Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Top bottom vs D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος alexandrica, στις 10 Νοεμβρίου 2021.

  1. alexandrica

    alexandrica princess

    Δεν είχα τόσο χρόνο να εξερευνήσω όλα τα threads ακόμη, καθώς μόνο και μόνο στο bdsm discussion όπου νόμιζα θα έβρισκα απαντήσεις σε ερωτήσεις όπως την αρχική μου, έχω περάσει κάποιο χρόνο μελετώντας ήδη. Κι επειδή μου αρέσει να τα παίρνω με την σειρά, δεν είχα μπει ακόμη στο tutorials να δω ότι απαντώνται εκεί και οι θεωρητικές ερωτήσεις. Όμως, βλέπω τι εννοείς.
    Παρακαλώ.
     
  2. alexandrica

    alexandrica princess

    Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.
     
  3. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

  4. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

  5. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Εισαγωγικό ... δεν είναι και Papyrus Larousse του BDSM
     
  6. Dumi777

    Dumi777 Regular Member

    Εγω παλι θα βρω μια ευκαιρια να καταθεσω την αποψη μου για τους ορισμους:

    Οι ορισμοι (ειτε ειναι μαθηματικα λχ ο ορισμος της ευθειας, ειτε ειναι d/s η t/b κτλ) εχουν δημιουργηθει μονο για να συννενοουμαστε.

    Μπορεις καλλιστα να πεις: Μου αρεσει αυτο κ αυτο, δεν μου αρεσει εκεινο κ το αλλο και να εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο το να δηλωσεις το ανηκειν σε καποια κατηγορια.

    Προσωπικα, ατελειωτιες κουβεντες σχετικα με το τι ειναι το "σωστο" (ή το ορθοδοξο σαν το παλιο πασοκ) D/s h top bottom κτλ η ερωτηματα του στυλ "μπορει ενας dom να κανει .....?" με κουραζουν απιστευτα...
     
  7. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Επειδή ανέφερες μαθηματικά...
    Η ευθεία... Είναι ευθεία... Δεν είναι καμπύλη που μπορείς να εκφράσεις ως ευθεία...

    Κάποιες ευθείες είναι μεγάλες, μικρές, αλλά είναι ευθείες... Δε στραβώνουν...

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2021
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η παράδοση του ελέγχου καθορίζει την αναγκαία συνθήκη από την οποία εξαρτάται αν είναι T/b ή M/s, δεν είναι όμως τα πάντα όλα.

    Αυτό επειδή η παράδοση ελέγχου προσδιορίζει τόσο πολλά πράγματα εντός της σχέσης και με τόσο μόνιμο τρόπο που καταλήγουμε το T/b να μην έχει την παραμικρή σχέση με το M/s.

    Ίσως εκεί να οφείλεται το ενδιαφέρον σας. Άλλωστε, θα ήταν παράξενο αν είχατε βρει νήματα για την διαφορά μεταξύ T/b και M/s. Και πολύ πολύ ενδιαφέρον αν υπάρχει νήμα για τις διαφορές μεταξύ T/b και S/m.

    Μου κάνει εντύπωση που καταλάβατε αυτή τη διαφορά και δεν πιάσατε ότι T/b και M/s καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους, καμία όμως!

    Ότι υπάρχει είτε ένα γενικότερο ενδιαφέρον για τον "χώρο" είτε ένα ή περισσότερα συγκεκριμένα kink κανένα από τα οποία δεν είναι η ανταλλαγή ελέγχου.
     
  9. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Μια πολύ καλή φίλη πριν από κάτι χρόνια που συζητάγαμε κάτι παρόμοιο, είχε αναφέρει το εξής παράδειγμα:
    Το D/s αναγνωρίζεται σε μία σχέση, όπου υπάρχει τουλάχιστον ένα στοιχείο αλληλεπίδρασης, επιπλέον των σεξουαλικών/play/κλπ (πλέον δλδ του T/b),
    για το οποίο υπάρχει συνειδητή παράδοση του ελέγχου.

    Καλώς ήλθες, οι όποιες απορίες εύλογες.
     
  10. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ειπώθηκε.
    Αρκεί.
     
  11. Error

    Error ΜατόσηδύναμηπεςμουπουνατηνβρωναμπωστηναγκαλιάΣουυ

    @alexandrica μην παιρνεις στα σοβαρα την οποια αγενεια. Γενικα το εχει η κοινοτητα εδω. Καποιοι μιλανε λιγο ετσι χωρις να σημαινει οτι το αξιζεις εσυ. Θα το συνηθισεις θα δεις μπορει να σ αρεσει κ μετα γτ δεν θα βαριεσαι να τους διαβαζεις τουλαχιστον  

    Ειδα οτι εισαι πολυ καινουργια. Αν κρατησεις κατι απο εμενα, μην κανεις τιποτα ακομα οσο και να θελεις. Κατσε καμποσους μηνες ετσι διαβαζοντας, συζητωντας εδω και πριβε, παρακολουθωντας καποια μεγαλα προφιλ να δεις πως κινουνται και τι και αν σου ταιριαζει.
     
  12. Dumi777

    Dumi777 Regular Member

    "Ελπιζω να εγινα κατανοητος":
    Χμ, ετσι κ ετσι.
    Αν καταλαβα καλα τι θελεις να πεις, νομιζω οτι αυμφωνεις μαζι μου.

    Δεν εχει νοημα ο ορισμος σε τετοια θεματα.
    Παντα θα ειναι λειψος (σε αντιθεση με τα μαθηματικα)