Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Toxic subs

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 10 Ιουνίου 2011.

  1. anchor

    anchor Regular Member

    Re: Απάντηση: Toxic subs

    Αποκλείεται αυτό που περιγράφεις εδώ σαν τοξικότητα να είναι μια χρόνια κατάθλιψη και να χρειάζεται επιπροσθέτως και αγωγή;
     
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Toxic subs

    Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση. Θα ήθελες να διευκρινίσεις το πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ τον τοξικό υπό;

    Θα συμφωνήσω οτι χρειάζονται βοήθεια. Αλλά από Ψ, όχι από Κ.
     
  3. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις γι' αυτό που είπα

    είναι πολύ ωραίο να "βοηθήσεις" ή για μένα να οδηγήσεις έναν άνθρωπο να ανθίσει... είναι τέλειο μπορώ να πω!
    όταν όμως πρόκειται για τοξικά άτομα, η "ανάγκη" ή η "επιθυμία" του/της Κ να βοηθήσει την/τον άλλο να ανθίσει, θα αποδειχθεί αυτοκαταστροφική, για τον πολύ απλό λόγο ότι το τοξικό άτομο δε θέλει να βοηθηθεί! θρέφεται από τη μιζέρεια του και λατρεύει το χάος στο οποίο υποβάλλει τον εαυτό του!
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Toxic subs


    Εφοσον μου εξηγησες και καταννοησα,να πω κι εγω με τη σειρα μου την αποψη μου.

    Τοξικος υπο λοιπον ειναι ενας υποτακτικος ανθρωπος ο οποιος προσκολλαται σε εναν Κυριαρχο και τον χρησιμοποιει ως δεκανικι.
    Για να στηριχθει ψυχολογικα,οικονομικα, να ανθισει ερωτικα και στην απλη καθομιλουμενη να τον εκμεταλλευθει και να τον χρησιμοποιησει για να ικανοποιησει το μιζερο ή υπερβολικα αλλαζονικο εγω του, χρησιμοποιωντας την μεθοδο του αναξιοπαθουντος ή του θυματος ή του αδυναμου ή ακομα του ετοιμου προς χρηση και ανοιχτου σε προκλησεις και γνωση υπο.

    Τους εντοπιζεις οχι τοσο ευκολα αλλα σιγουρα νωρις.
    Ο εγωισμος,η ταση να μην μοιραζεται,η αδικαιολογητη γκρινια και η αμφισβητηση καποιες φορες ειναι εμφανη σημαδια.

    Εαν η τοξικοτητα τους προερχεται απο ταση για αντιποινα ή ενδυναμωση του εγω τους, μετα απο μια κακη και τραυματικη εμπειρια με καποιον Κυριαρχο,υπαρχει περιπτωση να διορθωθει και να επανελθει σε μια κατασταση αυτοπεποιθησης και διαθεσιμοτητας για αλλαγη και υποταγη.
    Αν ομως ειναι θεμα χαρακτηρα,ιδιοσυγκρασιας.....απλα αποχωρεις και τον αφηνεις στη μοιρα του,γιατι τετοιοι ανθρωποι "μολυνουν" με την δηλητηριασμενη σκεψη και συμπεριφορα τους καθετι γυρω τους.
     
  5. anchor

    anchor Regular Member

    Re: Απάντηση: Toxic subs

    Οπως κατάλαβα από τις προηγούμενες τοποθετήσεις, η τοξικότητα εντοπίζεται σε όλα τα στάτους.

    Συμφωνώ με την τοποθέτηση της tender lilly μεταξύ άλλων και ως προς την παραπομή εδώ https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/6649-troubled-submissive.html. Είναι το πρώτο νήμα που μου ήρθε στο νου μόλις διάβασα το ποστ σου.

    Όσον αφορά τη βοήθεια σε περίπτωση χρόνιας κατάθλιψης, και βέβαια αυτή θα προέλθει από Ψ.
     
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Toxic subs

    Σε μεγάλο βαθμό, ναι. Η χειριστικότητα και το drama queening συνήθως τα διαφοροποιούν.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    αγαπητε Alexkat

    δεν τους κρινουμε , δεν τους σκοτωνουμε , απλα τους βγαζουμε απο την ζωη μας για να αμυνθουμε ,
    και ναι ακομη κι αν ειναι συγγενεις μας ....

    προσωπικη αντιληψη: οσες φορες εχω βοηθησει τετοια ατομα με μετετρεψαν και μενα παροδικα σε βαμπιρ κι ευτυχως που εφυγα μακρυα τους και σωθηκα, κι οταν λεω μακρυα τους δεν εννοω οτι δεν τους ξαναμιλησα απλα εκοψα τις επαφες εκεινες που τους εδιναν το δικαιωμα να μου απομυζουν την ενεργεια και να με ριχνουν στην δικη τους καταθλιψη.
     
  8. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Toxic subs



    Eίναι λοιπόν κατά την άποψή μου το άτομο εκείνο το οποίο δεν συμβιώνει αρμονικά με τον/την Κύριό του.
    Οι αιτίες για αυτό μπορεί να είναι πολλές και διαφορετικές.
    Ειτε να φταίει ο Κ είτε οτιδήποτε άλλο το οποίο χτυπάει ή κλονίζει αν θέλεις, την ψυχική υγεία του υπό.
    Αν η κατάσταση πλεον του υπό είναι μη αναστρέψιμη, είναι άκρως απίθανο να μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά κανείς από τους δύο ( Ψ ή Κ).
    Όμως το θέμα του τοξικού ατόμου είναι πολύ ευρύτερο και σοβαρότερο για να συζητείται μόνο εντός
    BDSM πλαισίου. Εντος ολίγου θα επανέλθω για την συνέχεια.
     
  9. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Toxic subs


    μικρό διάλλειμα για διαφημίσεις ....  
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    ακριβως Αυτο !

    και λατρευει οχι μονο το χαος που υποβαλει στον εαυτο του αλλα κι αυτο που δημιουργει η προσπαθει να δημιουργησει και στον ανθρωπο θυμα του καθε φορα. .
    ο χαρακτηρισμος βαμπιρ του παει γαντι !!!
     
  11. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    Αγαπητή μου Τhaleia επί της ουσίας δεν διαφωνούμε σε κάτι.
    Γνωρίζεις πολύ καλά ότι ΚΑΙ εγώ είμαι παθών από τέτοιο άτομο.Έχω όμως βαθειά ριζομένο μέσα μου
    ένα σαράκι.
    Όπως λέει κάποια φίλη από αυτόν εδώ τον χώρο "Δεν παραδίδω......... την γραφομηχανή",
    έτσι και εγώ ......δεν παραδίδω τα όπλα της ψυχής μου. Με αυτά γεννήθηκα και με αυτά θα πεθάνω.
    Δεν μπορώ να πω όχι σε βοήθεια για κανέναν από αυτούς. Και εξηγούμαι εκ νέου, ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΌΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. Όχι για τους ανίατους.
    Πήγαινε άν θες στο νήμα για το "τι θέλουν επιτέλους οι γυναίκες" και θα δείς τι γράφω για τις ψυχολογικά προβληματικές περιπτώσεις γυναικών.
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απάντηση: Toxic subs



    α) Πέρα από τους ορισμούς που έχω διαβάσει έως τώρα στο νήμα (ούτε κει εγώ είχα ξανακούσει τον όρο toxic sub) θα ήθελα να προσθέσω και ότι τοξικός είναι και ο/η υπό που ζούσε κάπου κοντά στην Φουκουσίμα και αναγκάστηκε να φύγει λόγο της καταστροφής.

    β) Στην περίπτωση του κατοίκου της Φουκουσίμα, ότι χρειάζεσαι είναι ένας μετρητής geiger. Στην περίπτωση του δικού σου ορισμού, εκτός και αν κάποιος έμπιστος σου σε έχει προειδοποιήσει για τον/την toxic sub, είναι μάλλον δύσκολο να τον εντοπίσεις πρόωρα γιατί (ειδικά αν αυτός/η έχει ταλέντο στο να είναι καλός/η τοξικός) θα σου κρύψει πολύ καλά το πραγματικό του πρόσωπο και θα σου δείξει το πρόσωπο που ξέρει ότι σου αρέσει. Οπότε τον/την εντοπίζεις κάπως αργά, από την στιγμή που αποκτήσεις εμπειρία επάνω του/της.

    γ) Δεν είχα ποτέ σχέση με toxic sub. Αν είχα όμως τα πράγματα θα ήταν απλά και καθαρά θέμα συναλλαγής για μένα από την στιγμή που καταλάβαινα ότι είναι τέτοια.

    Μου δίνεις αυτά και σου δίνω εκείνα. Δεν μου αρέσουν αυτά που δίνεις; Άντε στο καλό..

    Αυτά που μου ζητάς είναι μακράν περισσότερα από αυτά που απολαμβάνω σε σένα; Επίσης άντε στο καλό.

    Είπαμε να κάνουμε μια BDSM σχέση και εσύ μου έχεις πηδήξει την ψυχολογία από το πρώτο κιόλας σαββατοκύριακο; Την βλέπεις την πόρτα; Φρόντισε σε παρακαλώ να είσαι σίγουρη ότι την έκλεισες πίσω σου γιατί βαριέμαι να σηκώνομαι να ελέγχω..