματα ηδονης που νιωθουν.
     
    Last edited: 18 Αυγούστου 2016
  10. με κάλυψες πλήρως!! Στο υπογραμμισμένο δε.. ,νιώθω απόλυτα ταυτισμένη!!