Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Total Power Exchange. (T.P.E.)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 13 Ιανουαρίου 2016.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν έχει νόημα να γράψω κάτι εγώ αναφορικά με το T.P.E., ήδη έγραψαν άλλοι, που το γνωρίζουν από πρώτο χέρι.
    Κάτι που δεν έχω κάνει, ούτε θα κάνω ποτέ εγώ.
    Η μόνη μου συμβολή σ' αυτό το νήμα, θα είναι εκείνη του άκρως ξενέρα.
    Αφού θα πω δυο λογάκια, που θ' αφορούσαν τα παραδείγματα του εισαγωγικού post.

    Εκπαίδευση, εδώ εκφέρω τελείως προσωπική άποψη, για μένα θα ήταν ένα ωραίο φιογκάκι, για κάτι που δεν θα είχε τίποτε το τόσο αξιοπερίεργο.
    Μαθαίνω την όποια σκλάβα μου ( στην περίπτωση μου υ, αλλά πάω κατ' αναλογία ), να ικανοποιεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις επιθυμίες μου.
    Δεν νομίζω ότι θα χρειαζόταν πανεπιστημιακή φοίτηση για κάτι τέτοιο. Ούτε ότι θα ήταν κάτι το τόσο "ευγενές".
    Αλλά και οι ορολογίες κάνουν το chic τους, εγώ τουλάχιστον δεν τις ακυρώνω. Ο/η καθένας/καθεμία όπως και ότι "αγαπά".

    Θέμα "συμβόλαια" και εδώ βάζω τα εισαγωγικά και δεν ζητώ καμία συγνώμη.
    Αφού εκφέρω αντικειμενική άποψη και μετά κάποιας "ελάχιστης" γνώσεως επί του θέματος.
    Το λοιπόν, αν τα όποια "συμβόλαια" θα είχαν τον συμβολικό σκοπό για τους "συμβαλλόμενους" τους, τα δέχομαι.
    Θα ήταν μέρος του όποιου "σεναρίου" των συμμετεχόντων ( για να μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για role play ).
    Αλλά από νομικής πλευράς δεν έχουν καμία μα καμία αξία. Να γιατί είναι περιττά.
    Και μην μου ζητήσετε, ν' αναλύσω τους λόγους ( και βαριέμαι και δεν θα είχε νόημα ).
    Όποιος/α δεν με πιστεύει, ας googlάρει.

    Κλείνοντας, ένας αστερίσκος, τόσο η δουλεία ( η αληθινή δουλεία ), όσο και η εθελοδουλία, αρέσει ή όχι, απαγορεύονται και όχι μόνο στην Ελλαδίτσα.
    Όποιος/α δεν πιστεύει και ( ή ) αυτό, ας googlάρει ξανά.
    Τώρα τι κάνει ή δεν κάνει στην ζωή του/της κάποιος/α. Που θέλει να παραδίδει τον έλεγχο και μέχρι ποιου σημείου, είναι δικό του/της γούστο και καπέλο.
    Εγώ απλά, είπα να ξεδιαλύνω σε κάποια σημεία τους πέοντες από τα υποβρύχια.  
     
    Last edited: 13 Ιανουαρίου 2016
  2. Soraya

    Soraya Guest

    εφόσον είναι η προσωπική σου άποψη είναι σεβαστή  
    τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο  
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ως προς την εκπαίδευση είναι προσωπική άποψη.
    Ως προς τα συμβόλαια, είναι άποψη των νόμων σίγουρα στην Ελλάδα,
    σίγουρα σ' άλλη μια χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης στην οποία έχω σπουδάσει, ζήσει και δουλέψει ( άρα γνωρίζω αρκετά καλά ).
    Και απ' ότι γνωρίζω η άποψη του εκάστοτε νομοθέτη στις "δυτικές" χώρες.
    Ως προς την δουλεία και την εθελοδουλία, ξανά άποψη των ελληνικών νόμων και πάνω απ' όλα της Οικουμενικής Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
    καθώς και της "αδερφούλας" της, δηλαδή της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ).
    Πιο συγκεκριμένα σ' αυτή την τελευταία :

    - Το άρθρο 3
    - Το άρθρο 4, παράγραφος 1
    Ενώ ακόμα και το άρθρο 10, που φέρει τον τίτλο "Ελευθερία της Έκφρασης", και "ξεδιπλώνεται" στην παράγραφο 1, στην παράγραφο 2 βρίσκει κάποιους περιορισμούς.

    Υ.Γ.

    Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές, πάντα, όσο και να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε. Αρκεί να εκφράζονται με κόσμιο τρόπο και δίχως προσπάθειες επιβολής.
    Κάτι που όταν "συζητούμε" εμείς οι δυο, σίγουρα δεν συμβαίνει ποτέ. Και γι' αυτό η όποια κουβέντα δεν είναι ποτέ χάσιμο χρόνου.
    Ότι το καλύτερο για το νήμα σου.  
     
    Last edited: 14 Ιανουαρίου 2016
  4. Soraya

    Soraya Guest

    δεν νομίζω να συσχετίζονται πουθενά (σε οποιαδήποτε χώρα) οι νόμοι του κράτους με τους νόμους του βδσμ....
    παρόλα αυτά, εκτός της Ελλάδας, στο εξωτερικό τους νόμους του βδσμ τους τηρούν κατά γράμμα...
    και όπως είπα... όλο αυτό το βρήκα από σαιτ του εξωτερικού.... το ανέβασα εδώ για να το συζητήσουμε... όχι βάση νόμων...
    βάση νόμων... κρατικών νόμων... ότι κάνουμε εδω μέσα είναι παράνομο....
     
  5. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Ένα M/s γίνεται ΤΡΕ όταν και τα δύο μέλη δίνονται ολοκληρωτικά.
    Γιατί ναι μεν στο M/s έχουμε power exchange αλλά όχι πάντα ολοκληρωτικό και απόλυτο.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εδώ κάνεις λάθος, οι νόμοι του κράτους είναι πάνω απ' όποιο bdsmικό "νόμο" κι αυτό ισχύει παντού.
    Αν θέλεις να πεις, ότι ο καθένας κάνει στη ζωή και με την ζωή του, ότι γουστάρει, εκεί έχεις δίκιο.
    Αν θέλεις να πεις, ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες μιας κοινωνικής "συνομοταξίας" και οι οποίοι είναι "περιχαρακωμένοι" μόνο σε κείνη,
    αλλά δεν υπερβαίνουν τους όποιους - αληθινούς - νόμους.
    Όπως και ότι οι προαναφερόμενοι κανόνες, αν κάποιος/α απ' τους "ανήκοντες την συνομοταξία" τους τηρεί περισσότερο ή λιγότερο τυφλά,
    αφού δεν μπορεί κανείς να τον/την υποχρεώσει να τους ακολουθήσει, έχεις δίκιο κι εκεί.

    Για να μην νομικίζω άσκοπα ( και παρεξηγηθώ, ότι πάω να το παίξω "μάγκας", στο κάτω κάτω της γραφής, εγώ ηλεκτρολόγος είμαι χαχα ).
    Αν κάποιος/α από μια οιαδήποτε βουδουσουμική ας την πω ενέργεια ή αλληλεπίδραση, θα βρισκόταν με κάποιο αγαθό του θιγμένο ( υγεία, τιμή, κλπ κλπ ),
    δεν υπάρχει κάποιος BDSMικός ιμάμης, ούτε καμία βουδουσουμιάρικη Σαρία, για ν' αποδώσει δικαιοσύνη.

    Τεσπα, δεν θέλω να κουράζω, όποιος/α θα ήθελε, ας ασχολιόταν με τις όποιες έννοιες.
    Κάποιες, όπως π.χ. η συναίνεση, δεν είναι βουδουσουμιάρικο "φρούτο" και δεν υπάρχει - τουλάχιστον στην χώρα μας - κανένα νομικό πλαίσιο που ν' ασχολείται με τον εναλλακτικό ερωτισμό και τις διακλαδώσεις του.
    Κάποια πράγματα όσο μένουν "κεκλεισμένων των θυρών", δεν μπορεί να τ' "ακουμπήσει" κανείς.
    Αλλά αν βγουν "προς τα έξω", είναι άλλο μανίκι.
    Π.χ. Ας πάει κάποιος/α Αφέντης/ρα ή σκλάβος/α, να διεκδικήσει τα όποια δικαιώματα θ' απέρρεαν απ' ένα bdsmικό "συμβόλαιο".
    Πίστεψε με όταν σου γράφω, ότι στην καλύτερη θα τον/την έπαιρναν με τα ζαρζαβατικά.
    Συζητούμε βάσει σκέψεων αγαπητή. Και αν δεν απατώμαι, δεν είμαστε ξεκομμένοι/ες απ' την κοινωνία
    ( και σίγουρα κάποιους απ' τους κανόνες της ), στην οποία εμείς οι ίδιοι/ες θέλουμε ν' ανήκουμε.

    Υ.Γ. Δεν είναι παράνομα όλα όσα κάνουμε. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
    Ξανά την καλησπέρα μου, ότι το καλύτερο κι εύχομαι να μην εκτροχίασα πολύ το νήμα.
    Είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθει στις "ράγες" του και πολύ εύκολα και πολύ σύντομα.  
     
    Last edited: 13 Ιανουαρίου 2016
  7. Soraya

    Soraya Guest

    είμαι ενήμερη για τους νόμους σε ευχαριστώ...
    σε θεωρώ αρκετά έξυπνο για να αντιληφθείς αν τα μπερδεύω ή όχι...
    επειδή όμως το στοχοποιείς θα σου πω πως γνωρίζω πολύ καλά πως οι νόμοι του κράτους είναι πάνω από τους νόμους του βδσμ...
    όπως γνωρίζω πως οι νόμοι του βδσμ είναι επίσης ισχυροί για μια οργανωμένη βδσμική κοινότητα...
    αν λοιπόν κάποιος βδουσουμιάρης για τον οποιονδήποτε λόγο σπάσει το συμβόλαιό του τότε αυτομάτως βγαίνει και εκτός βδσμικής κοινότητας... απόκληρος...
    αυτό έλεγα εξ αρχής...
    κι εσυ επιμένεις να μου μιλάς για κρατικούς νόμους...
    αν ήταν να σεβαστώ τους κρατικούς νόμους αγαπητέ και να φοβάμαι για τις κυρώσεις τους δεν θα γινόμουν βουδουσουμιάρα...
    σε ευχαριστώ για την συνομιλία
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Υπάρχει οργανωμένη βδσμική κοινότης εν Ελλάδι;
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    όχι
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Όχι.
     
  11. folha

    folha deja vu

    Όχι

    (για να τριτώσει απάντησα  )
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ουφ! την γλύτωσα την αποκλήρωση!