Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Toxic subs

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 10 Ιουνίου 2011.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    φιλτατε Alexkat

    τα ατομα που αναφερεις φρονω οτι ειναι απλως προβληματικα
    και θεωρω θεμιτη την καθε προσφορα βοηθειας προς αυτα ...
    τα τοξικα απ οσο καταλαβα απο το αρθρο που ανεβασα ειναι αλλο πραγμα...

    π.χ. αν δειξεις σ ενα τοξικο ατομο τον δρομο , τον τροπο να επιλυσει το προβλημα
    που ζητα να του επιλυσεις εσυ γινεσαι εχθρος του
    αν του πεις να προσπαθησει να σταθει μονο του στα ποδια του και μην εξαρταται απο σενα τοτε ουρλιαζει και οριεται οτι δεν ενδιαφερεσαι γι αυτο

    σε καθε περιπτωση , θα συζητησουμε αυτη τη διαφορα απο κοντα ...
     
  2. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Toxic subs



    Eυχαρίστως αφού δεν μπορώ να γράψω άλλο γιατί πρέπει να ανέβω Παλλήνη και
    δεν προλαβαίνω 
     
  3. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Toxic subs

    Αφορα ολα τα στατους δεν νομιζω οτι εχει διαφορες η υ toxic απο την Κ,παρα μονο στους τροπους που μολυνει,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.
    Αυτο που λεμε, απ'οπου και να την/ον πιασεις λερωνει/τσουζ καρκινος η τυπισσα /μακρυα μακρυα.
    Οταν καταληγουμε και με προσωπικες εμπειριες στα συμπερασματα αυτα,βλεπουμε σε συντριπτικη πλειοψηφια οτι δεν ειναι μονο γνωμη μας, αλλα και αποψη διαφορων τριτων που ετυχε καθ'οιονδηποτε τροπο να την/ον γνωρισουν. Τυχαιο?
    Δεν αναγνωριζονται ευκολα απο τον ''ανυποψιαστο'' ''καλοπροαιρετο'' το νοιωθεις στο πετσι σου μετα την μολυνση.
    Ο μονος τροπος που αντιμετωπιζεται ειναι μαχαιρι,κοψιμο απο την ριζα και πεταμα μαζι με τα παρακειμενα μολυσμενα χωματα.
    Μπιγκ Κλωτσος και Ουστ!!
     
    Last edited: 10 Ιουνίου 2011
  4. Queen_of_Wands

    Queen_of_Wands Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Toxic subs

    χα... κάτι σαν τα τοξικά ομόλογα ας πούμε...... ωχ αμάν!.... 
     
  5. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    Υπάρχουν στιγμές που ακόμη και ο τοξικός μπορέσει να αναγνωρίσει ότι το δηλητήριο δεν εκτοξευεται μονο στον περίγυρο αλλά επιστρέφει πολύ πιο καταστροφικά δυνατό στον ίδιο του τον εαυτό. Υπ' αυτή την έννοια, ίσως υπάρχει διάθεση αλλαγής πλευσης με τιμόνι τον κυρίαρχο και στρώσιμο στη δουλειά.
    Δεν νομίζω πως ο κόσμος μας ειναι χωρισμένος σε δυο περιχαρακωμένα στρατόπεδα, τους τοξικούς και τους μη. Όπως λέει η tender και συμφωνώ απόλυτα, πιθανότατα αφορά σε κάποια μικρή ή μεγαλύτερη φάση ζωής οποιασδήποτε υποτακτικής, ακόμη και της πλεον χαρισματικής, αναλόγως των εμπειριών που έχουν διαμορφώσει το τοπίο.

    Παρομοίως, η μοναξιά απαραίτητη για την ηρεμία του νου, να ανιχνευτεί τι και γιατί συμβαίνει. Απ' την άλλη μεριά δεν θα ήταν πολύ όμορφο ένα καθαρό, χωρίς πληγές στόμα να ρουφήξει το δηλητήριο και να το φτύσει; Ένας κυρίαρχος ίσως δεν είναι σε θέση να το κάνει, ίσως και να μπορεί αναλόγως ποια περιθώρια έχει, ποια δυναμική αναπτύσσεται στην συσχσέτισή του με την υπό.
     
  6. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    Μία ερώτηση στα γρήγορα και θα επανέλθω το βράδυ
    Σε σχέση με το guilt tripping/drama queening...
    Αν αυτός που προκαλεί ενοχές είναι τοχικός, ο ενοχικός τι είναι;
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    ο ενοχικος ανθρωπος δεν δημιουγει ενοχες στους ανθρωπους γυρω του
    αλλα θεωρει τον εαυτο του ενοχο παντα για τα παντα

    ετσι στα γρηγορα κι εγω  
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Toxic subs

    Νομίζω πως ο ορισμός της Αστροβροχής ταυτίζεται, εν πολλοίς, με τη δική μου άποψη.

    Ωστόσο, καθότι αντιδραστικό ον, δε θα μπορούσα παρά να διαφωνήσω, έστω και σε επιμέρους λεπτομέρειες. Η τοξικότητα δε μπορεί να προέλθει από μια κακή, ή ακόμα και τραυματική εμπειρία. Κακά τα ψέματα, σχεδόν όλοι βιώνουν άσχημες καταστάσεις. Αυτό δεν τους κάνει αυτομάτως τοξικούς. Ίσως προβληματικούς, αλλά ως εκεί. Για να φτάσει στο σημείο να αποζητά ενδυνάμωση του εγώ, πόσο μάλλον αντίποινα, πάει να πει πως η όποια τοξικότητα προϋπάρχει, κι απλά βγαίνει στην επιφάνεια μόλις δοθεί κάποιο ερέθισμα (εν προκειμένω, η δυσάρεστη εμπειρία). Επομένως, θεωρώ πως ακόμη και σε τέτοιες περιπτώσεις, οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση πλην της αποχώρησης, είναι απλά ημίμετρο.
     
  9. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    Πάντως σίγουρα Τοξικός δεν γίνεται κανένας από την μιά μέρα στην άλλη.
    Σίγουρα για να χαρακτηρίσουμε κάποιον ανίατα Τοξικό, θα πρέπει να έχει περάση τα πρώτα στάδια
    προβληματικότητας, και να έχει μπεί πλέον σε ανεπιστρεπτί καταστάσεις.
    Αν δεν βοηθηθεί στην αρχή, δεν πρόκειται να επανέλθει.


    Τώρα όσο για τους τοξικούς πρωθυπουργούς.........δεν υπάρχει τρόπος......
    ...γιατί εδώ στην Ελλάδα ότι κόμμα και να σκεφτεί κανείς σαν λύση σωτηρίας.........
    .............πάλι σε Τοξικό θα πέσει.......
     
  10. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    Toξικος...αν μπορουσα να δωσω εναν προχειρο, προσωπικο ορισμο θα ελεγα: ειναι ο ανθρωπος (ανεξαρτητως σεξουαλικου /ερωτικου προσανατολισμου) που ειναι/νιωθει καλα μονο οταν ολα γυρω του ειναι χαλια ,ειτε ευθυνεται αυτος, ειτε οχι...Ηρεμει μονο οταν βλεπει γυρω του δυστυχισμενους ανθρωπους, προβληματα καθε τυπου, αρρωστιες, καταστροφες και γενικα ενα "κακο" κλιμα.Δεν μπορει νο το ελεγξει αυτο, μα ουτε και να το αλλαξει γιατι δεν ειναι αποτελεσμα καποιας ασχημης εμπειριας, ειναι κατι "κλειδωμενο" μεσα του, θα ελεγα, απο τοτε που διαμορφωνοταν ως προσωπικοτητα. Δεν θελει να βοηθηθει γιατι πολυ απλα δεν θελει να ζησει...αλλα το κακο ειναι οτι δε θελει(ή δε μπορει) και να πεθανει. Δε ξερω πως νιωθει ενας τετοιος ανθρωπος πραγματικα, αλλα ξερω πως μονο ετσι μπορει να υπαρξει και οποιος θελησει να το αλλαξει αυτο, το μονο που θα καταφερι ειναι να μπει σε μια οδυνηρη κατασταση απ' την οποια τελικα αν καταφερει να ξεφυγει ...θα φυγει με το στιγμα του "ενοχου" .Εκατο τις εκατο...!

    Σχεση ερωτικη με τοξικο ατομο δεν εχω συναψει(με προβληματικο ναι) και ουτε προκειται...ειμαι καλα εκπαιδευμενη στο να τους ανιχνευω, καλως η κακως. Καλως θα ελεγα.... 
    Σχεση αλλου τυπου με τοξικο ατομο ειχα, εχω και θα εχω παντα....αναγκαστικα. Ομως νομιζω πως πια εχω βρει τους "κωδικες". Εχω παραιτηθει της προσπαθειας να βοηθησω, ή να επιφερω την παραμικρη αλλαγη...αδιαφορω οποτε μπορω και οταν δε μπορω (ανθρωπος ειμαι βρε αδερφε) απλα απομακρυνομαι ηρεμω και συγχωρω...και πιανει, δοκιμασμενο. 
    Συνεπως θα συνιστουσα το ιδιο σε οποιον δεν μπορει να αποφυγει εναν τοξικο ανθρωπο απο τη ζωη του, γιατι πολυ απλα δεν τον επελεξε. Τωρα για εκεινον που επιλεγει να "βαλει" στη ζωη του ενα τετοιο ατομο ή ειναι υπο σκεψη...θα του ελεγα να φυγει οσο πιο γρηγορα μπορει και τρεχοντας... και μη σκεφτει ουτε στιγμη να βοηθησει καποιον που δε θελει να βοηθηθει γιατι αυτο που θα καταφερει στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι ο τελευταιος να τον μισησει. (εκτος πια και αν εχουμε να κανουμε με την μετενσαρκωση της μητερας Τερεζας, αν και εδω που τα λεμε και αυτη ακομη θα τα παρατουσε!  Αυτα... 
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    Απαντώ στο νήμα σου γιατί η προσέγγισή σου είναι η πιο ολοκληρωμένη στο θέμα ως τώρα...
    Και είναι ολοκληρωμένη γιατί πατάει και στις δυο βάρκες και στην γνώση σου και στα βιώματά σου....
    Να προσθέσω πως ο/η δηλητηριώδης (οι sub είναι ένα τραγικά μικρό υποσύνολο, διαφέρουν απο τους υπόλοιπους μάλλον ποσοτικά) είναι εξαιρετικά ανασφαλή άτομα που βρίσκονται στη κορυφή της πυραμίδας των ανασφαλών, και αν τύχει να έχουν και μια κάποια παιδεία είναι μετρ της παραλλαγής.
    Αν για τον οποιοδήποτε λόγο απευθυνθούν σε ψυχαναλυτή, το μόνο που προσφέρουν στους υπόλοιπους εμάς είναι να καταδεικνύουν την ανεπάρκεια της ψυχανάλυσης τουλάχιστον από ασόβαρους ψυχαναλυτές.
    Ο συνδυασμός ευαισθησίας, φόβου, φθόνου, μισαλλοδοξίας, ζήλειας, και κατά συνέπεια κτητικότητας, αλλαζονίας και υπεροχής/ανωτερότητας είναι εξαιρετικά δύσκολο να αντιμετωπιστεί.
    Πολύ φοβάμαι πως για τους πιο πολλούς/ές είναι πρακτικά αδύνατο ν' αναγνωριστούν.
    Πολλοί έχουν βρεθεί στη φάση να γοητευτούν πως θα τα καταφέρουν με τους δηλητηριώδεις.
    Οι τυχερότεροι αποχώρησαν με ένα καλό σεμινάριο αυτογνωσίας, οι υπόλοιποι, ας πούμε, πως τα είδαν όλα... Οι πιο αφελείς από αυτούς που αντιμετώπισαν το ...θεριό νομίζουν πως τα κατάφεραν κιόλας!
    Ξέρω μόνον έναν, master και maitre της ζωής και της γνώσης, αληθινό μέντορα που "πήρε" μια τέτοια παρτίδα και είχε τα ...δέοντα να αποσυρθεί όταν το κατάφερε, μέσα απο μια καθαρά βδσμική προσέγγιση σε κάθε της πτυχή, χωρίς καμιά απολύτως αναφορά στο θέμα.
    Αν κάποιος την γνωρίσει σημερα, 45 χρονών σήμερα, θα αντιληφθεί ενα πολύ ολοκληρωμένο άτομο, που τιμά την μνήμη του (αυτός δεν ζη πια)...
     
  12. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Toxic subs




    Θα συμφωνήσω.
    Υπάρχουν στιγμές ή και περίοδοι της ζωής μας όπου μπορεί οι περισσότεροι άν όχι όλοι οι άνθρωποι να περάσανε κάποιες φάσεις τοξικότητας. Αυτό δεν πρέπει να επισύρει αυτόματα την "εσχατη των ποινών" από τους υπολοίπους του οικογενειακού, επαγγελματικού ή φιλικού τους περίγυρου.