Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Why Men Love "Bitches",

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 31 Αυγούστου 2006.

Tags:
  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Why Men Love "Bitches",

    Να και ενας υποτακτικος που ευχαριστει τον Θεο γι αυτο το "κακο" που τον εχει βρει!!
    Μπραβο wifes-sub-maid... χαιρετισμους στην Κυρια σου!
         
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Απάντηση: Re: Why Men Love "Bitches",

    lara[E-p] ολα οσα περιγραφει και αναφερονται μεσα στο βιβλιο ειναι στοιχεια τα οποια μονο Κυριαρχικες Γυναικες θα μπορουσαν να εχουν.
    Μπορει να τα εχουν και υποτακτικες αλλα δεν νομιζω οτι θα πρεπει να τα εκδηλωνουν αλλα αντιθετα να τα καταπιεζουν.
    Αν ολα οσα περιγραφονται μεσα σε αυτο το βιβλιο αφορουσαν και τις υποτακτικες τοτε αλιμονο στους Masters... 
    Eιναι αυτονοητο φανταζομαι.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Why Men Love "Bitches",

    Α! Δηλαδή τα αποσπάσματα δεν έγραφαν Κυριαρχικές! Κι έψαχνα κι εγώ να δω που το γράφει. lol

    Δεν μπορώ ούτε να συμφωνήσω ούτε να διαφωνήσω για τα όσα περιγράφει πριν το διαβάσω όλο, έτσι επιφυλάσσομαι  
     
    Last edited: 2 Σεπτεμβρίου 2006
  4. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Why Men Love "Bitches",

    Παλαιότερα, διαβάζοντας τέθοιες αβάσιμες ψευδαισθήσεις- διατυπωμένες αξιωματικώ τω τρόπω!- θα αντιπαρέβαλα εμπεριστατομένη απόκριση με αποτέλεσμα να μου αποδίδουν πρόθεση απαξίωσης ή/και 'ακύρωσης' των κυριαρχικών(...) γυναικών. Πόσο άδικη ήντονε η απόδοση της αυτής προθέσεως, επιβεβαιώνεται από την ικανότητά ντως να το πράττουσιν αμοναχές.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Όταν τελειώσετε με το βιβλίο αυτό που φοβάμαι δεν θα προλάβω να διαβάσω, τότε σας συνιστώ το

    "Η Πριγκιπέσα" με υπότιτλο "ο Μακιαβέλλι για γυναίκες" της Χάριετ Ρούμπιν.

    Το έχω στο μικρό ραφάκι με τα βιβλία που θέλω να βλέπω συνέχεια μπροστά μου. Είναι υπέροχο, κάνει τα γρανάζια της ψυχής και του μυαλού μου να κυλάνε στρωτά και απολαυστικά και ζωντανά.

    Παραθέτω απόσπασμα από το τμήμα Το βιβλίο της τακτικής, κεφάλαιο Οι Δεκαοκτώ τακτικές:

    "Εννέα: Θα σας πληγώσουν, μα δεν θα πληγώσετε.

    Ποτέ δεν θα αξιώσετε εκδίκηση. Τούτο και μόνο θα αρκούσε για να ενισχύσει τον αντίπαλο.
    Αντιθέτως, εστέ ευάλωτες. Ο Μακιαβέλι συμβουλεύει τον Ηγεμόνα να ψεύδεται στους άλλους και να κρατά για τον εαυτό του την αλήθεια. Δημιουργώντας ανασφάλεια στον εχθρό, τον φέρνει σε θέση αμυνόμενου.
    Αρα: μέσα σ ένα περιβάλλον όπου όλοι κρύβονται, εσείς θα είστε ανοιχτή. Μέσα σ ένα τοπίο αρματωμένων, εσείς θα είστε άοπλη. Θα αποδέχεστε εκεί που όλοι απορρίπτουν. Δεν θα βιάσετε την ουσία του άλλου. Διότι αυτό παράγει ανταγωνισμό, που καταλήγει σε μια πλαστή εκεχειρία μα ποτέ στην αλήθεια και συνεπώς όχι στη δική σας νίκη. Σεβαστείτε την αλήθεια του άλλου προσώπου."

    Και άλλα πολλά ακόμα πιό υπέροχα.
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Και μετά από τέθοια νοητική προεργασία, θα-ν είσθε απόλυτα έτοιμοι να αντιληφθείτε την Απόλυτη Αλήθεια και το Νόημα της Ζωής (ΤΜ) διαβάζοντας τον Αλχημιστή.

    Apropos, θα μου δώσει κάποια εκ των κυριών του φόρουμ μια (στοιχειωδώς) ικανοποιητική εξήγηση γιατί δεν έχει εμφανισθεί αξιόλογη συγγραφέας από την Patricia Highsmith κι έπειτα;
     
  7. zinnia

    zinnia Contributor


    ακου και τον αντιποδα :οταν θελουμε κατι παρα πολυ, το συμπαν κανει την παπια..

    ταδε εφη Μανος Βουράκης στο *Φαδερ ημών*..

    Αχχ το κατευχαριστηθηκα,.αυτος ο Κοελλο εδω μου χει κατσει!!!!! 
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Του καθενός ότι κι όπου του κάθεται έτσι δεν είναι? lol
    Προσώπική μου πεποίθηση που απορρέει μέσα από τα βιώματα μου, είναι πως ότι πιστεύεις και όποιες πεποιθήσεις κουβαλάς μέσα σου, θα κάνεις εκείνες τις επιλογές που θα επιβεβαιώνουν αυτές σου τις πεποιθήσεις.
    Αν λοιπόν πιστεύεις πως ζώντας τον προσωπικό σου μύθο και όντας αλιθηνός προς την ουσία σου, το σύμπαν συνομωτεί να σε βοηθήσει, βοήθεια θα πάρεις και θα είσαι και σε θέση να την αναγνωρίσεις, κι αν πιστεύεις πως όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ το σύμπαν θα κάνει την πάπια, τότε την ....πάπια και θα πάρεις.
     
  9. female

    female Contributor



    Είμαι της γνώμης πως το "σύμπαν" ψιλοχ... (εντελώς μα εντελώς) για το άτομο - ο ανθρωποκενρισμός κι ο εγωκεντρισμός ενός δυτικού καπιταλισμού που περνιέται για αιώνια αλήθεια της φύσης, σε ψευτολογοτεχνίζουσα καταναλωτική (fast reading) χαρτομάζα αλά Κοέλλο.

    Άμα θες κάτι πολύ, συν Αθηνά και χείρα κίνει.

    Κι άμα δεν σου βγαίνει, προσπάθησε ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ...

     

     
  10. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Λες Εύα να διοργανωθεί κανένα Ελληνικό πρόγραμμα μέτρησης του ποσοστού αυτού, καθώς και των αιτίων που προκαλλούν αυτό το ποσοστό; Θα είχε φαντάζομαι μεγάλη στατιστική αποτυχία, καθώς σπάνια λέει μια γυναίκα οτι της αρέσει αυτό το πρότυπο άντρα, αλλά μπορεί να το φαντάζεται πολύ πιο συχνά απ'όσο το παραδέχεται  

    Πέρα όμως απ'την πλάκα, το βιβλίο είναι αρκετά ωραίο, έτυχε να διαβάσω μερικά αποσπάσματά του κατά τη διάρκεια κάποιον νυχτερινών εξερευνήσεων Μου στο διαδίκτυο, αλλά πέρα απ'το οτι το διάβασα για εγκυκλοπαιδική γνώση, δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε ιδιαίτερα, ίσως ο γυναικείος πληθυσμός να το βρει αρκετά πιο ενδιαφέρον από Μένα.
     
  11. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Mavrobasilis τον "Αλχημιστή" του Paulo Goehlo μου τον έκαναν δώρο τα Χριστούγεννα.
    Ήταν ένα από τα πιο ωραία βιβλία που έχω διαβάσει και το συνιστώ σε όσους πιστεύουν ότι το χρήμα κάνει τον άνθρωπο ευτυχισμένο  
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    λοιπόν τα τελευταία Σας post Κυρία Sm_Art_Lady Καταλήγετε σε μία φεμινηστική διακύρηξη ,ευτηχώς αναφέρθηκε και ο οδηγός για τους μπάσταρδους άντρες μίας και δυστηχώς αυτοί έχουν πέραση ...
    αγαπητέ wifes-sub-maid μπορεί Οι Κυριαρχικές να Είναι σπάνιες αλλά και αυτοί που μπορούν να τις ικανοποιήσουν είναι επίσης λίγοι, Αυτές που δεν τους βλέπουν απλά Χάνουν  

    εντάξει όλοι έχουμε διαβάσει Αλχημιστή αλλά πρώτα ας ασχοληθούμε με γραπτά του Αριστοτέλη πού είναι και πιό κοντά προς εμάς τους υλιστές και σαρκικά εξαρτημένους !