Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Toxic subs

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 10 Ιουνίου 2011.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    Να δώσω λοιπόν μία ανάλυση στην απλή ερώτηση που έθεσα νωρίτερα.

    Αφενός αυτό που περιγράφει ο cad δεν το θεωρώ τοξικο. Το θεωρώ σύμπτωμα ψυχικής νόσου, ανισορροπίας κτλ. Το θέμα είναι ότι δεν είναι στο χέρι κανενός μαστερ/μιστρες να το λύσει ( ελάχιστες ίσως οι εξαιρέσεις) . Είναι αρμοδιότητα ικανού ψυχολόγου και ίσως ψυχιάτρου.

    Θεωρώ δεδομένο ότι δεν είμαστε πάντα σε θέση να κάνουμε σχέση. Και όντως κάποιοι άνθρωποι ψάχνουν σχέσεις για να αποφορτίσουν τα όποια άσχημα αισθήματα δεν είναι σε θέση να διαχειριστούν, προσπαθώντας να τα μεταβιβάσουν.

    Αφετέρου, όμως, τοξικός μπορεί να ονομαστεί κάποιος που μας φορτώνει ευθύνες όταν οι ίδιοι είμαστε ενοχικοί και έτοιμοι να σηκώσουμε το βάρος τους. Θα μπορούσαμε παραδείγματος χάριν να τον αντιμετωπίσουμε ως το ανέκδοτο της ημέρας και να γελάμε πάρα πολύ σε κάθε συνάντηση μαζί του. Ή να τον βλέπουμε (όταν αναγκαζόμαστε) απο τη θέση του απλού παρατηρητή. Σε αυτή την περίπτωση τι θα τον ονομάζαμε;

    Το ότι δεν επιλέγουμε να το κάνουμε αφορά τη δική μας αίσθηση ανεπάρκειας σε σχέση με το τι θα έπρεπε να προσφέρουμε και να δεχτούμε σε αυτόν τον κόσμο.

    Γενικότερα η στάση: "Αυτός είναι τοξικός" από μία άποψη είναι εντελώς ανούσια και το μόνο που υποδεικνύει είναι τη μεταβίβαση της ευθύνης του ενοχικού που δεν θέλει να λύσει το πρόβλημά του (όπως ακριβώς κάνει και ο "τοξικός")

    ..Είναι ένα προκάτ αλαζονείας στην πιο παιδαριώδη μορφή της, γιατί καθρεφτίζει μόνο αυτόν που υποδεικνύει την τοξικότητα. Αν η ίδια στάση ήταν διατυπωμένη ως: " Είμαι ανίκανος/η να διαχειριστώ έναν άνθρωπο που φέρεται με τον τάδε τρόπο και βλάπτω τον εαυτό μου, σχετιζόμενος/η μαζί του" θα αποτελούσε μία θέση αξιοσέβαστη.

    Ένα παιχνίδι ρόλων θέλει πάντα δύο παίχτες για να συνεχιστεί.
     
  2. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    όντως....
     
  3. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs



    Σας ευχαριστω αγαπητε cadpmpc!   Δεν ξερω αν η προσεγγιση μου ειναι η πιο ολοκληρωμενη οπως λετε, εχετε ομως απολυτο δικιο στο οτι στηριζεται σε εμπειρια βιωματικη και κατ' επεκταση σε πολυ "δουλεια" για να φτασω να εχω την σταση και θεση που εξηγω παραπανω. Ασφαλως συμφωνω και εγω με οσα γραφετε ...και πιστεψτε με δεν ειναι "ανταποδοτικο"
    Θελω να προσθεσω κατι στα οσα λετε περι τοξικων και ψυχαναλυσης. Ξερετε πως αποκαλουν οι ψυχαναλυτες τους τοξικους στη "μεταξυ" τους γλωσσα; Doc killers...δεν κανω πλακα. Αυτο τα λεει ολα! Λετε....τυχαιο; Δε νομιζω...! Ενας εμπειρος και καλος ψυχαναλυτης δεν αναλαμβανει ποτε εναν τοξικο γιατι απλουστατα δεν εχει κανενα νοημα....και γιατι πιθανοτατα το μονο που θα καταφερει στην αντιθετη περιπτωση ειναι να σκισει τα πτυχια του, στην κυριολεξια!   Ειναι αυτο που λεμε "εδω η επιστημη σηκωνει τα χερια" 

    υ.γ. οσο για το τελευταιο ...εχω να πω πως αν o συγκεκριμενος master οντως καταφερε την οποια βελτιωση, τοτε οχι μονο δικαιωνει τον τιτλο του αλλα τον εμπλουτιζει κιολας σε "μαστερ της ζωης" (και δεν το λεω ειρωνικα, καθολου, αλλα αναρωτιεμαι δε σας κρυβω: μηπως η υποτακτικη στην οποια αναφερεστε δεν ηταν ακριβως αυτο που λεμε "τοξικη"; ) 
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    έγραψες αυτά που θα έγραφα αν ήθελα να επεκταθώ κι άλλο... θα επανέλθω...
     
  5. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Ασχετο αλλ σχετικο...

    επειδή χρησιμοποιήθηκε ο όρος συναισθηματικός βρυκόλακας.

    Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν τα κοινά συναισθήματα μοιάζει με καταιγίδα. Είναι όπως όταν υπερφορτίζονται τα σύννεφα σε βαθμό που να κηρύσσουν τον πόλεμο σε ο,τιδήποτε τα πλησιάζει και φέρει αντίθετο φορτίο από τα ίδια. Προσπαθούν να το "εξορκίσουν" και να το εξαφανίσουν (να το υπερνικήσουν) και τσαφ! νάσου η αστραπή!

    Το κοινό συναίσθημα τρέφεται και ζει από το σύνολο των υπερφορτισμένων ενεργειών των τριών κέντρων που είναι κατώτερα από το ίδιο (του λευκού, του κόκκινου και του μπλε) και σχετίζεται ιδιαίτερα με το κόκκινο, αφού συνδέεται πολύ με το αίμα.

    Το συγκεκριμένο λοιπόν κέντρο λέγεται βρικόλακας επειδή μπορεί να προκαλέσει την κατανάλωση εξαιρετικά μεγάλων ποσοτήτων ενέργειας που είναι αποθηκευμένη για την περίπτωση εκτάκτου ανάγκης (όσο "φορτίζεται" τόσο περισσότερες μονάδες ενέργειας καταναλώνει, όχι γραμμικά δηλ. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,... αλλά 1.,2,4,8,16,32,64,128,256,...). Έτσι, σε ένα μόνο ξέσπασμα, ο συναισθηματικός βρικόλακας μπορεί να μειώσει σημαντικά το απόθεμα ενέργειας του οργανισμού και να τον αφήσει εξαντλημένο, άδειο και εξασθενημένο.

    Δυστυχώς υπάρχει και συνέχεια. Δεδομένου ότι δρα διαμέσου του αίματος, προκαλεί υπερθέρμανση και στο αίμα. Η υπερθέρμανση, όταν είναι παρατεταμένη και έντονη, μπορεί να μεταβάλλει τις ενεργειακές καταγραφές του αίματος (το οποίο είναι σαν κασέτα που γράφει όλες μας τις συνήθειες, τις μικρές ιεροτελεστίες κτλ.), πετώντας πρακτικά στα σκουπίδια τις όποιες προσπάθειες καταβάλαμε να αλλάξουμε τον προγραμματισμό αίματος και στομαχιού.

    Και όχι μόνο αυτό. Έχοντας μείνει εξαντλημένος, άδειος και εξασθενημένος ο οργανισμός, απορροφά οποιοδήποτε είδος τροφής μπορεί να λάβει, επομένως και τροφή χαμηλής ενέργειας, την οποία θα απέφευγε σε κανονικές περιπτώσεις. Ένα παράδειγμα για το τι εννοώ με την τροφή χαμηλής ενέργειας. Έστω ότι κάποιος έχει επιλέξει ότι θέλει από δω και στο εξής να βλέπει μόνο τη θετική πλευρά της ζωής και γι' αυτό τον λόγο αποφεύγει άσχημα θεάματα, κτλ. Είναι πολύ πιθανό μετά από ένα έντονο συναισθηματικό ξέσπασμα να ανοίξει την τηλεόραση και να δει ό,τι σαβούρα απέφευγε πολύ προσεκτικά όλο το τελευταίο διάστημα.

    Γιατί, ασφαλώς, η τροφή του συναισθηματικού κέντρου είναι οι εντυπώσεις.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Toxic subs


    Lady_Dragon αν και νομίζω χρησιμοποιείς αλληγορικά το παράδειγμα, πρέπει να σημειώσουμε πως τα υψηλά και αντίθετα φορτισμένα σύννεφα δεν διαθέτουν «πολεμικές ή καταστρεπτικές τάσεις» αλλά απλώς προσπαθούν να ισορροπήσουν τη διαφορά δυναμικού μεταξύ τους δημιουργώντας ηλεκτρική εκκένωση. Δεν υπάρχει κάποιος «νικητής» σ' αυτή τη διαδικασία.
     
  7. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    Αν και έστειλα ρεπ σε πολλούς, μακράν η καλύτερη άποψη που διατυπώθηκε σε αυτό το νήμα (πολύ καλό θέμα thanassis btw). Προσωπικά τους αποκαλώ "οι άνθρωποι μάυρες τρύπες" και μάλιστα έχω παρατηρήσει κάμποσους τέτοιους να αλληλεπιδρούν. Ή που θα υπάρχει η απόλυτη απώθηση ή που θα μπουν σε μία λούπα "αλληλοβοήθειας" που στην πραγματικότητα είναι αλληλοτάισμα της μιζέριας ο ένας του άλλου, σε μία μόνιμη απόπειρα απόδειξης του ποιος περνάει τα περισσότερα προβλήματα ή ποιον έχει γαμήσει η ζωή περισσότερο.
    Η απόλυτη απώθηση όταν ισχύει, έχει πολύ μεγάλη λογική. Λόγω του τεράστιου attention whoring που τους χαρακτηρίζει τις περισσότερες φορές, δεν ανέχονται άλλον να τραβάει την προσοχή στην ίδια σκηνή, πόσο μάλιστα με τον ίδιο τρόπο.
    Η χειρότερη περίπτωση, η πιο ανίατη αλλά εντέλει και η πιο γρήγορα αναγνωρίσιμη, είναι αυτή του μυθομανούς τοξικού ο οποίος όταν νιώσει ότι δεν τράβηξε αρκετή προσοχή με την όποια διογκωμένη αλήθεια, δημιουργεί συνέχεια καταστάσεις με πρωταγωνιστή-θύμα φυσικά τον ίδιο.

    υ.γ. Ο τοξικός δεν θα σε μισήσει αν του λύσεις το όποιο πρόβλημα, απλά είναι θέμα χρόνου να δημιουργήσει το επόμενο. Από εκεί μπορεί να τους αναγνωρίσεις κιόλας. Με το που τους γνωρίζεις, ξεκινούν να σου λένε τα προβλήματά τους και συνήθως μιλάνε για τον εαυτό τους υπερβολικά πολύ.
     
    Last edited: 11 Ιουνίου 2011
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    τοξικος ειναι κατι σαν την lady gaga ... ενα καλο αποτελεσμα δια μεσου της υπερβολης και του εξεζητημενου ... συχνα αναρωτιεσαι αν προκειται περι αγνοιας ή φευγατης αντιληψης ...
    δωθηκαν πολλοι χαρακτηρισμοι στο νημα , που ουτε λιγο ουτε πολυ , περιγραφουν την εννοια του μαλακα με την λεξη τοξικος ... νομιζω οτι διαφωνω σε αυτο ....
    για πολλους η τοξινη ειναι απαραιτητη .. κατι σαν τον κρυπτονιτη (οτι στην ευχη ειναι αυτο..) για τον Σουπερμαν
     
  9. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    Το αντίθετο ίσχυε για τον σούπυ  
     
  10. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    Μιάς και το νήμα φιλοδοξεί να εμπλουτίσει την ορολογία με νέους όρους
    και αφού έγινε και χρήση του Urban Dictionary,
    καλό είναι να επισημάνουμε ότι η φιλοδοξία των ύστερων καιρών
    να αναμορφωθεί / εμπλουτισθεί η γλώσσα με trendy όρους
    υποκρύπτει μία παιδαριώδη αλαζονεία κάποιων
    να πιστεύουν πως μπορούν να είναι επαρκέστεροι πολλών άλλων
    που στη διάρκεια του χρόνου κόπιασαν να δώσουν ζωή στη γλώσσα.
    Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, αναφέρομαι σε οποιονδήποτε άλλον εκτός από το νηματοθέτη.
    Το συνθετικό «toxic» που αφελώς λανσάρεται από συντάκτες των νέων αγοραίων γλωσσών
    είναι μία γερή απόδειξη για του λόγου το αληθές.
    Έτσι, παραδειγματικά, toxic wife (μας μορφώνει το urban dictionary)
    είναι αυτή που σε παντρεύεται για τα φράγκα σου,
    ενώ toxic friend είναι αυτός που σε εκθέτει (σε κάνει ρόμπα) καθ΄έξην σε τρίτους.
    Δηλαδή, αν κάποια σε παντρεύτηκε από έρωτα αλλά σου κάνει τη ζωή μαύρη, δεν είναι toxic;
    Λέμε τώρα..

    Η ανεπάρκεια της εξειδικευμένης γλωσσοπλαστικής βοά στην προκειμένη περίπτωση
    αφού θα μπορούσαμε πολύ καλύτερα να αναλύσουμε το ζήτημα που προβληματίζει τον thanassis
    αν στη θέση του «toxic» χρησιμοποιούσαμε το «επιβλαβής».

    Ποιό είναι λοιπόν το επιβλαβές υποτακτικό;

    Δεν ορίζουμε πρώτα ποιό είναι επιβλαβές;
    Επιβλαβή δύνανται να αποβούν τα πάντα.
    Ακόμα και εμείς οι ίδιοι απέναντι στους εαυτούς μας. ( Αυτή κι’ αν είναι επιδημική τοξικότητα!)
    Στην προκειμένη όμως περίπτωση το πλαίσιο είναι σαφές.
    Μιλάμε για επιβλαβές υπό.

    Δηλαδή.

    Μιλάμε για άτομο το οποίο -πρώτα και κύρια - βρίσκεται υπό καθεστώς παρέκκλισης.
    Σεξουαλικής,
    ως προς το σχετίζεσθαι,
    ως προς την ψυχοσύνθεση ( η οποία δεν ανταποκρίνεται στον κοινό γνώμονα περί σχέσεων
    που είναι ευρέως αποδεκτός από την κοινωνία).
    Ω, ποία η έκπληξις !!
    Μιλάμε για άτομο το οποίο αποκλίνει ούτως ή άλλως από τον «κοινό παρανομαστή».
    Επιπροσθέτως δε, σε τοιαύτου φυράματος προσωπικότητα ανακαλύπτουμε επιβλαβή χαρακτηριστικά.

    Χχμμμ.... Σαν κάτι να μην πάει καλά εδώ, δε βρίσκετε;

    zyliet, σε ρίξανε.
    Τόσα παινέματα για την τοποθέτησή σου και μόνο ένας ξοδεύτηκε το ρεπ του.
    Ο λόγος τους σε χόρτασε.
    Καμάρωσα κι’ εγώ την άψογη - όντως - άποψη που κατέθεσες.
    Εκείνο το «100%» σου με χάλασε μόνο λιγάκι.
    Μιλάς έχοντας την εντύπωση πως απευθύνεσαι σε «συμβατικό» κοινό.
    Το ωραίο είναι πως και εκείνοι τσιμπάνε και σου απαντάνε
    πεπεισμένοι όντες ότι είναι κάτι σαν μέλη της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας.
    Αν δεν κοιτούσα τη λεζάντα από πάνω στη σελίδα που ακόμα λέει Greek bdsm Com.
    θα είχα ξεχαστεί κι’ εγώ.

    Ώστε λοιπόν μαζευτήκαμε εδώ μέσα κάμποσοι αψεγάδιαστοι,
    με τακτοποιημένα όλα μας τα ζητήματα,
    άρτι αφιχθέντες από μία Valhalla αρμονίας και αγάπης, και αναζητούμε τα ...μιάσματα*.

    Κατ’ εμέ λοιπόν, πέρα από τις ψευδαισθήσεις που, δε λέω, είναι πανέμορφες
    και πέρα από μπόλικη αντεστραμμένη αυτογνωσία που διέκρινα σε κάποιες τοποθετήσεις ατόμων
    που είχα την τύχω να γνωρίσω κατ’ ιδίαν,
    κάθε άνθρωπος έχει και τις δύο όψεις εντός του.
    Σε νέτα Ελληνικά:
    Μιά εντάξει και μιά σκάρτη.
    Οι «απ’ όξω», περί άλλων τυρβάζοντες βανίλλες,
    λόγω άγνοιας κινδύνου (κι’ όποιος το κατάλαβε - το κατάλαβε),
    έχουν την πολυτέλεια να κάνουν πέρα τις ανίατες περιπτώσεις σχέσεων
    που αρνούνται να ξεκουνήσουν και πολύ καλά κάνουν,
    το ίδιο έχω κάνει κι’ εγώ από κάποια στιγμή και μετά
    που αντιλήφθηκα το μάταιο και ζημιογόνο του πράγματος.

    Όταν όμως μιλάμε για επιβλαβές υπό, κατ’ αντιστοιχία απέναντί του υπάρχει ένα Κ,
    ένα από τα κύρια μελήματα του Οποίου είναι (όπως τουλάχιστον προσωπικά νογάω την Κ/υ),
    στην πορεία της σχέσης να μειώσει τη σκαρταδούρα και να αυγατίσει τη θετική ενέργεια.
    Να πιάσει χώμα εκεί που (και αν ) υπάρχει και να πλάσει μάλαμα.
    Όχι μόνο ηδονή, απόλαυση και ζωή χαρισάμενη.
    Ένα Κ που αν είναι πράγματι Κ και όχι «Κ 9 - λαγωνικό» γνωρίζει πως
    όπως και στην κοινωνία των «όξω» { οι κακοί είναι στη φυλακή},
    έτσι και στην Κ/υ {οι αψεγάδιαστοι είναι σε βανίλλα σοροπιαστές σχέσεις }
    και δεν έχουν καμία ανάγκη και κόψιμο να σούρνονται στα γόνατα
    με swarovski περιλαίμια στο λαιμό.
    Πάνε παραλία για τετραήμερο του Αγ.Πνεύματος κι΄ακούνε Κιάμο.

    Μπορεί κάποια υ να είναι ανεπίδεκτα και καμένα*.
    Εντάξει.
    Το παλεύουμε και θα δείξει.
    100% πάντως... Βρε zyliet, κόψε κι’ εσύ κάτι.

    Επιμύθιο.
    Αν ήρθαμε στο bdsm για τη βολή μας, καλύτερα να μείνουμε στα π.μ.



    Υ.Γ.
    Για να μην πιάσει κι' ο στόμας μας τώρα και περί toxic Κ,
    άντε με τους λιβανωτούς που μας έχετε θυμιάσει ορισμένοι/ες εδώ μέσα.
    Όποιος ζορίζεται τόσο πολύ να κυριαρχεί, ας δηλώσει switch να ξεζοριστεί.

    Υ.Γ. 2
    Αυτά βλέπει και η Slave Rose και μας έχει κάνει το φόρουμ αναβίωση του ΚΛΙΚ.

    (*) Αφιερωμένα εξαιρετικά.
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Toxic subs

    @ Master Do
    νομιζω οτι ο ορος τοξικο ατομο προερχεται απο την αναφορα του Freud στην τοξικοτητα ως μια μορφη υστεριας .
    μπορει κα να κανω λαθος ..

    --------

    χμμ !! γραφοντας αυτο το post εκανα ενα πηδημα στο google βαζοντας το ονομα του Freud και βρηκα το μακροσκελεστατο αυτο :

    http://www.psychoanalysis.org.gr/pagefull.php?id=26&mytable=ergasies

    οταν εχω ωρα και κουραγιο θα το διαβασω , προς το παρον το παραθετω .
     
  12. jorge1970

    jorge1970 Regular Member

    Απάντηση: Toxic subs

    Εμένα μου θυμίζει (για γυναίκες κυρίως μιλάω) αυτό που λέω "καταστροφικός άνθρωπος", έξω από στάτους και τα σχετικά.

    Στο μυαλό μου έχω συγκεκριμένη περίπτωση (μάλιστα ξαδέλφη) που μου την έπεσε πρώτη. Πολύ σύντομα κατάλαβα ότι ο μόνος σκοπός της ήταν να περνάει καλά, να ζητάει Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ (ως θηλυκό με "παραπάνω δικαιώματα" από το μαλάκα τον άντρα) και ο "μαλάκας" να είναι υποχρεωμένος να της το δώσει για να "αποδεικνύει" την αγάπη του προς αυτήν.

    Σε 10 μέρες είχαμε χωρίσει, αμέσως μετά από ένα ΠΣΚ στο Ναύπλιο όπου τα νεύρα μου είχανε γίνει τσατάλια και δεν έβαλε δραχμή ούτε για τα τσιγάρα της! Μετά από 5 χρόνια έτυχε να τα ξαναπούμε και μου διηγήθηκε ότι εν τω μεταξύ τα είχε μπλέξει με ένα χρυσοχόο (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί μαλάκες άντρες και οι γυναίκες βρίσκουν και τα κάνουν), του ζήτησε να της ανοίξει ινστιτούτο αισθητικής το οποίο κατάφερε να κλείσει μέσα σε λίγους μήνες. Αφού του έφαγε όσα του έφαγε τον χώρισε! Η ίδια χωρίς δουλειά (πάλι), αφού έκανε μαλακίες όπου κι αν πήγαινε και τη διώχνανε, ήθελε να τα "ξαναφτιάξουμε". Για να με δελεάσει, πέταξε όλα τα ρούχα της μπροστά μου. Αν και δύσκολο, γιατί το κάτω κεφάλι άρχισε να "αναλαμβάνει πρωτοβουλία", την άφησα σύξυλη και έφυγα..

    Καταστροφή στον εαυτό της, καταστροφή και στους γύρω της. ΜΑΚΡΥΑ ..!