Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

to b-dsm ? or not to b-dsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 4 Ιουλίου 2014.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Tenebra_Silente : τουλάχιστον δεν θα σας έκλειναν στην ψυχιατρική πτέρυγα όμως, εκτός αν αυτό θα επικαλείτο ο συνήγορός σας και θα το δεχόσαστε.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ακριβώς γι' αυτό δεν μπορούμε να συζητάμε για το "τι πιστεύει ο καθένας" όταν εμπλέκονται έννοιες όπως αυτές που υπογράμμισα, εκτός αν συζητάμε σε επίπεδο καφενείου ή κομμωτηρίου.

    Δεν ζήτησα τίποτε λιγότερο
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ακριβώς φίλτατε @MasterJp ...
    Αν προβλεπόταν σαν ποινή για την/τις εν λόγω ποινικά κολάσιμη/ες πράξη/εις και το Δικαστήριο την απέδιδε...
    Σε κάθε περίπτωση το "ζήτημα" θα ήταν πιο περίπλοκο...
    Και αφού το ανέλυσα ήδη, κάνω τώρα edit σε αυτή μου την παρέμβαση...
    Για να μην γεμίσει το νήμα με ίσως περιττές πληροφορίες...
    Και αφήνω τα "βασικά" μονάχα (αφού ξέρω, ότι τα πρότερα τα έχετε ήδη διαβάσει)

    Πάντως, άτομο που να εγκλείστηκε για BDSMικη δραστηριότητα σε ψυχιατρικό κατάστημα, εγώ τουλάχιστον δεν το γνωρίζω...
    Χωρίς να σημαίνει, ότι αυτό δεν έχει συμβεί...
    Αλλά όπως προέγραψα, σε πιθανή αντιμετώπιση της δικαιοσύνης, οι BDSMικές δραστηριότητες δεν λαμβάνονται υπ 'όψιν ως τέτοιες...
    Μα αξιολογούνται/κρίνονται βάσει του χαρακτηρισμού/επιπέδου απαξίας που σε αυτές δίνονται από τον ποινικό κώδικα...
    Και πάντα μέσω του φίλτρου διαφόρων άλλων παραγόντων...
     
    Last edited: 25 Μαρτίου 2015
  4. gaby

    gaby Guest

    Το τελικό μου συμπέρασμα, για να μην ταλαιπωρείστε με το διάβασμα όσοι δεν έχετε διάθεση είναι ότι τη λύση τη δίνει το
    "μηδεν άγαν"
    αρκεί, πιστεύω, αυτό, για να τα έχουμε καλά και με τον εαυτό μας και με όλους τους άλλους. Είναι συνθήκη ισορροπίας για κάποιον εδώ το βιδιεσέμιον; Αν ναι, καλώς το κάνει και με τις υγιές του, ας αφήσει λίγη σαρκα πάνω του μην τη φάει όλη το μαστίγιο, ας έχει κάποια όρια ο ίδιος για τον ίδιο, μην είναι ανόριος και κανένα πρόβλημα για κανέναν. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν και δεν είναι απλό να βρει κανείς για τον εαυτό του αν και ποιο βδσμ είναι συνθήκη ισορροπίας.

    Για να μιλήσω για τη διαφορά μεταξύ του εκλαμβανόμενου από το ίδιο το άτομο ως φυσικό και του γενικά αποδεκτού ως φυσιολογικό - τροπή που πήρε το νήμα ανεξαρτήτως των ζητούμενων της νηματοθέτηδος - βασίστηκα στο εναρκτήριο ποστ. Δε νομίζω ότι το ερώτημα του νήματος ήταν αυτό ή αναγόταν σε αυτό! Αν κάνω λάθος, εδώ είναι η νηματοθέτης, εδώ είστε και εσείς όλοι, ευχαρίστως διορθώνομαι.

    Αυτά ρωτάει η sokolata και δίνει έμφαση στον πόνο. Με νοιάζει η ερώτηση, γιατί έχω ρωτήσει και εγώ τον εαυτό μου, παλιά, πολλές φορές, πριν γνωρίσω τον πόνο του S/M. Η απορία μου δεν είχε να κάνει ποτέ με το τι θεωρείται φυσιολογικό και τι όχι, αλλά πιο πολύ με συναισθηματικά πράγματα, στην αρχή για μένα, μετά για τους άλλους που σχετιζόμουν. Το φυσιολογικό είναι κάτι που δεν με απασχόλησε. Και ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί να με απασχολεί. Το "φυσιολογικό" όπως και αν ορίζεται είναι μια κοινωνική κατασκευή σε κάθε περίπτωση. Το "φυσικό" περικλείει τα πάντα - εκτός κι αν κάποιος μας πει ότι οι ενδορφίνες που παράγονται από τον οργανισμό μας είναι εργαστηριακές κατασκευές. Το φυσικό περικλείει και τις αποκλίσεις. Όλες τις αποκλίσεις τις εγκληματικές και τις αγαθών προθέσεων εξίσου.

    Η φύση δεν κρίνει, αγαπητή. Η φύση δεν γνωρίζει από αξίες, γνωρίζει μόνον από φυσικές συνέπειες. Η ομοφυλοφιλία είναι φυσική, αν κάποιοι παπάδες πχ την θεωρούν μη φυσιολογική αυτό είναι θέμα των παπάδων, όχι της φύσης.

    Και το πραγματικά αφύσικο, η φύση έχει τον τρόπο να το ξεκαθαρίζει, αν αφεθεί να το κάνει χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση. Είτε θα το διορθώσει και θα το δεχτεί είτε θα το απορρίψει.

    Ο έλεγχος της ούρησης και της αφόδευσης έχουν επίσης κοινωνική καταγωγή. Τα βλέπουμε ως φυσικά όμως και επειδή είναι προαπαιτούμενα για την ύπαρξη κοινωνικών ομάδων, τα βλέπουμε ως φυσιολογικά επίσης. Δεν έχουμε περιθώρια να αμφισβητήσουμε αυτή την επιβεβλημένη έξωθεν μορφή σωματικού ελέγχου. Από την άλλη πλευρά, το σώμα, το νευρικό σύστημα, είναι δεκτικά σε αυτόν τον έλεγχο, είναι κάτι που μπορούμε να μάθουμε να κάνουμε.

    Για ποιο λόγο, λοιπόν, δεν είναι εξίσου φυσικός και ο έλεγχος του οργασμού; Επειδή δεν είναι κοινωνικά επιβεβλημένος και συνθήκη επιβίωσης ομάδων;

    Το BDSM είναι μη φυσικό, είναι ανθρώπινη, κοινωνική κατασκευή. Αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται φυσιολογικό (DSM IV) με επιχειρηματολογία ανάλογη της αποδοχής της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογικής. Αυτό που κρίνω ότι είναι φυσικό και είναι βάση του BDSM ή κάποιου έστω BDSM είναι η ροπή προς κατίσχυση, προς επικυριαρχία, το πάθος επιβολής, η υποταγή ως επιβιωτικός συμβιβασμός, η σκλαβιά με αντάλλαγμα τη ζωή, ο εξανδραποδισμός. Ο σαδισμός από εκεί προήλθε. Ήταν η επικυριαρχία που επιβεβαιωνόταν με τη σεξουαλική χρήση, πέραν όλων των άλλων, των εξανδραποδισμένων. Την οποία αποδέχονταν οι τελευταίοι, γιατί; Επειδή αυτούς που επικυριάρχησαν τους είχαν για ανώτερους και ήθελαν, αυτονόητα, να ζευγαρώσουν με τους ανώτερους για να βελτιωθούν, αν όχι αυτοί τότε τα παιδιά που θα έκαναν. [Bornemann, Πατριαρχία, Εκδόσεις Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τράπεζας - ουδόλως αντισυμβατικό   ]

    Έτσι είναι, αλίμονο αν δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ή να μην κάνει οτιδήποτε. Αρκεί να γνωρίζει ποιες είναι οι δικές του συνθήκες ισορροπίας και πού εντοπίζονται. Την ρήση που υπογραμμίζετε, απορριπτικά στην προκειμένη, το αντιλαμβάνομαι διαισθαντικά και έχω τη γνώμη ότι είναι η σωστή, σε όρους ψυχικής οικονομίας. Δείτε το από την αντίστροφη, το να κάνει κανείς BDSM ενώ μπορεί να το αποφύγει είναι ψυχοδιανοητικά ενεργοβόρο και μη ανταποδοτικό. Εκτός και αν το κάνει όπως πολλοί καπνίζουν, έχοντας άγχος να περάσουν από περίπτερο με τα πέντε τελευταία τσιγάρα στο πακέτο, κατά τ άλλα όμως, όποτε θέλουν το κόβουν  

    ΥΓ. Είχα πάει σε ψυχίατρο για να μου δώσει διάγνωση ότι είμαι ή δεν είμαι μαζοχίστρια. Τον είχα επισκεφτεί με φρέσκα τα σημάδια του τελευταίου session στο σώμα μου, με τα τρυπήματα από τις βελόνες, τις μελανιές, όλα και με φρέσκα τα σημάδια του ναυαγίου μιας M/s σχέσης στην ψυχή μου. Ήθελα να ξέρω αν είναι για μένα όλα αυτά. Εκεί που κάποτε με απασχολούσε το "τι δουλειά έχω εγώ εδώ" τώρα με απασχολούσε το "μήπως δεν ανήκω εδώ και παίρνω και άλλους στο λαιμό μου;" Ο ψυχίατρος δεν ενδιαφέρθηκε ιδιαίτερα τια το βιδιεσεμιον που του έδειξα κυριολεκτικά και μεταφορικά. Δεν τον απασχόλησε. Αρνήθηκε με τη στάση του να μου δώσει το οποιοδήποτε "χαρτί" με διάγνωση. Μου είπε ότι δεν έχω ανάγκη. Εκεί που νοιάστηκε και μου έδωσε κατραπακιές γερές ήταν για θέματα σχέσεων δικά μου.
     
    Last edited by a moderator: 25 Μαρτίου 2015
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Tenebra_Silente : Το γνωρίζω, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το "εργοδότης" αντί του "δικαστήριο", θα άλλαζε κάτι; Η ρετσινιά του "μη φυσιολογικού" θα σας είχε κολλήσει. Το αν κάποιον τον νοιάζει ή όχι είναι μια άλλη συζήτηση
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Με τον τρόπο που θέτετε τον συλλογισμό σας @MasterJp, δεν μπορείτε παρά να με βρείτε σύμφωνο...
    Και ζητώ συγνώμη σε όλους αν έγραψα έστω και λίγο νομικίστικα...
    Δεν είχα την παραμικρή διάθεση, ούτε "γαλόνια" να επιδείξω, ούτε τις όποιες γνώσεις...
    Απλά εκεί μας πήγε η κουβέντα... 

    Υ.Γ. Και επειδή μου αρέσει να αποδίδω τα "κατ' εμέ" στον Καίσαρα τους...
    Η τελευταία παρέμβαση της @gaby έτσι όπως την διατύπωσε, πιστεύω ότι είναι η πλέον καίρια τουλάχιστον για τον δικό μου τρόπο σκέψης...
     
  7. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    @MasterJp
    ..δεν ξέρω αν είχατε την πρόθεση να με μπερδέψετε εν τέλει, τόσο με το παράδειγμα του δικαστηρίου που δώσατε, αλλά και με τη βιβλιογραφία που μου παραθέσατε (η οποία η μισή τείνει να συμφωνήσει με ό,τι έχω πει μέχρι τώρα περί παρέμβασης και ορισμών. Αν και θα προτιμούσα μια πιο πρόσφατη βιβλιογραφία καθώς έχουν γίνει άλματα στο συγκεκριμένο πεδίο την τελευταία 20ετία)


    Γιατί επιμένετε να συνδέετε το κακό και τη ρετσινιά εν προκειμένω με το μη φυσιολογικό; Είναι φυσιολογικό να έχει κάποιος δείκτη ευφυιας 200; Όχι. Γιατί όμως αποτελεί ρετσινιά κατ' εσάς η μη φυσιολογική λειτουργία του εγκεφάλου του; Σας εκλιπαρώ να μου εξηγήσετε.

    Ίσως αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος εγώ εξ αρχής, οποτε και σταματώ εδώ την αντιπαράθεση αυτή, δηλώνοντας απογοητευμένη και μπερδεμένη.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, αλλά πιστεύω ότι ό,τι κι αν πω περαιτέρω, απλά θα σπαταλήσουμε το χρόνο και την ενέργειά μας.

    υγ. Όσο στενάχωρο και στενόχωρο είναι να συζητάς σε επίπεδο κομμωτηρίου ή καφενείου, άλλο τόσο στεναχωρο και στενόχωρο είναι να συζητάς σε επίπεδο εκκλησιαστικού δικαστήριου με αφορισμούς προς τυχόν γαλιλαι-ίζουσες απόψεις.

    @gaby Αντιλαμβάνεστε κι εσείς τις διαφορές ανάμεσα στις έννοιες αυτές διαφορετικά. Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στο τι ειναι νορμάλ, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για το τι ειναι αμπνόρμαλ. Το είπα και στον ΜJP αυτό, αυτό λέω και σε εσάς. Το να μου πείτε π.χ. ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσική και να μιλήσουμε επι αυτής της βάσεως νομίζω ότι δεν είναι ούτε φρόνιμο ούτε εποικοδομητικό. Πρώτον γιατί με τον τρόπο που το λέτε είναι λάθος εξ ορισμού και κατά δεύτερον, αν εγώ διαφωνήσω, το μόνο που θα συνεπαχθεί είναι ότι εγώ κάτι έχω με τους ομοφυλόφιλους.
     
  8. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    @MasterJp
    Το να εκμεταλλεύεσαι τη δυνατότητα που σου δίνεται να κάνεις εντιτ τα ποστ σου σε δεύτερο χρόνο και όταν η συζήτηση έχει προχωρήσει, για να προσθέσεις πράγματα, να αλλάξεις το ύφος σου, ώστε να "βελτιωθούν" οι απαντήσεις σου, είναι ανέντιμο. Το λιγότερο.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    @AliceInChains08

    όπως θέλετε, εσείς ξέρετε καλύτερα   Διευκρινίζω ότι δεν τείνω να βγάζω συμπεράσματα για το τι μπορεί να έχει ή να μην έχει συνομιλητής μου με διάφορους άλλους, στην προκειμένη τους ομοφυλόφιλους.

    Αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ότι δε νομίζω να ήταν το περί φυσιολογικού το ερώτημα της @sokolata. Η sokolata ρωτάει "γιατί να θέλει κάποιος τον πόνο;" Απαντιέται η ερώτησή της με τοποθετήσεις περί του αν είναι φυσιολογικός ή όχι ο πόνος, συναινετικός κλπ, από χέρι άλλου, προς απόλαυση των δύο ή περισσότερων;
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AliceInChains08 : γιατί ότι γράφεται εδώ δεν το διαβάζουν μόνον τα μέλη, και είναι κρίμα να βάζουμε τα χεράκια μας να βγάζουμε τα ματάκια μας για να μην είμαστε σαφείς στις διατυπώσεις μας και τη χρήση των εννοιών που χρησιμοποιούμε σε τέτοια θέματα. Αν θυμάστε το μόνο που σας ζήτησα εξ αρχής ήταν προσοχή στη διατύπωση.
     
  11. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Και οι δύο γνωρίζουμε ότι δεν είναι αυτός ο λόγος του έντιτ που έκανες. Σε παρακαλώ πολύ ας μη το συνεχίσουμε. Πες ό,τι θες και δικαιολογήσου στους υπόλοιπους, ο τρόπος συμπεριφοράς σου ήταν απέναντί μου κι όχι προς σωστότερη ενημέρωση των υπολοίπων. Σε ευχαριστώ για την αντιμετώπιση. Τα συμπεράσματα είναι ολόδικα μου.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AliceInChains08 : Προσέθεσα ναι, άλλαξα ύφος σιγουρα όχι , τι θα άλλαζε αν έσβηνα το παλιό ποστ και το αντικαθιστούσα με καινούργιο ; Την ίδια δυνατότητα έχετε άλλωστε κι εσείς.