Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

to b-dsm ? or not to b-dsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 4 Ιουλίου 2014.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AliceInChains08 : παρακαλώ να λείπουν τα υπονοούμενα περι των αιτίων των πράξεων μου, αν έχετε να πείτε κάτι πείτε το ευθέως
     
  2. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Δεν ήταν υπονοούμενο. Ευθέως το είπα. Άλλαξες την απάντησή σου, χωρίς να με ενημερώσεις, αφαιρώντας μου το δικαίωμα της απάντησης.

    Τις αιτίες των πράξεών σου, μόνο εσύ τις ξέρεις, και εγώ μόνο να συμπεράνω μπορώ για αυτές. Αυτό που και οι δύο ξέρουμε είναι η πράξη σου. Την πράξη σου σχολίασα, δεν επιζητώ να μάθω γιατί το έκανες. Εσύ ξέρεις. Αν έχεις την ανάγκη να δικαιολογήθείς κάν'το χωρίς ταγκ στο όνομά μου.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AliceInChains08 : Σε ποια απάντηση αναφέρεστε; Συνεχίζετε τις υπεκφυγές αναφορικά με την κατηγορία σας περί αιτίων. Βολικό.
     
  4. Lacrima

    Lacrima Regular Member

    Νομίζω πως έχουμε "κολλήσει" στο πως εκλαμβάνει κάποιος το φυσικό και το φυσιολογικό, ή το normal και το abnormal.
    Ωστόσο, θεωρώ πως αυτές οι έννοιες είναι εντελώς υποκειμενικές. Και να φέρω ένα παράδειγμα: ο ερμαφροδιτισμός θεωρείται φυσιολογικό φαινόμενο ή όχι;
    Παρατηρείται όμως στην φύση και στους ανθρώπους και στα ζώα.
    Να προσθέσω και κάτι άλλο: αν αλλάζαμε τις λέξεις φυσικό/φυσιολογικό και normal/abnormal με τις λέξεις deviant, eccentric, bizzarre, πιστεύω πως θα συμφωνούσαμε όλοι  
     
  5. D. Alessandro

    D. Alessandro morior invictus

    Αγαπητή εδώ δεν συμφωνούμε με δυο έννοιες θα βάλουμε κι άλλες; τέλος πάντων, νομίζω τελικά πως οι "ταμπέλες" ενοχλούν.
     
  6. Lacrima

    Lacrima Regular Member

    Lol, έχετε δίκιο
     
  7. Janine

    Janine Regular Member

    Δεν απευθύνεστε φυσικά σε μένα, αλλά επειδή έλαβα από την αρχή μέρος στην κουβέντα και στήριξα την άποψη ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ο όρος "μη φυσιολογικός", θα μου επιτρέψετε να σας πω την άποψή μου κι αν θέλετε τη λαμβάνετε υπ' όψιν σας.

    Μιλάτε για "μη φυσιολογικό" και προσπαθείτε να το ορίσετε με ορισμούς της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής. Δηλώνετε, έπειτα, περήφανη για το γεγονός ότι είστε "μη φυσιολογική". Με γεια σας με χαρά σας, δεν θα κρίνω την άποψή σας και δεν θα μπω στην κουβέντα του τι είναι "φυσικό" και τι "φυσιολογικό", δεν κατέχω το πεδίο της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής.

    Αυτό που δεν φαίνεται να έχει ληφθεί καθόλου υπ' όψιν σ' αυτήν την κουβέντα από εσάς, είναι το γεγονός ότι ο περισσότερος κόσμος δεν είναι εκπαιδευμένος, δεν έχει διαβάσει τη βιβλιογραφία που παραθέτετε, δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε το υπόβαθρο που θα μπορούσε να στηρίξει την άποψη ότι "μη φυσιολογικός" δεν σημαίνει απαραίτητα "προβληματικός". ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ αποδειχθεί ότι κάτι είναι "μη φυσιολογικό".

    Η ορολογία έχει δύναμη, οι λέξεις κουβαλούν ένα φορτίο με θετικό ή αρνητικό πρόσημο στο μυαλό των ανθρώπων. Όταν μιλάτε για "μη φυσιολογικούς", εσείς μπορεί να θεωρείτε ότι είναι είναι κάτι απλό, ο κόσμος γύρω σας όμως καταλαβαίνει ότι μιλάτε για "προβληματικούς", το οποίον μπορεί να συσχετίζεται με "επικίνδυνους", "άρρωστους", "ανώμαλους", και χίλιους δύο άλλους αρνητικούς χαρακτηρισμούς.

    Αυτό δεν αλλάζει από έναν άνθρωπο με ή χωρίς γνώσεις ψυχολογίας που θα έρθει και θα πει ότι το "μη φυσιολογικός" δεν είναι κακό, αν και εφόσον μπορεί να αποδείξει ότι το bdsm ανήκει στο "μη φυσιολογικό" και σε ποια κομμάτια του, γιατί ακόμα δεν είδα καμία τέτοια απόδειξη. Η παρέμβαση στη φύση δεν μου αρκεί για να χαρακτηρίσω το bdsm "μη φυσιολογικό", γιατί ακόμα δεν εξηγήσατε καν αν και γιατί το δίπολο Κυριαρχίας και υποταγής είναι κάτι που δεν θεωρείται - από σας - φυσιολογικό.

    Πάντως, δεν θα αλλάξουμε εσείς και εγώ τη γλώσσα, ούτε το εννοιολογικό περιεχόμενο στην καθομιλουμένη. Φαντάζομαι, άλλωστε, ότι δεν έχετε τέτοιες φιλοδοξίες. Και μπορεί να μην κατέχω το πεδίο της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής, αλλά, δεν θα διαφωνήσετε νομίζω, οι δύο αυτές επιστήμες εξελίσσονται όχι μόνον βάσει επιστημονικών ερευνών αλλά και βάσει των κοινωνικών αντιλήψεων της δεδομένης χρονικής στιγμής.

    Σε κάθε περίπτωση, είναι λάθος να πετάμε δεξιά και αριστερά χαρακτηρισμούς που έχουν αρνητικό πρόσημο με την δικαιολογία ότι έτσι είναι στην επιστήμη, ΑΝ είναι έτσι στην επιστήμη. Είναι λάθος όταν στηρίζουμε την άποψή μας να μην λογαριάζουμε στιγμή τι αντίκτυπο μπορεί να έχουν τα λόγια μας σε αυτούς που διαβάζουν τα γραφόμενά μας κι οι οποίοι μπορεί να μην είναι καν μέλη του φόρουμ.

    Αναλύσατε τα της ψυχολογίας και χάσατε την ουσία, κατά τη γνώμη μου. Κι η ουσία είναι ότι δεν πρέπει να φοβίζουμε όλους όσους έρχονται εδώ με την ελπίδα ότι θα γίνουν αποδεκτοί, δηλώνοντας ότι ακόμα κι ανάμεσά μας υπάρχουν μέλη που θεωρούν εαυτόν και ετέρους "μη φυσιολογικούς". Η ουσία είναι ότι την προκατάληψη δεν την αντιμετωπίζει κανείς με επιστημονική βιβλιογραφία αλλά με τη συμπεριφορά του και τη γλώσσα που χρησιμοποιεί.

    Όταν ο Νομοθέτης άλλαξε στο νόμο τον όρο "τοξικομανία" σε "εξάρτηση", για να αποφευχθεί όσο γίνεται το στίγμα της "μανίας" που εμπεριέχει η λέξη "τοξικομανία" το έκανε γι' αυτόν ακριβώς το λόγο που εσείς δεν μπορείτε να κατανοήσετε. Για να μην υπάρχει η "ρετσινιά" του αρνητικά φορτισμένου όρου "τοξικομανία".

    Υπό αυτό το πρίσμα και επειδή τα γραφόμενά σας μπορούν, δυστυχώς, να παρεξηγηθούν, πρέπει να ξαναπούμε ότι δεν είναι κακό, ούτε προβληματικό, ούτε άρρωστο, ούτε ανώμαλο, ούτε επικίνδυνο να ασχολείται κανείς με το bdsm. Υπό αυτήν την έννοια και χρησιμοποιώντας την καθομιλουμένη, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το bdsm και το έχει ανάγκη και του προσφέρει ικανοποίηση και ηρεμία, όταν γίνεται σε πλαίσιο κανόνων με σύνεση, ασφάλεια και συναίνεση, είναι απολύτως φυσιολογικό. Αφού δεν κάνει κακό σε κανέναν, το πώς καυλώνει είναι δική του υπόθεση και κανενός άλλου.

    Όσο για τους ανθρώπους με 200 νοημοσύνη, φαντάζομαι δεν γνωρίζετε κανέναν, αλλά αν γνωρίζατε θα σας προέτρεπα να τον ρωτήσετε αν τον έχει αποκαλέσει ποτέ κανείς "freak" και πώς ένιωσε.

    Να θεωρείτε τον εαυτό σας "μη φυσιολογικό", υπό οποιαδήποτε έννοια, είναι δικαίωμά σας. Να γενικεύετε, όμως, δεν είναι.

    Ναι, οι ταμπέλες ενοχλούν κι απορώ που σας κάνει εντύπωση αυτό, από τη στιγμή που ο ίδιος παραδέχεστε ότι δεν εμφανίζεστε πλέον στο χώρο γιατί η σύντροφό σας δεν θα ήθελε να ξέρουν οι άλλοι τι κάνει στην προσωπική της ζωή και καλώς κάνετε και σέβεστε την επιθυμία της. Προφανώς, όμως, δεν θέλει να γνωρίζουν επειδή δεν θέλει να την κρίνουν αρνητικά και με προκατάληψη για τον τρόπο ζωής της. Γιατί ακόμα υπάρχει προκατάληψη, κι αν ένα καλό μπορεί να κάνει αυτή η αισχρή ταινία των 50 αποχρώσεων της βλακείας, είναι να κάνει το bdsm λίγο πιο γνωστό, λίγο πιο οικείο στον πολύ κόσμο.

     
    Last edited: 25 Μαρτίου 2015
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Κιτρίνισε το οπτικό μου πεδίο, ήμαρτον! 
     
  9. Janine

    Janine Regular Member

    Ναι, γιατί, έχεις ιδέα;;; Τι στο διάολο πάτησα;;;       
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δεν έχω ιδέα, το προφίλ του MasterJp βγαίνει από τα γραφόμενα.
    Πίσω από τις λέξεις...
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Κακα τα ψεματα σαν λαος ειμαστε ρατσιστες μεγαλοι  
    Θα μετοικησω στην Ολλανδια   , εκει ολα τα βλεπουν φυσιολογικα
     
  12. Janine

    Janine Regular Member

    Ναι, ήθελα να κάνω quote αυτό


    αλλά το έσβησα μετά γιατί δεν κολλούσε, φαινόταν σαν να απαντούσα σε εκείνον, ενώ συμφωνούμε. Κάτσε να δω με κανέναν moderator αν μπορεί να το διορθώσει, λογικά έγινε ενεργός σύνδεσμος, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς.

    (ελπίζω να μην βγει κι αυτό το μήνυμα κίτρινο...)