Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Topping from the bottom vs topping from the top

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 4 Φεβρουαρίου 2015.

  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αυτα στα προτεινε αφου ειχες προσφερει τον εαυτο σου σα σκλαβα;
     
  2. @brenda ,δεν έχει σημασία τι λένε οι άλλοι. Εχεις ήδη πάρει την απόφασή σου και καλά κάνεις. Ψάχνεις για εκ των υστέρων επιβεβαίωση. Γι αυτό χαρακτηρίζεις πουριτανούς όσους δε συμφωνούν μαζί σου.

    Προσπαθείς να εκλογικεύσεις την απόφασή σου, κάτι που κάνουμε όλοι μας όταν αντιμετωπίζουμε κάτι πρωτόγνωρο. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο δρόμος της γνώσης μας καλεί να εμπιστευτούμε το ένστικτο και το συναίσθημα. Αν αποφασίσουμε με οδηγό το νου είναι σίγουρο πως δε θα εμπλακούμε, γιατί ο νους ερμηνεύει το άγνωστο και ανοίκειο ως επικίνδυνο.

    Κάθε απόφαση που παίρνουμε ικανοποιεί μιά βαθύτερη ανάγκη μας. Επομένως το να προσπαθούμε να βρούμε λογικά ερείσματα, μόνο θόρυβο μας προσφέρει. Ζω, σημαίνει εμπιστεύομαι και αφήνομαι στην εμπειρία. Εχεις καιρό για σκέψεις και αναλύσεις όταν και όποτε θα έχουν όλα τελειώσει.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν πιστεύω πως έπρεπε να υπάρχει αυτό το νήμα.
    Τα εν οίκω (όσον ευρύς και να είναι αυτός) μη εν δήμω.
     
  4. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Η κλειδαροτρυπα ειχε προαναγγελθει νωριτερα απο τον Μιστρεσσα. Το θεμα ειναι αν προσπαθει να βαλει θεμελια με αυτο ή στελνει μηνυματα αλλου.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ουτε με (μας) αφορά ούτε με (μας) ενδιαφέρει.Αυτό λέω.
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ο ανθρωπος ειναι περιεργο ον. Ο καθενας στον ρολο του. Αλλοι οι μαριονετες, αλλοι κινουν τα νηματα και αλλοι πηδουν μυαλα.

    Αφου δεν σε ενδιαφερει γιατι απαντας; Αστο ρητορικο ηταν.
     
  7. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Σωστή η προσέγγισή σου με την προϋπόθεση ότι θα είναι σε θέση να μαζέψει τα ενδεχόμενα συντρίμμια σε μία μελλοντική ενδεχόμενη διάλυση σχέσης. Αλλά σαν bottom-line της όλης φιλοσοφίας σου με παραπέμπεις στο γνωστό motto Leap of Faith, δηλαδή βούτα και ό,τι γίνει (και απόλαυσέ το όπως είπες και εσύ @Siren_Peisinoe). @brenda, το μόνο που μπορώ να κάνω ως χέρι βοηθείας στον όλο προβληματισμό σου, είναι το ακόλουθο βίντεο από τη γνωστή σειρά Assassin's Creed. Προς το τέλος του βίντεο, ο χαρακτήρας ανεβαίνει στο υψηλότερο σημείο της περιοχής και κάνει το Άλμα της Πίστεως. Πέσε και ό,τι γίνει[;]... :

     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Το εχεις καψει με τις ταινιες κ τα games. Παιζεις fm?
     
  9. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Θεωρώ τον εαυτό μου ως έναν παλαιό gamer ξεκινώντας από το 1982 με το επικό Spectrum ZX (είχα κάνει μία ανάλογη ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον @Δημήτρης Άλφα στη συνάντηση του forum), στη συνέχεια Amstrad 6128 και μετέπειτα ΙΒΜ compatibles. Όλα τα συστήματα με επίκεντρο τη δυνατότητα ανταπόκρισης σε video games. Έχω δουλέψει στο παρελθόν για το PCGames και ώντας πια στο σημερινό μου επαγγελματικό τομέα, υπήρξαν και περιπτώσεις που τα εφάρμοσα. Όσον αφορά τις ταινίες, είμαι movie freak.

    Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εάν θέλεις να συζητήσουμε, θα ήθελα σε παρακαλώ pm, μιας και δεν είναι σωστό να συζητείται κάτι τόσο ενδιαφέρον, αλλά off-topic. Αδικούμε το πολύ ενδιαφέρον νήμα της @brenda.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    @guruni
    Εδώ Σκοτάδιας
    Θα προσπαθήσω να πω ελάχιστα για να μην πρήζω και την @brenda που τα γράφει, αφού χρησιμοποιώ το δικό της προφίλ. Χρησιμοποιώ το δικό μου παράδειγμα, για να πω κάτι γενικευμένο...

    Το πως μετά από δύο μήνες με λόγια αγάπης κάποιος μπορεί να βρίσκεται αλλού, αυτό το αλλού τι είναι και πως το κατηγοριοποιεί, τα περί έκπτωτων αγγέλων, τα σχοινιά τα οποία είναι κομμένα και ξαναδένονται ή όχι, το αν θέλω να δώσω πλάγια μηνύματα ή όχι, είναι κάτι που το ξέρω μόνο εγώ και σίγουρα δεν θα πείσω κανέναν για το αντίθετο.
    Όταν μία αγάπη φτάνει να γίνεται τοξική, καταφέρνει τον "οργανισμό" να τον διαλύσει. Κι επειδή όλοι μας έχουμε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, τους έρχεται αυθόρμητο να αποβάλλουν από το σύστημά τους τον βλαβερό "ιό", πριν αλλοιωθεί οτιδήποτε αγνό έχει μείνει μέσα μας για τον άλλον. Εννοείται ότι κανείς δεν μπορεί να αντικαταστήσει κανέναν άλλον, οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, οι καταστάσεις είναι διαφορετικές και η ζωή έχει το "βίτσιο" να μας σπρώχνει μπροστά.

    Με τις πρότερές σου τις φράσεις σίγουρα υποτιμάς, μία κοπέλα την οποία λες ότι συμπαθείς και την ανακατεύεις σε μία κατάσταση η οποία σίγουρα δεν την αφορά.

    Η @brenda ήθελε να εκθέσει τον προβληματισμό της και δεν το θεωρώ θέμα κλειδαρότρυπας.
    Το τι έχει διαμειφθεί πραγματικά το ξέρουμε εγώ κι αυτή.

    ΥΓ Θα τα έγραφα εγώ προσωπικά, αλλά κατόπιν αίτησής μου ο λογαριασμός μου είναι μπλοκαρισμένος. Μετά από αυτήν την δική μου παρέμβαση οτιδήποτε μπορεί να θελήσει να γράψει ή να μην γράψει η @brenda, είναι δική της τοποθέτηση, όπως και οι προηγούμενες, που και να ήθελα να χειραγωγήσω, (κάτι που ποτέ δεν σκέφτηκα να κάνω με κανέναν), θα ήταν μία ηλίθια προσπάθεια εγκεφαλικού ευνουχισμού ενός ανθρώπου που κυρίως λατρεύω για το μυαλό του.

    @underherfeet
    Έχουν γραφτεί άπειρα νήματα με πολύ προσωπικά στοιχεία. Η ιδέα αυτού του φόρουμ, πάντα κατ´εμέ είναι και για μοιραζόμαστε προβληματισμούς και να ζητάμε γνώμες για θέματα τα οποία για μας είναι σημαντικά. Δεν βλέπω για ποιο λόγο απλά να "φωτογραφίζαμε" καταστάσεις και να μην βάζαμε το πρόσωπό μας μπροστά. Αν θεωρείς αυτό το νήμα ανούσιο (και στο λέω με κάθε σεβασμό και αληθινή συμπάθεια στο πρόσωπό σου), μπορούσες να απέχεις.

    Από το σεντόνι θα καταλάβατε ότι είμαι εγώ, σας χαιρετώ και σας εύχομαι να περνάτε όλοι καλά!

    Your friendly ex-neighbor
    Σκοτάδιας       
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Ευχαριστώ όλους για την συνδρομή τους στον προβληματισμό μου, η ζωή μας προλαβαίνει όλους, συγνώμη αν σας εξέθεσα σε περιττή γνώση, είναι ώρα λοιπόν το θέμα να κλείσει εδώ.
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    @Tenebra_Silente κάνεις το ένα φάουλ πίσω από το άλλο. Κατ' αρχήν το τι κάνω εγώ το ποιον συμπαθώ και το πώς δείχνω την συμπάθεια μου ή όχι, είναι ένα θέμα που αφορά εμένα. Για αυτό τις υποδείξεις σου αλλού. Εσύ διάλεξες να φύγεις από το φόρουμ, εγώ ότι λέω το λέω ανοιχτά και μπροστά σε όλους. Αυτά που εκθέτετε εδώ με οδηγούν στα συμπεράσματα μου, αν αυτά που ''βλέπω'' δεν είναι αυτά που ισχύουν δεν βλέπω κανέναν λόγο να σε ενοχλεί, αν σε ενοχλεί κακώς τα έβγαλες σε δημόσια προβολή. Εδώ είναι εικονική πραγματικότητα και το πώς θα την διαχειρίζεται ο καθένας μας αφορά τον καθέναν μας.

    @brenda ήξερες και ξέρεις ότι δεν δέχομαι υποδείξεις, παρακλήσεις ή ότι άλλο θέλεις πες το για το τι θα πώ. Εγώ παραμένω ο ίδιος, τον τίτλο του nickname άλλαξα, εσύ τι αλλάζεις;

    και στους δύο τώρα, εφ' όσων έχετε παρελθόν εδώ το οποίο έχετε εκθέσει και ζητά η μπρέντα άποψη περί του προβληματισμού της, εγώ πριν πω οτιδήποτε ζυγίζω όλη την κατάσταση, ή τουλάχιστον αυτή που γνωρίζω. Θυμάσαι μπρέντα που είχα γράψει για τα μοτίβα, λίγο πίεσα και επαληθεύονται. Έγραψα αλλού το πρωί ''Αυτο συμβαινει οταν πνιγεις τα συναισθηματα σου μεσα σε συναισθηματα αλλων για σενα.'' από εσάς το εμπνεύστηκα.

    Αυτά από εμένα, αυτός είμαι και αυτές είναι οι απόψεις μου, σε όποιον αρέσω..